Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Święto 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczysty capstrzyk na Placu Litewskim (wideo, zdjęcia)

W piątek wieczorem na Placu Litewskim w Lublinie odbył się uroczysty capstrzyk z okazji Święta 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. W uroczystości wziął udział wojewoda lubelski Lecha Sprawki, który objął święto patronatem honorowym.

Wczoraj rozpoczęły się tegoroczne obchody święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. W piątek wieczorem na Placu Litewskim odbył się uroczysty capstrzyk, czyli wieczorny przemarsz oddziałów wojskowych. O godzinie 18 na miejsce uroczystości przybył dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, a następnie rozpoczął się ceremoniał wojskowy.

Na początku uroczystości podniesiono flagę państwową i odegrano hymn RP. Po tym nastąpiło przemówienie dowódcy 19 LBZ – gen. bryg. Rafała Miernika. Po zakończeniu przemówienia przystąpiono do ceremonii wręczenia aktów mianowania, odznaczeń i odznak pamiątkowych. Następnie po okolicznościowych przemówieniach wojewody lubelskiego Lecha Sprawki i dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Arkadiusza Szkutnika, odbył się apel pamięci i salwa honorowa.

Uczestnicy złożyli kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie żołnierze wykonali „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”, po czym nastąpiło przegrupowanie pododdziałów i defilada na Placu Litewskim.

Główne uroczystości święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej odbędą się w niedzielę 2 października w Woli Gułowskiej. O 10:00 w tamtejszym klasztorze rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie, na cmentarzu w Turzystwie zaplanowano Apel Pamięci, zaś w południe na błoniach w Woli Gułowskiej uroczysty apel połączony z wręczeniem Brygadzie Chorągwi Wojska Polskiego. Natomiast w godzinach od 12:00 do 16:00 na błoniach przy Zamku w Lublinie zorganizowany zostanie piknik wojskowy z pokazem statycznym sprzętu.

Święto 19.LBZ odbywa się corocznie na początku października. Termin ten nawiązuje do ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem, gdzie w dniach 1 – 5 października SGO „Polesie” stoczyła z niemieckim 14. Korpusem Zmotoryzowanym bitwę, która okazała się ostatnią bitwą kampanii wrześniowej.

(fot. wideo lublin112.pl)

9 komentarzy

  1. Stary lewak (74 l.)

    Na błoniach przy Zamku w Lublinie zorganizowany zostanie piknik wojskowy z pokazem statycznym sprzętu – a został jeszcze w Polsce jakiś sprzęt po ostatnich „bratnich darowiznach”?

  2. Czyli zostały jedynie niewiele warte działka przeciwlotnicze? dobre i to…

  3. Ciekawe jak ten generał przechodzi testy sprawnościowe.

  4. Tak mamy coraz więcej sprzętu nowoczesnego a nie ten wasz złom radziecki waszych dziadów co do niczego się nie nadaję także nie martw się jeden z drugim mamy na was bata ruskie psy a nie przepraszam raczej mongolskie nasienie

  5. Brawo dla Policji za obronę granic!!!

  6. Szkoda chłopów że musieli stać w deszcz…

Z kraju