Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Technik programista – zawód z przyszłością. Czego się spodziewać, jak zacząć naukę i dlaczego warto?

Kończysz szkołę podstawową i zastanawiasz się, gdzie pójść dalej? Interesują Cię nowoczesne technologie, Internet i wszystko, co z nim związane? Chcesz zostać programistą i szukasz szkoły, która przygotuje Cię do tego zawodu? Wybierz technikum dla programistów. Jedna z lepszych placówek kształcących w zawodzie technik programista ma swój oddział w Lublinie.

Technikum programistyczne – wszystko, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki

Zawody związane z nowoczesnymi technologiami dają szansę na rozwój, stabilną pracę i dobre zarobki. Od kilku lat w czołówce najlepiej zarabiających zawodów są programiści zajmujący się projektowaniem stron internetowych, aplikacji webowych i sieci informatycznych. Dla przyszłych adeptów tego zawodu powstają nawet specjalne szkoły takie jak Niepubliczne Technikum Programistyczne w Lublinie. Placówka ta kształci w zawodzie technik programista i oferuje wysoki poziom, który doskonale przygotowuje do przyszłej pracy.

Technika do niedawna było postrzegane jako mniej prestiżowe szkoły, ale realia się zmieniły – teraz w technikach poziom nauczania jest równie wysoki, co w liceach, a dodatkowo technikum przygotowuje od razu do konkretnego zawodu, więc po ukończeniu tej szkoły masz już tytuł technik programista i „fach w ręku”, czego niestety nie gwarantuje liceum. Nauka w technikum pozwala zdobyć ogrom wiedzy, dzięki której odnalezienie się na rynku pracy nie będzie problemem.

Zawód technik informatyk / programista – na czym polega?

Zakres pracy programisty i informatyka różnią się od siebie. Technik informatyk zajmuje się działaniem urządzeń komputerowych, tworzeniem, przetwarzaniem i przekazywaniem informacji, natomiast technik programista specjalizuje się w projektowaniu, programowaniu i testowaniu programów komputerowych.

Do zadań programisty należą:

  • zarządzanie stronami internetowymi oraz bazami danych;
  • zadania z zakresu programowania i testowania aplikacji desktopowych;
  • programowanie i testowanie aplikacji webowych;
  • zadania z zakresu administracji systemami zarządzania treścią (CMS-ami);
  • programowanie i testowanie aplikacji mobilnych;
  • opracowywanie sposobów użytkowania relacyjnych baz danych.

Najprościej rzecz ujmując, technik informatyk buduje sieci, naprawia i dba o poprawne działanie urządzeń, natomiast zadaniem programisty jest opracowywanie i wdrażanie różnego rodzaju programów niezbędnych zarówno z punktu widzenia rozrywki, jak i codziennego życia. Technik programista tworzy strony firmowe, aplikacje na telefony komórkowe czy systemy ERP. W zawodzie programisty każdy dzień jest inny, praca to nieustanne wyzwania, ale też sukcesy i możliwości. Administrowanie stronami i aplikacjami podlega nieustannym zmianom, wdrażane są nowe rozwiązania i trzeba przez cały czas za nimi nadążać – podnosić kompetencje i być gotowym na dalszą naukę. Projektowanie programowanie i testowanie to praca dla ambitnych osób gotowych na szukanie innowacyjnych rozwiązań.

Ile trwa i jak przebiega nauka projektowania programowania i testowania?

Nauka projektowania programowania i testowania w technikum dla programistów trwa 5 lat, czyli o rok dłużej niż w liceum. Różnica jest jednak taka, że technik programista ma większą dowolność w wyborze swojej dalszej ścieżki – może kontynuować naukę lub rozpocząć pracę albo łączyć studia z pracą, natomiast absolwent liceum nie ma przygotowania do zawodu i jego jedyną drogą jest dalsza nauka.

Wybór technikum jest z pewnością lepszy dla osób, które chciałyby zacząć jak najszybciej pracować i zdobywać doświadczenie, a dodatkowo odciążyć swoich rodziców w wydatkach ponoszonych na dalszą edukację. Projektowanie, programowanie i testowanie przynosi dość wysokie zarobki już od piewszych lat pracy, a specjalista, który ma doświadczenie w zarządzaniu stronami internetowymi oraz bazami danych zarabia z roku na rok coraz więcej.

  • Szkoła programowania oferuje nowoczesny program nauczania, w którym przedmioty rozszerzone matematyka, fizyka i język angielski zajmują aż 2600 godzin, czyli o 800 godzin więcej niż w innych szkołach.
  • Podstawa programowa jest rozszerzona o cyberbezpieczeństwo, programowanie gier oraz sztuczną inteligencję, a klasy liczą tylko 16 osób, dzięki czemu nauczyciele mogą poświęcić każdemu z uczniów odpowiednio dużo czasu.
  • Uczniowie poza teoretyczną i praktyczną nauką zawodu biorą udział w płatnych praktykach i stażach w firmach technologicznych oraz startupach, a pierwszą pracę w zakresie projektowania programowania i testowania mogą otrzymać jeszcze przed ukończeniem 18. lat.

Technik programista – zawód z przyszłością. Czego się spodziewać, jak zacząć naukę i dlaczego warto?

Niepubliczne Technikum Programistyczne Techni Schools

Język angielski – niezbędny w pracy programisty

Każdy uczeń szkoły programowania i testowania aplikacji musi płynnie posługiwać się językiem angielskim. W szkole Techni Schools realizowane są nie tylko standardowe zajęcia z języka angielskiego, ale też dodatkowe niezależne zajęcia z zakresu słownictwa obowiązującego w branży IT. Technik programista musi dobrze znać język angielski, gdyż jest on przez cały czas wykorzystywany w pracy. Składnia języków programowania wykorzystana do tworzenia stron internetowych i aplikacji mobilnych czerpie przede wszystkim z nomenklatury języka angielskiego, a bez jego znajomości tworzenie kodu jest znacznie trudniejsze i zajmuje dużo więcej czasu.

