690 680 960

Tego spirytusu już nikt się nie napije. CBŚ zlikwidowało rozlewnie skażonego alkoholu

 W wyniku akcji CBŚ zostało zatrzymanych pięć osób, zabezpieczono 14 tys. litrów nielegalnego spirytusu. Zlikwidowano dwie rozlewnie. Straty Skarbu Państwa opiewają na kwotę 33 milionów złotych. Zatrzymanie osób związanych z nielegalną rozlewnią było możliwe dzięki ścisłej współpracy Policjantów Centralnego Biura Śledczego i Urzędu Celnego w Lublinie. Wszystko w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie.

(fot. KWP Lublin)

W czwartek 21 marca kilka grup policjantów z CBŚ KGP i funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Lublinie w tym samym momencie weszło do budynków na terenie Lublin, Chełma i jego okolic. W wyniku działań zatrzymanych zostało pięć osób odpowiedzialnych za nielegalny obrót spirytusem. Funkcjonariusze weszli do pomieszczeń gdzie właśnie trwało odkażanie spirytusu. Zatrzymane, kompletnie zaskoczone osoby, nie stawiały oporu. Zabezpieczono 14 tys. litrów skażonego spirytusu i częściowo przerobionego na gotowy do sprzedaży, jako spożywczy. Na miejscu znaleziono również odczynniki do odkażania alkoholu.

Ustalono, że za cały proceder odpowiada małżeństwo z Chełma. Prowadząc swoją firmę przy okazji nabywali skazony spirytus do „odkażania narzędzi rolniczych” a potem przy pomocy środków chemicznych przerabiali go na gotowy do sprzedaży produkt spożywczy. Alkohol był rozprowadzany na targowiskach a nawet w Internecie. Spirytus sprzedawano w litrowych i 5-cio litrowych butelkach.

W piątek 22 marca do prokuratora doprowadzono małżeństwo Sebastiana i Anny D. Postawiono im zarzut z kodeksu karno skarbowego dot. zmiany celu przeznaczenia i bez akcyzowej sprzedaży alkoholu na wielką skalę. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Pozostałe osoby w wieku od 26 do 41 lat odpowiedzą za dystrybucję nielegalnego alkoholu. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nadal ustalają kolejne osoby, które mogą być powiązane z nielegalną rozlewnią.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego sięga w tym przypadku 33 mln złotych.

Wobec podejrzanych zastosowana dozory policji, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

POLICJA OSTRZEGA

Nie nabywajmy alkoholu niewiadomego pochodzenia i po często atrakcyjnej cenie. Jego spożycie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet doprowadzić do zgonu.

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!