Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Strony internetowe sanepidów w kraju są zhackowane od jakiegoś czasu. Także w woj. lubelskim

Jeden z użytkowników serwisu wykop.pl poinformował, że co najmniej od 2019 r. niektóre strony internetowe jednostek sanepidów w kraju zostały zhackowane. Adresy z oficjalnych domen sanepidów w kraju prowadzą do rosyjskojęzycznych stron z przeróżnymi reklamami.

O sprawie tej poinformował jeden z użytkowników serwisu wykop.pl. prezentując wyniki wyszukiwania adresów należących do niedawna do powiatowych stacji sanepidu w kraju, ale także tych, nadal dostępnych w sieci.

W wynikach wyszukiwania widać, że pod oficjalne strony jednostek PSSE w całym kraju, ktoś „podpiął” podstrony z przeróżnymi reklamami, głównie specyfików leczniczych. Co ciekawe, do włamania mogło dojść nawet w 2019 r. ponieważ Google pokazało najstarszy wynik z marca 2019 roku.

W regionie, rosyjskojęzyczne podstrony widnieją m.in. pod adresami sanepidów z Lublina, Puław czy Tomaszowa Lubelskiego.

– Od 2019 roku Rosjanie wykorzystując przestarzałość kodu, na wszystkie lokalne strony SANEPID-u wrzucają reklamy na potencję, nietrzymanie moczu itp. Czy specjaliści od szukania dziury w całym będą w stanie załatać to zanim przestępcy zaczną używać je na szerszą skalę? Zobaczmy – napisała w serwisie wykop.pl osoba, która odkryła całą sprawę.

O odkrycie „wykopowicza” zapytaliśmy rzeczniczkę prasową Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Katarzynę Wnuk, która o wszystkim dowiedziała się od nas. Jak nam przekazała, nie zna sprawy, ale natychmiast zgłosi problemy ze stronami do działu informatycznego. Co więcej usłyszeliśmy, że jakiś czas temu oficjalna strona sanepidu działa pod nowym adresem, zaś stacje powiatowe powinny być już pod nią podpięte, w uproszczeniu mówiąc, przełączone.

Po sprawdzeniu jednak okazuje się, że dostępna jest nadal strona – https://psselublin.pis.gov.pl/ czy też https://pssepulawy.pis.gov.pl/, a także inne stacje powiatowe z adresami psse(nazwa miasta)pis.gov.pl (z domeną rządową) i nadal są w pewien sposób aktualizowane, np. pojawiały się reklamy zachęcające do szczepień.

Jeżeli zaś wejdziemy na stary adres „pis.gov.pl” to zostaniemy przekierowani na stronę „https://www.gov.pl/web/gis”, która funkcjonuje od niedawna. Nadal jednak na tych starych adresach „psse(nazwa miasta)pis.gov.pl” znajdują się witryny jednostek sanepidu w całym kraju, pod które ktoś podpiął swoje reklamowe strony.

Tutaj przeczytacie więcej o całej sprawie

Strony internetowe sanepidów w kraju są zhackowane od jakiegoś czasu. Także w woj. lubelskim

Strony internetowe sanepidów w kraju są zhackowane od jakiegoś czasu. Także w woj. lubelskim

Strony internetowe sanepidów w kraju są zhackowane od jakiegoś czasu. Także w woj. lubelskim

(fot. pixabay.com, Google)

14 komentarzy

 1. Rozpoczęli pseudopandemiczną wojnę z narodem? To i naród się broni…

  • szcze na pionka

   miała być walka z pandemią w obronie ludzi a wychodzi walka z ludźmi w obronie pandemii…
   i bardzo dobrze, niech te k… z sanepidu się cieszą że im ludzie buźki nie „zhackowali” w ciemnej uliczce…
   Co to za kraj gdzie policja i urzędasy walczą z narodem…

 2. I dobrze że schakowane są,nie dziwi mnie to.
  Przecież tam głupki pracują co nic, podkreślam nic nie robią!!
  A kiedy policja zostanie schakowana i wszystkie dane policjantów ujrzą światła dziennie??

  • „A kiedy policja zostanie schakowana i wszystkie dane policjantów ujrzą światła dziennie??”
   Obawiam się, że … nigdy. 🙂

 3. Ale czemu się dziwić jak rzecznik potwierdził, że rząd nie zatrudnia specjalistów, bo nie chcieli realizować programu PiS-u. J. Kaczyński jest gotów poświęcić wzrost gospodarczy dla realizacji własnej wizji Polski. Sprzedaliście Polskę za 500+ i 13. emeryturę to teraz będziecie płakać i płacić nowe podatki, aby utrzymać tych „specjalistów” z rządu.

  • Nie wiem ile teraz płacą tym swoim „specjalostom”, ale podejrzewam, że nie jest to w dlaszym ciągu satysfakcjonująca oferta dla prawdziwego specjalisty. Starszy pan i jego odrealniona świta nie ogarnia tego tematu.

  • A można było zatrudnić inżynierów z Afryki pracujących dla zachodnich korporacji. Ci dopiero by robili za darmo.

   • Wzgardziliśmy takimi specjalistami to teraz mamy za swoje. Oj, niedobry rząd, oj niedobry.

 4. Przecież oni nigdy tego nie skończą skoro podczas trwania epidemii dostają podwójne wynagrodzenie.

 5. Konkurs na pracownika działu IT w sanepidzie. Wiesz jak wygląda komputer? Chyba? To będziesz szefem bo reszta nie wie 😉

  • Trochę przesadzone, ale znam przypadek, że człowiek na stanowisku informatyka odpowiedzialnego za bezpieczeństwo informatyczne, nie odróżnia maskarady od NAT. To co się potem dziwić, że włamania na każdym kroku.

   • Dobrze że ty odróżniasz, hahahaha 😀

    • „Dobrze że ty odróżniasz, hahahaha ?”
     Całe szczęście, że jeszcze humor pozostał. Obyś kiedyś nie śmiał się przez łzy…