Język angielski to podstawa, ale w szkole nauczane są też inne języki obce. Odbywają się zajęcia z języka chińskiego i francuskiego, co stanowi doskonałe dopełnienie i wyróżnia placówkę na tle innych. Języki obce to jeden z priorytetów Techni Schools, a każdy absolwent szkoły powinien biegle nimi władać.

Powodów, dla których warto wybrać technikum programowania, jest przynajmniej kilka

1. Tworzenie i administrowanie stronami to pasjonujące zajęcie, które daje możliwość wpływania na rzeczywistość. Programista robi coś, co ułatwia życie, dostarcza rozrywki, umożliwia rozwój i realnie wpływa na życie ludzi. Zadania programowania i testowania aplikacji przyczyniają się do zmiany naszej rzeczywistości.

2. Zarządzanie stronami internetowymi oraz bazami danych to bardzo dobrze płatne zajęcie. Zarobki programistów sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, co plasuje ich w gronie najlepiej zarabiających zawodów.

3. Technik programista w zasadzie nigdy nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Mało tego – może wręcz przebierać w ofertach, a firmy zainteresowane zatrudnieniem doświadczonego programisty do tworzenia aplikacji mobilnych i zarządzania treścią projektowania programowania są w stanie zaoferować bardzo dobre warunki, żeby tylko przekonać do siebie najlepszych kandydatów. W branży programistycznej to pracownicy „rozdają karty”, a o bezrobociu nie ma mowy.

4. Programista ma ogromne pole do rozwoju. Im większa jest firma, która go zatrudnia, tym większe stają się te możliwości. Programista może też prowadzić własną działalność gospodarczą i być całkowicie niezależnym w tworzeniu danych programowania aplikacji internetowych.

5. Z uwagi na specyfikę pracy, programista może pracować z każdego miejsca na ziemi. Wielu specjalistów pracuje zdalnie i wykonuje swoje obowiązki tam, gdzie chce, a nie tam, gdzie zadecyduje pracodawca.

6. W pracy programisty niezbędna jest znajomość języka angielskiego, a znalezienie pracy za granicą nie stanowi żadnego problemu. Języki programowania są identyczne na całym świecie, więc to, czego nauczysz się w Polsce, możesz wykorzystać w dowolnym miejscu na ziemi.

Co wyróżnia Techni School na tle innych placówek oświatowych?

Standard nauczania w szkole Techni Schools jest na naprawdę wysokim poziomie, a uczniowie mogą korzystać z rozwiązań niedostępnych w innych szkołach.

  • Każdy uczeń utrzymuje od szkoły laptopa, z którego może korzystać przez cały czas nauki zarówno w szkole, jak i w domu.
  • Uczniowie otrzymują pakiet narzędzi i programów niezbędnych do nauki oraz wszystkie materiały dydaktyczne przybliżające administrowanie stronami i aplikacjami.
  • Każdy uczeń otrzymuje dostęp do wydarzeń i meetu’pów organizowanych przez grupę Techni.
  • Uczniowie mają dowolność w sposobie korzystania z książek i metodzie sporządzania notatek – mogą używać papierowych podręczników lub ebooków, a notatki zapisywać w zeszytach lub na otrzymanych komputerach.
  • Szkoła oferuje możliwość realizacji indywidualnego programu lub toku nauczania w zakresie zarządzania aplikacjami internetowymi oraz bazami.
  • Zajęcia WF w szkole obejmują nie tylko standardowe aktywności, ale też elementy samoobrony, judo, zapasy i zagadnienia związane z prawidłowym sposobem odżywiania.
  • Uczniowie mogą brać udział w licznych olimpiadach, zawodach, wycieczkach i obozach.

Jak wygląda przykładowa lekcja w technikum dla programistów?

Jeśli wydaje Ci się, że szkoła programowania niczym nie różni się od innych placówek oświatowych, możesz się zdziwić. Lekcje dotyczące zarządzania stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami są prowadzone w sposób twórczy, dynamiczny i z nastawieniem na praktyczne umiejętności. Oto przykład:

Opinie o szkole – sprawdź, co sądzą uczniowie Techni Schools

Najlepszą rekomendacją technikum dla programistów są prawdziwe opinie jej uczniów, absolwentów oraz rodziców.

Jak stać się uczniem technikum programistycznego?

Techni Schools to elitarne niepubliczne technikum programistyczne. Szkoła jest płatna, w której obowiązuje czesne, natomiast najlepsi uczniowie mogą otrzymać stypendium naukowe.

Żeby dołączyć do Techni Schools, należy wypełnić wewnętrzny test weryfikujący poziom wiedzy. Test ten jest nastawiony w szczególnej mierze na wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych, a jego poziom jest dość wysoki. Test obejmuje język angielski oraz zadania matematyczne i informatyczne. Nie ma konieczności zaliczenia testu na poziomie 100%, ale im lepszy będzie wynik, tym wyższa szansa dostania się do szkoły i późniejszych sukcesów w zarządzaniu stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami.

Rekrutacja nadal trwa – to już ostatni moment na zgłoszenie

Chcesz zostać programistą? Rekrutacja do oddziału Techni School w Lublinie nadal trwa – zgłoś się za pośrednictwem strony. Liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.