Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi ze Szwecji z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

27 września br. w koszarach na Majdanku w Lublinie 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej gościła delegację Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvärnet. Była to druga w tym roku wizyta partnerów ze Szwecji. Lubelscy terytorialsi z powodzeniem rozwijają współpracę z Hemvärnet od 2017 r.

Podczas spotkania omówiono bieżące kwestie związane ze współpracą obu formacji, wymieniono się doświadczeniami, a także wypracowano plan współpracy na 2024 rok. Zapoznano partnerów ze Szwecji z systemem szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, zadaniami realizowanymi w ramach krajowego zarządzania kryzysowego oraz współpracą z wojskami operacyjnymi. Dowódca delegacji szwedzkiej zaprosił przedstawicieli 2 LBOT do udziału w ćwiczeniach szwedzkich terytorialsów, które odbędą się w przyszłym roku.

Była to druga w tym roku wizyta przedstawicieli Hemvärnet w Polsce. W marcu 2023 r. w siedzibie Dowództwa WOT odbyło się spotkanie z generał dyw. Laurą Swaan Wrede – dowódcą szwedzkiej Gwardii Krajowej. Tematem spotkania była współpraca pomiędzy ośrodkami szkoleniowymi polskich i szwedzkich terytorialsów tj. Centrum Szkolenia WOT i National Home Guard Combat School.

Terytorialsi ze Szwecji z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

fot. LBOT

Współpraca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Hemvärnet trwa od 2017 roku. Pierwsza wizyta szwedzkich terytorialsów na Lubelszczyźnie miała miejsce w październiku 2018 roku. Od tamtej pory przedstawiciele obu formacji odbywają regularne spotkania robocze, a także wizyty na poligonach, podczas których mają okazję uczestniczyć w szkoleniach terytorialsów i wymieniać się doświadczeniami.

Hemvärnet – w dosłownym tłumaczeniu obrona domu, czyli Szwedzka Gwardia Krajowa posiada wieloletnią tradycję (powstała w 1940 roku) i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielanie wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zadaniem Hemvärnet jest ochrona i obrona infrastruktury oraz obiektów istotnych dla obronności państwa.

Terytorialsi ze Szwecji z wizytą w Lublinie (zdjęcia)

fot. LBOT

4 komentarze

  1. To chyba Gwardziści , a nie terytorialsi ze Szwecji .

  2. Uczą się od naszych.

  3. To w Szwecji też są jacyś „terytorialsi”?

  4. tam mają ręce pełne roboty, wojsko pomaga policji, oczywiście chodzi o inżynierów nielubiących chodzić do pracy.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport