690 680 960

Terytorialsi złożyli przysięgę w Janowie Lubelskim

Dzisiaj na Rynku w Janowie Lubelskim odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy – ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To pierwsza tej rangi uroczystość w Janowie Lubelskim.

– Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic…

Te słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały na Lubelszczyźnie już po raz dwudziesty. Tym razem na rynku janowskim przysięgę złożyło 83 żołnierzy-ochotników, którzy zasilą szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość licznie zgromadziła żołnierzy OT i ich rodziny, mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic, przedstawicieli środowisk kombatanckich, a także władz rządowych i samorządowych oraz Dowództwa WOT.

List ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do żołnierzy składających przysięgę odczytał dowódca lubelskiej brygady płk Tadeusz Nastrowicz. Szef MON nawiązał do tragicznych wydarzeń w Wojciechowie i Wierzchowiskach, podczas których żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej brali udział w akcjach ratunkowych, niosąc pomoc mieszkańcom poszkodowanym przez nawałnice i ulewy.

– Składając dziś przysięgę wojskową dołączacie do jednostki, której żołnierze mieli już okazję pokazać, że motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to nie tylko słowa.(…) Od dziś Wy również deklarujecie gotowość do stanięcia w każdej chwili w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli Waszej najbliższej okolicy. Jestem pewien, że wzorem swoich kolegów bez wahania wywiążecie się z tego zobowiązania, kiedy tylko nadejdzie potrzeba – napisał w liście minister Mariusz Błaszczak.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” jest największą brygadą OT w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy, średnia wieku żołnierza OT to 32 lata.

(fot. LBOT)

6 komentarzy

 1. A czemu w Janowie ?? Za słabe były ostatnie wyniki wyborów ?? Poza piSSowcami, nie wiem czemu bo nie ma tam ani wojska ani obiektów strategicznych dla obronności kraju… czyli wyborcza szopka dla ciemnego ludu ??

 2. Oni to chyba nie mają nic innego do roboty, założyli tą organizacje tylko po to by się przysięgać.

 3. JW 4021. Kto jeszcze z nich się śmieje?

 4. Czy to jest ewidentne szykowanie się do wojny?
  Tak wam wojenki brakuje?
  Bohaterzy jednostrzałowi….

 5. 1 brygada artylerii Węgorzewo.

  Co za czasy. Żeby nie było obowiązkowej służby. Wojskowej. Polska zeszła na psy. Przysięga w jednostce przy tlumach to było wydarzenie na całe życie służba dla ojczyzny. A teraz? Cyrk na deptaku ?

 6. Kiedyś to było…za starego na wozie się przeleżało,wcześniej po krzakach się kryło,na „koszarówki” się chodziło,w d…ie sie wszystko miało bo „mało” było.Teraz więcej się szkolą bo chcą,a kiedyś to się szło żeby odsłużyć a nie zasłużyć…

Kursy walut

 • USD 4.4074zł -0.57%
 • GBP 5.3351zł 0.26%
 • EUR 4.7402zł -0.16%
 • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas