Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim ze związkowcami z Bogdanki (zdjęcia)

W poniedziałek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się Lubelski Zespół Parlamentarny. Tematem spotkania była sytuacja w branży górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem kopalni LW Bogdanka.

Wojewoda lubelski zapewnił otwartość do rozmów w sprawach kopalni.

– Dobrze, że jedno z pierwszych posiedzeń poświęcone jest jednemu z najważniejszych przedsiębiorstw w naszym regionie. Deklaruję otwartość do rozmów i jestem przekonany, że nasi parlamentarzyści będą stali za państwem murem – powiedział wojewoda lubelski Krzysztof Komorski do związkowców z kopalni LW Bogdanka, obecnych na spotkaniu.

Krzysztof Grabczuk, przewodniczący Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego dodał, że są pomyły na przyszłe działania.

– Chcemy mówić o sprawach ważnych. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania powinniśmy podjąć, by Bogdanka się rozwijała. Wiemy, że sytuacja w górnictwie nie jest dziś zbyt dobra, mamy dość duże zapasy węgla, z którymi trzeba coś zrobić. Zależy nam na tym, by w tym aspekcie nie ucierpiała nasza kopalnia. Ze związkowcami mamy wiele wspólnych pomysłów na przyszłe działania i takie spotkania będą kontynuowane. Musimy jednoczyć siły ponad podziałami politycznymi i walczyć o nowe miejsca pracy – stwierdził Krzysztof Grabczuk, przewodniczący Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego.

Głos zabrała również posłanka Marta Wcisło.

– Bogdanka jest jedyną kopalnia w Polsce, która nie jest dotowana. Państwo nie dopłaca do tony węgla z Bogdanki w przeciwieństwie do kopalń na Śląsku. Lubelska Bogdanka musi być konkurencyjna. Nie jest to łatwe, a na horyzoncie mamy zmianę przepisów, związaną z zaostrzeniem regulacji klimatycznych. Chcielibyśmy, by nie utrudniały one funkcjonowania oraz rynku zbytu niektórych asortymentów – dodała posłanka Marta Wcisło.

Przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce mówił o problemach ze zbytem węgla.

– Mamy problemy ze zbytem węgla, ale boryka się z tym cała polska branża górnicza. Efekty dzisiejszego spotkania widać już teraz. Miejsca pracy są dla posłów i dla nas bardzo ważne. Zależy nam również na tym, by rynki zbytu i sprzedaży węgla były lokowane z Bogdanki. Musimy konkurować bardzo mocno z kopalniami ze Śląska. Na chwilę obecną udaje nam się to dobrze i chcemy, by tak było dalej – przyznał natomiast Jacek Świrszcz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

(Źródło: LUW)

 

Autor: redakcja

14 komentarzy

  1. ##### niemieckich sługusów

    co za czasy kiedy tępak uchodzi za inteligenta

  2. Przez Wcislo na pampersy nie wyrobicie .

  3. Ma wrócić PiS i krzyż, inaczej podburzym czarne pazury.

Dodaj komentarz