Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy z Janowa Lubelskiego będą mieli nową siedzibę. Są plany budowy nowej jednostki

Są plany budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim wraz z jednostką ratowniczo-gaśniczą. Obiekt ma powstać na wjeździe do miasta od strony Lublina.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim wraz ze Starostwem Powiatowym prowadzą starania mające na celu budowę nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Obecna siedziba janowskich strażaków znajduje się w budynku z 1958 roku, jednak największym problemem jest brak miejsca na coraz to nowszy specjalistyczny sprzęt, który trafia na wyposażenie straży pożarnej. Do tego jednostka zlokalizowana jest w centrum miasta, co często przysparza problemów. Ciężkie wozy bojowe muszą się przeciskać wąskimi i zatłoczonymi uliczkami, co sprawia, że strażacy tracą cenny czas na dojazd na miejsce zdarzenia.

Dlatego też od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy dotyczące budowy nowej siedziby. Pozyskana już została odpowiednia działka, która znajduje się poza miastem, przy głównym węźle komunikacyjnym, czyli obok budowanej drogi ekspresowej S19, oraz projektowanej obwodnicy Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74. Znajduje się ona na wjeździe do miasta od strony Lublina, naprzeciwko Hotelu Janów. To sprawi, że strażacy będą mogli łatwiej, a przede wszystkim szybciej, dotrzeć na miejsce wypadku czy pożaru.

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim liczy, że środki na budowę nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej uda się pozyskać z rządowego programu, a konkretnie z projektowanej nowej ustawy modernizacyjnej służb mundurowych na lata 2021 – 2025. Z kolei obecne budynki przeznaczone zostałyby na biura i garaże dla starostwa.

Strażacy z Janowa Lubelskiego będą mieli nową siedzibę. Są plany budowy nowej jednostki

Strażacy z Janowa Lubelskiego będą mieli nową siedzibę. Są plany budowy nowej jednostki

(fot. Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim)

6 komentarzy

 1. Czy aby na pewno dla starostwa ?? Ostatnie wycieczki narodu wybranego sugerują co innego….

 2. Jerzy Gondol Znadwisły

  Tak mi si jakoś przypomniało…
  Jak by ktoś nie wiedział, Wasi (powiedzmy, że przyjaciele) z zachodu wyprodukowali nowy typ wozu gaśniczego pod tytułem „PANTHER” w dwóch odmianach z napędem 6×6 i 8×8.
  Wyposażany jest wg. życzeń klienta… do mnie dotarły obie wersje, przystosowane do gaszenia płynem gaśniczym o szerokim spektrum zastosowań Novec 1230, który może „oczekiwać” na zastosowanie przez 30 lat w temp. otoczenia od -40 do +80 st.
  Płyn po zetknięciu się z powietrzem zamienia się w gaz, którym można gasić obiekty będące pod napięciem do 1,4 kV, oraz zbiorniki paliwa czy płonące samochody, czy nawet samoloty.
  żeby wypróbować sprzęt, na samochód wylałem 30 galonów paliwa, podpaliłem podjechała Panthera, „chuchnęła” (10-12sek.) i po pożarze. Polecam przy potrzebie wyposażanie owej nowej jednostki gaśniczej.

  • Można sobie dywagować o nowinkach technicznych jednak w ratownictwie wszystko się decyduje w szybkości bycia na miejscu! Co z tego że gasisz samochód w 10 s jak dojazd trwał 20 min… i samochód, dom itp się dopala.. a ludzie już nie żyją… Lepsze jest inwestowanie w małe jednostki nawet gorzej wyposażone ale gęsto rozrzucone po okolicach z których można dojechać w kilka min…!
   Ale najlepsze lody kręci się na dużych inwestycjach…

 3. Wyremontowali całą jednostkę a teraz wybudują sobie nową . Kabaret za te pieniądze wybudowali by zakład w strefie ekonomicznej to by ludzie mieli pracę a nie podcierali tyłki na zachodzie europy. Brawo dla władzy wspaniały pomysł.

 4. Ciasno im po miasteczku jeździć. Potem będą jeszcze musieli pare km do tego miasta dojechać. Wytłumaczy mi to ktoś?

 5. Ludzie pomyślcie trochę o istnieniu S19 droga szybkiego ruchu JRG będzie miało szybszą możliwość dojazdy do zdarzenia na S19 a przy kolizjach wypadkach czy pożarach pojazdów. Liczą się sekundy. A jeżeli chodzi o miasto Janów Lubelski to pierwszym zapleczem jest OSP KSRG Biała. U nas w powiecie mamy bardzo dobrze wyposażone jednostki OSP KSRG których liczba w naszym powiecie jest duża i w większości gminach mamy po dwie takie jednostki. Które są pierwsze na miejscu zdarzenia i wiedzą jak działać. A to zasługa Komendy PSP Janów Lubelski która prowadzi kursy i systematycznie je odnawia i w teorii i w praktyce. Także na temat ratownictwa nie sprzeciwiajcie się bo i może dla was być niesiona pomoc.