Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

System monitorowania floty ułatwia transport towarów na wschód

Rynki ukraiński, białoruski i litewski są ważnymi odbiorcami polskich towarów. Ich znaczenie jest porównywalne do znaczenia rynku niemieckiego bądź francuskiego, a dla niektórych firm produkcyjnych i transportowych jest jeszcze większe. Firmy transportowe wysyłają transporty na wschód równie często co na zachód, dlatego zmagają się z wieloma trudnościami związanymi z eksportem poza granice Unii Europejskiej. Dzięki systemowi monitorowania tras przejazdu, planowanie transportów do krajów na wschód od Polski staje się łatwiejsze.

 

Transport towarów na wschód wciąż problematyczny

 

Planowanie transportu towarów do Unii Europejskiej jest o wiele łatwiejsze niż eksport towarów na Ukrainę, Białoruś lub Litwę. Możliwość swobodnego przekraczania granicy sprawia, że samochody ciężarowe przemieszczają się szybciej, a ryzyko utknięcia w wielokilometrowym korku jest o wiele mniejsze. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na wschodniej granicy. Głównym problemem są kwestie celne. Obowiązek przechodzenia przez kontrolę celną sprawia, że na granicy polsko-ukraińskiej lub polsko-białoruskiej ustawiają się wielogodzinne kolejki. Najgorzej sytuacja wygląda w okresie przedświątecznym, gdy kierowcy czekają na kontrolę nawet przez 24 godziny lub dłużej. Takie opóźnienia mogą uniemożliwić realizację zlecenia na czas, co grozi utratą zaufania klientów za wschodnią granicą. Dodatkowo kierowcy niechętnie podejmują się realizacji transportów na wschód, gdyż obawiają się, że zaburzy to ich plany osobiste.

 

Poważnym problemem w transporcie towarów na wschód jest niestabilna sytuacja polityczna. Ukraina jest krajem objętym działaniami wojennymi, przez co wysyłanie kierowców z transportami do wschodnich obwodów wiąże się z poważnym ryzykiem utraty towarów i narażenia pracowników na niebezpieczeństwo. Ataki na kierowców należą do rzadkości, jednak wojsko lub organizacje separatystyczne mogą utrudnić dotarcie z towarem do klienta. Może się zdarzyć, że towar zostanie zatrzymany, a kierowca dodatkowo skontrolowany. Na Białorusi i Litwie kierowcy czują się bezpieczniej, jednak skomplikowane procedury celne, powszechna korupcja i mnogość formalności do spełnienia sprawiają, że transporty często docierają do odbiorców z kilkudniowym opóźnieniem.

 

Firmy zajmujące się transportem towarów do krajów leżących na wschód od Polski zwykle zmagają się z problemami, które nie mają negatywnego wpływu na bezpieczeństwo kierowców, lecz znacząco utrudniają dotrzymywanie terminów realizacji zleceń. Aby poprawić terminowość transportów na wschód, stosuje się system monitorowania floty firmowej. Dzięki niemu łatwiej jest reagować na różne trudności pojawiające się w trasie i planować kolejne przejazdy.

 

Get Vehicle Tracking niezastąpiony w branży transportowej

 

Branża transportowa powszechnie korzysta z systemów monitorowania floty samochodowej. Dzięki systemom takim jak https://getvehicletracking.co.uk możliwe jest sprawdzanie, gdzie znajdują się samochody z towarem, a także, czy poruszają się po wyznaczonej trasie. Monitoring wysyła powiadomienia, gdy kierowca zboczy z wyznaczonej trasy lub zbyt długo przebywa na postoju. Alerty umożliwiają szybkie reagowanie na wszelkie trudności pojawiające się w drodze, dlatego zmniejszają ryzyko, że transport dotrze do odbiorcy po umówionym terminie.

 

System monitorowania pojazdów Get Vehicle Tracking wykorzystuje lokalizację GPS, na podstawie której odnajduje samochód na mapie. Ponadto lokalizator pobiera dane na temat prędkości, z jaką porusza się pojazd, oraz o zużyciu paliwa na poszczególnych etapach trasy. Logistycy i inni uprawnieni pracownicy przedsiębiorstwa transportowego mogą sprawdzić bez wychodzenia z biura, na jakim etapie trasy jest kierowca. Dzięki temu są w stanie określić, czy kierowca przejechał granicę i przeszedł odprawę celną. Takie informacje są niezbędne, by poradzić sobie z wieloma trudnościami w trasie na wschód Europy.

 

Monitorowanie pojazdów ułatwia pracę logistykom

 

Logistycy i spedytorzy zajmujący się planowaniem tras na wschód Europy często korzystają z danych pozyskiwanych przez system monitorowania pojazdów firmowych. Monitoring floty ułatwia planowanie tras z uwzględnieniem różnych problemów, które pojawiały się wcześniej na wybranych drogach. Dane gromadzone przez Get Vehicle Tracking dają logistykom pogląd, ile zajmuje kierowcom pokonanie poszczególnych odcinków trasy, a także, jak długo zajmuje odprawa celna przez wybrane przejście graniczne.

 

System monitorowania floty firmowej jest skutecznym narzędziem do prowadzenia danych statystycznych, planowania dalszych działań oraz dobierania kierowców do realizacji konkretnego zamówienia. Dzięki możliwości odczytywania danych z monitoringu w czasie rzeczywistym oraz ich gromadzenia w formie rozbudowanych raportów, logistycy wykorzystują monitoring do wielu celów. Żaden inny system nie dostarcza aż tylu wartościowych danych jednocześnie, dlatego pracownicy działu logistyki i spedytorzy chętnie pracują w firmach stosujących Vehicle Tracking pojazdów ciężarowych. Więcej zalet używania tego systemu znajdziesz tutaj: https://getvehicletracking.co.uk/travel-under-special-supervision/.