Terytorialsi brali udział w Wojewódzkich Ćwiczeniach Zgrywających (zdjęcia)

Wczoraj w okolicach Kazimierza Dolnego nad Wisłą odbyły się Wojewódzkie Ćwiczenia Zgrywające System Zarządzania Kryzysowego. Ich celem było sprawdzenie zdolności działania służb ratowniczych, w tym WOT w akcjach przeciwpowodziowych oraz innych sytuacji kryzysowych.

W przedsięwzięcie zaangażowanych było ponad 130 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Scenariusz szkolenia zakładał różne sytuacje kryzysowe, w tym zagrożenie powodziowe, ewakuację osób, zaginięcie osób oraz pożar. Żołnierze OT realizowali zadania, m.in. z zakresu podnoszenia korony wału, doskonalili współdziałanie elementów dowodzenia oraz umiejętności specjalistyczne żołnierzy podczas akcji kryzysowych.

Na czas ćwiczeń aktywowany został tzw. Zespół Oceny Wsparcia (ZOW) oraz Zespół Wsparcia Odbudowy (ZWO). Ponadto wykorzystano specjalistyczny sprzęt będący na wyposażeniu lubelskiej brygady, wchodzący w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego, m.in.: sanitarkę, quady, samochody CT, motocykle, maszt oświetleniowy, ubrania do pracy w wodzie.

Jak ważne są tego typu ćwiczenia pokazują ostatnie wydarzenia w gminie Wojciechów, gdzie żołnierze brali udział w prawdziwej akcji ratunkowej, ramię w ramię ze strażą pożarną i innymi służbami. To, że żołnierze tak szybko i licznie stawili się do akcji i z powodzeniem działali na miejscu, było poprzedzone właśnie takimi szkoleniami.

– Ćwiczenia w Kazimierzu Dolnym mają zupełnie inny charakter. Tutaj pomagamy straży pożarnej w działaniach przeciwpowodziowych i doskonalimy własny system alarmowania żołnierzy na wypadek akcji kryzysowych – powiedział dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz.

Ćwiczenia zgrywające, jak te w Kazimierzu, mają za zadanie przede wszystkim przygotować żołnierzy do pełnienia ich podstawowej misji, jaką jest niesienie pomocy i wsparcia lokalnym społecznościom w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. Ćwiczenia z innymi służbami ratowniczymi są okazją do wymiany doświadczeń, doskonalenia umiejętności i budowania gruntu pod przyszłe współdziałanie.

W sumie w ćwiczeniach zgrywających wzięło udział ponad 300 osób, w tym: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe w naszym regionie. Organizatorami przedsięwzięcia byli Wojewoda Lubelski i Polskie Gospodarstwo Wodne RZGW Lublin.

(fot. LBOT)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Czy aby nie przemęcza się na ćwiczeniach niosąc woreczki po 20kg?.takie ćwiczenia to powinny być dawno,a nie ludzi woda podtapia a oni bawią się w ćwiczenia.w teren do pomocy ludności w końcu to obrona i pomoc terytorialna.

 2. Zamiast bawić się w ćwiczenia… pojechali by pomóc. Połaczyli by i pomoc i ćwiczenia.

 3. Ale parcie na nich jest tutaj, nie ma tygodnia bez chociaz jednego newsa o tym co oni to nie zrobili. Ktoś z redakcji musi być wielkim fanem, albo ma kogos z rodziny kto się tam udziela.

 4. Czy działania wojska nie powinne być tajne? Ciągle media się rozpisują o tych szkoleniach ze szczegółami. Po co to?

 5. wojska tajne tak ale nie harcerzy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online