690 680 960

Świdnik walczy o miliony na budowę ważnej dla miasta ulicy

Świdniccy urzędnicy wysłali do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o unijne dofinansowanie budowy ulicy Kusocińskiego. Miasto chce, aby trasa ta powstała jak najszybciej.

Przygotowania do budowę ul. Kusocińskiego w Świdniku trwają od wielu lat. Trasa ta ma znacząco ułatwić dojazd z trasy S12/17 do Świdnika. Problemem był jednak brak funduszy na realizację tak dużej inwestycji. Początkowo władze miasta zabiegały, żeby ulica została wybudowana przez Port Lotniczy Lublin jako jedna z głównych tras dojazdowych do lotniska. Jednak pomysł upadł ze względu na wysokie koszty. Kolejnym rozwiązaniem było podjęcie się tego zadania przez 3 podmioty: gminy Świdnik i Mełgiew oraz powiat świdnicki. Ostatecznie budowy i zebrania funduszy potrzebnych na jej realizację podjął się Świdnik.

Postanowiono postarać się o jak największe dofinansowanie inwestycji. Ulica Kusocińskiego należy do powiatu świdnickiego. Jednak, żeby zdobyć unijne wsparcie jej budowę musi przeprowadzić miasto. Powiat – jako właściciel – odpowiada za przygotowanie inwestycji, m. in. wykup nieruchomości pod drogę i wydanie zezwolenia na realizację inwestycji. Zadaniem miasta jest zapewnienie finansowania oraz sama budowa Kusocińskiego. Przedsięwzięcie zostało oszacowane na ok. 28 mln zł. Władze Świdnika wystarały się o 17 mln zł z UE, a ok. 14 mln zł zostanie przekazanych z budżetu miasta. Dodatkowo gmina przeznaczy 2,8 mln zł na pomoc dla powiatu w wykupie nieruchomości pod inwestycję. Powiat na ten cel ma zarezerwować 1,7 mln zł.

Starostwo zobowiązało się w umowie z miastem do przygotowania inwestycji do 20 października. Jednak zezwolenie na realizację inwestycji zostało wydane później, a dokumentacja potrzebna do wystąpienia o dotację również trafiła do miasta z opóźnieniem. Jak wyjaśnia Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, dodatkowo skurczył się czas na przygotowanie wniosku, bo dokumentacja musiała być po raz kolejny poprawiona i uzupełniona. Na szczęście udało się zdążyć. Ze względu że ul. Kusocińskiego jest strategiczną trasą, bardzo ważną dla rozwoju miasta, urzędnicy są zdeterminowani, aby droga powstała jak najszybciej.

Projekt „Optymalizacja połączeń pomiędzy drogą ekspresową S17/12 i Portem Lotniczym poprzez budowę ul. Kusocińskiego” znajduje się na liście Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego w finansowanym przez UE Regionalnym Programie Operacyjnym naszego województwa.

(fot. lublin112)
2017-11-17 20:38:24

6 komentarzy

  1. Brawo! Trzymam kciuki, gdyż obecnie od węzła do Świdnika trzeba naginać na około.

  2. Nachapio ludzie kasiory.

  3. Jakie brawo???!!!! Nie trzeba było zamykać Lotników Polskich…

  4. Dojazd do „maka” to jest inwestycja na miarę naszych potrzeb. Moim zdaniem inwestycja w miejsca pracy to inwestycja, a to to tylko poprawienie infrastruktury. Opłaty lotniskowe by obniżyli, żeby spedycja się osadziła koło lotniska, ale NIE bo duży spedytor może zniszczyć lokalną przedsiębiorczość- tak to działa w naszym kraju.

  5. „Miasto chce, aby trasa ta powstała jak najszybciej” Jakie miasto ja sie pytam??? To jest Świdnik hahah

Kursy walut

  • USD 3.975zł -0.05%
  • GBP 5.0198zł 0.11%
  • EUR 4.3542zł -0%
  • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas