Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Straż pożarna z Lublina i Świdnika otrzymała nowe pojazdy

W piątek strażacy z Lublina i Świdnika zaprezentowali nowoczesny sprzęt, dzięki któremu jeszcze szybciej i efektywniej będą działać w akcjach ratunkowo-gaśniczych.

Pierwsze pojazdy dotarły już 30 września do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Są to: ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania, średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Midlum, kontener na środek pianotwórczy lub wodę o pojemności 10.000 litrów oraz lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy na podwoziu Skoda Superb Combi. W ubiegłą środę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku dostarczono zaś, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania oraz lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy na podwoziu Skoda Yeti.

Pojazdy zostały w pełni wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który będzie pomocny strażakom nawet w najbardziej wymagających akcjach. Są to w zależności od pojazdu m.in. radiotelefony, ubrania żaroodporne, aparaty powietrzne, pilarki do drewna, pilarki tarczowe do betonu i stali, zestawy kwalifikowanej pierwszej pomocy, sprzęt burzący, latarki, agregaty prądotwórcze, wentylator oddymiający, drabina teleskopowa, kamera termowizyjna, piła łańcuchowa do metalu, zestaw poduszek pneumatycznych wysokociśnieniowych, detektory napięcia przemiennego czy też motopompy pływające.

Jak wyjaśniał mł. bryg. Michał Badach z KM PSP w Lublinie – Istotnym celem, jaki przyświecał realizacji projektu było także wzmocnienie sił lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej Portu Lotniczego Lublin na wypadek zaistnienia ekstremalnych zagrożeń związanych z wykonywanymi operacjami lotniczymi.

Wyposażenie zostało zakupione w ramach projektu pn. „Poprawa systemu bezpieczeństwa chemiczno-ekologicznego na terenie powiatu lubelskiego i świdnickiego, ze szczególnym uwzględnieniem Portu Lotniczego Lublin S.A.” realizowanego w konsorcjum z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku. Wartość całkowita projektu wynosi prawie 4 000 000 złotych. Część środków pochodziło z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013. Pozostała kwota została przekazana z budżetu państwa

(fot. lublin112)
2013-11-29 18:43:40

11 komentarzy

 1. Gratuluje panu „komendantowi” hałasowi, tego że każda komenda powiatowa jest lepiej doposażona jak miasto wojewódzkie. Wielkie brawa!!!

 2. jrg1 wmiare wyposażony po odejściu iveka i tatry ale został jeszcze chemik tz meblowóz
  jrg2 tylko jeden gaśniczy drabina pamięta stalina
  jrg3 wysłużony mercedes spadek z jrg2 euro i dźwig noi podnośnik którym strach wyjechać
  jrg4 wysłużony ciężki gaśniczy z jrg 2
  z godnie z ustawą o psp samochód gaśniczy może służyć 10 lat, a specjalistyczny 15 ale w Lublinie czas się zatrzymał.
  PS trzymajcie się zawodowi możę po wyborach przyjdzie wcześniejsza emerytura zwieszchników

  • Masz trochę racji, ale nie całkiem. Głównie chodzi o to żeby JRG 1 miała jak najlepsze wyposażenie (praktycznie jest dysponowana na cały Lublin). W 1 zostanie jeszcze w tym roku wymieniony Saurus (przetarg chyba już się skończył, nie wiem do kiedy realizacja). Jak dla mnie całkiem pokaźny podział bojowy na ten czas, biorąc pod uwagę że wspomaga pozostałe trzy JRG. Moim zdaniem problemem jest wyposażenie JRG po za granicami Lublina – Bełżyce i Bychawa. W Bychawie nie jestem zorientowany jak się ma sytuacja na podziale , aczkolwiek w Bełżycach – Nowe GCBA pełni rolę pierwszego wyjazdu. Zabrano SCKn do 1, i zniknął z podziału GBA Star/Man ( za to pojawił się prawdopodobnie „wysłużony” Mercedes z 3). No i naistotniejsze – Brak jakiegokolwiek SD czy SH – w razie potrzeby ściągany z Lublina ( 30 min ). Słowem – nieciekawie.

 3. gba z 2 jest w bełżycach,a bychawa ma całkiem nowe gba i nowego mana gcba.
  Sytuacja jest tragiczna w mieście, dwójka jest w stanie rozkładu gdyby nie man
  na trójce jest man i euro resztą strach wyjeżdżać czwóra i tak jeźdź po śmietnikach.
  Na takie miasto to tragedja, hałas ma szczęście,że ma w okolicy prężne osp takie jak Garbów, Maszenki, Pawlin, Głusk który pompuje wodę i niezapominając o Mętowie. Miasto Lublin ma 1 drabinę i 1 podnośnik którymi można dojechać bez przeszkód, drabina z 2 ma już najlepsze lata za sobą, podnośnik z 3 strach tym prototypem jeźdźć. Czekam aż coś się zmieni na lepsze.
  PS jeszcze kilka lat temu lubelskie psp śniało się z Białegostoku a teraz …. powodzenia.
  a tak na margimesie w Bełżycach przydałby się podnośnik!

 4. Ej no nie narzekajcie na pana Mirosława Hałasa i tak robi co może

 5. Pan Hałas ma chyba kilka lat do emerytury i niechce wychodzić przed szereg
  pożar na maja 3 osp na zabezpieczeniu
  Dzisiejsze ćwiczenia, a gdyby tak naprawdę to czy samo psp poradziłoby sobie….

 6. no właśnie po to są OSP żeby pomagać jrg

 7. Stra-Man z Bełżyc jest chwilowo wyłączony z podziału ze względu na nie sprawny rozrusznik (jest w serwisie). Mercedes z jrg 2 tylko chwilowo w Bełżycach, az do powrotu 305L21. Jeżeli chodzi o SH lub SD to tak, zdecydowanie przydałby sie w Bełżycach.

 8. Bychawa i Bełżyce radziły by sobie samodzielnie dużo lepiej

 9. Jaki silnik ma Skoda Superb? Yeti wiem, że ma 1.8 TSI 160KM.

 10. @gość: Skoda Superb Combi 2.0 TDI, z silnikiem o mocy 140 KM z napędem uterenowionym 4×4.

Z kraju