Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku pojawi się ekopatrol. Straż miejska kupuje specjalistyczny samochód

Zbadają jakość powietrza i poziom zanieczyszczeń, zmierzą jak duży jest hałas, wyłapią bezdomne oraz dzikie zwierzęta, a także ustawią fotopułapki na śmieciarzy. Podobnie jak w Lublinie, niebawem w Świdniku pojawi się ekopatrol.

Straż miejska w Świdniku wybrała pojazd, który posłuży jako ekopatrol. Wśród ofert, jakie złożono w przetargu, najkorzystniejsza okazała się ta, od firmy Frank-Cars. Dostarczy ona dwuosobowego Forda Transtita Connect. Z kolei specjalistyczne wyposażenie zamontuje w nim lubelska firma Eko-Efekt.

Oprócz urządzeń do badania jakości powietrza, czy też cyfrowego miernika hałasu, znajdą się w nim akcesoria do łapania bezdomnych zwierząt. Do tego dojdzie piła spalinowa, która przyda się np. do usuwania powalonych przez wiatr drzew i konarów, jak również urządzenia termowizyjne, niezbędne w poszukiwaniu zaginionych osób w trudno dostępnym terenie.

W pojeździe znajdą się także cztery fotopułapki. Używa się ich do rejestrowania osób podrzucających śmieci, dokonujących dewastacji mienia czy też kradnących np. drewno z lasu. Wszystko to uzupełni dodatkowe oświetlenie o dużej mocy, które przyda się w trakcie akcji prowadzonych po zachodzie słońca. Umowa zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu, zaś kompletny pojazd ma zostać dostarczony do końca września.

Dzięki nowemu nabytkowi, strażnicy miejscy będą mogli skuteczniej walczyć z osobami, które zwłaszcza w okresie zimowym, palą w przydomowych piecach różnymi odpadami. Specjalne czujniki, które będzie można zamontować na wysięgniku w dachu pojazdu, a nawet podpiąć do drona, wskażą dokładne miejsca, gdzie do ogrzewania używane są niedozwolone substancje. Z kolei dzięki zestawowi do stałego monitorowania stanu powietrza, mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać stan zanieczyszczeń w internecie.

Cały pojazd wraz z wyposażeniem będzie kosztował blisko 190 tys. złotych. Z tego 120 tys. złotych wyłoży miasto, resztę, czyli 70 tys. złotych to dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-07-24 21:54:37

6 komentarzy

  1. A pozbierają bezpańskie kupy piesków i innych żyjątek?

  2. TAAA….jak będzie działał tak jak ekopatrol w Lublinie, to pogratulować…na zawiadomienie, że z piekarni na Zbożowej wydobywa się czarny dym…pani po drugiej stronie słuchawki odpowiadała po 10 zgłoszeniu, że odda sprawę do sądu za bezpodstawne zgłoszenie…bo patrol jak przyjechał to po paru godzinach…jak juz bułeczki się upiekły na plastikach ze sklepu i starych meblach…na szczęście piekarnia zbankrutowała…

  3. Przez brudasów, śmieciarzy, palących w piecach śmieciami itp patologie z pieniędzy podatnika trzeba wywalić 190 tyś zł… a wystarczyło by trochę kultury i świadomości ekologicznej…

    • Punkt widzenie zależy od miejsca siedzenia .Nie wszyscy mogą być dyrektorami i okradać pracowników ,jak byś zarobil 1200 netto to czym byś palił swoim dzieciom .

  4. Swiadomosc ekologiczna? chyba tylko ta ktora glosza w necie, a zapominaja o hodowlach, ktore wytwarzaja pierdyliard razy wiecej CO2 niz caly transport na ziemi, nie zapominajmy rowniez o ogromnych ilosciach wody, ktore sa niezbedne dla utrzymania i zwiekszania hodowli.
    Ot ekolodzy, dlaczego nie mowicie prawdy ? 😉 bisnez musi sie krecic 😀

  5. 1. W coraz większej ilości miast likwiduje się Straż Miejską. Pytanie brzmi co stanie się z jej nowo nabytym majątkiem?

    2. Z wymienionych „zadań” ekostraży to jedynie te pułapki na śmieciarzy można nazwać trafionym zakupem, o ile oczywiście działają.

    Pozostałe urządzenia wchodzą w kompetencje innych służb i jednostek ogólnodostępnych w każdym mieście:
    Urządzenie do badania powietrza – stacja meteorologiczna prowadzi takie badania.
    Urządzenie do mierzenia hałasu – tym zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
    „Akcesoria do łapania bezdomnych zwierząt” – hycel, schroniska dla zwierząt
    Piła spalinowa – Państwowa Straż Pożarna
    Termowizja – ponownie Państwowa Straż Pożarna
    Oświetlenie – … po co

    Posiadanie tych wszystkich zabawek ma służyć dobru obywatela, aby obywatel mógł sobie w internecie sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza. Wystarczy, że wyjrzy przez okno i przyjrzy się kolorowi dymu bijącego z kominów sąsiadów.

Z kraju