Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Specjalistyczny sprzęt od WHO trafił do lubelskiego szpitala

1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Lublinie otrzymał specjalistyczny sprzęt okulistyczny o wartości około 700 tys. zł. To efekt podjętej w ubiegłym roku współpracy Miasta Lublin ze Światową Organizacją Zdrowia. Nowe urządzenia będą służyć wszystkim mieszkańcom Lublina, w tym ukraińskim pacjentom.

– Uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Lublinie potrzebują nie tylko bieżącej pomocy medycznej, ale także specjalistycznych badań czy też skomplikowanych zabiegów i długofalowej opieki. Aby zwiększyć zakres tej pomocy i możliwości diagnostyczne, podjęliśmy współpracę z różnymi organizacjami międzynarodowymi oferującymi wsparcie. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i pomoc rzeczową, jaką Lublin otrzymuje od Światowej Organizacji Zdrowia. Zwiększa one zakres i jakość opieki medycznej świadczonej wszystkim mieszkańcom, w tym uchodźcom wojennym z Ukrainy – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

– Zważywszy jak ogromne znaczenie ma zdolność widzenia i czytania dla wykonywania codziennych zadań i normalnego funkcjonowania człowieka, Biuro WHO w Polsce z zadowoleniem przyjęło możliwość wsparcia Miasta Lublin i oddziału okulistycznego Szpitala Wojskowego w zakupie wyposażenia okulistycznego umożliwiającego sprawne prowadzenie badań diagnostycznych poprzedzających dobór właściwego sposobu leczenia – mówi dr Paloma Cuchi, Dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce.

Dzięki współpracy Miasta z WHO do Lublina trafia kolejna partia pomocy rzeczowej. Przekazany 1 Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu z Polikliniką w Lublinie nowoczesny sprzęt okulistyczny wykorzystywany jest w procesie diagnostyki pacjentów z chorobami narządu wzroku, pozwalając na niezwłoczne zastosowanie skutecznej terapii i udzielanie pomocy. Jego wartość to około 700 tys. zł.

– Dzięki zaangażowaniu Miasta i nawiązaniu współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia do naszej placówki trafia specjalistyczny i nowoczesny sprzęt do kompleksowej diagnostyki chorób narządu wzroku u dorosłych i dzieci. Otrzymane urządzenia posłużą szerokiemu gronu pacjentów naszego szpitala, mieszkańcom Lublina oraz powiększającej się grupie pacjentów będących uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy – mówi płk dr n. biol. Aleksander Michalski, Komendant Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie.

Otrzymane urządzenia, pozwalające na objęcie opieką wszystkich mieszkańców Lublina, w tym ukraińskich pacjentów, to:

– Autorefraktometr z keratometrią – służący do komputerowego określania wad refrakcji;
– Lampa szczelinowa z tonometrem aplanacyjnym i unit okulistyczny – podstawowe narzędzie okulistyczne do badania przedniego i tylnego odcinka oka;
– Ekran do wyświetlania optotypów – służący do sprawdzania ostrości wzroku oraz funkcji widzenia za pomocą testów umieszczonych na wyświetlaczu LCD;
– Aparat angioOCT – służący do najnowocześniejszej metody obrazowania przedniego
i tylnego odcinka oka;
– Tonometr aplanacyjny – urządzenie do pomiaru ciśnienia wewnątrz gałkowego w dogodnej pozycji dla pacjenta (zwłaszcza dzieci czy osób z niepełnosprawnością);
– Autoreflektometr pediatryczny – do obuocznego pomiaru refrakcji, do badania bez konieczności porażenia akomodacji oka;
– Lampa szczelinowa przenośna – podstawowe narzędzie okulistyczne do badania przedniego i tylnego odcinka oka w dogodnej pozycji.

Dostawa sprzętu okulistycznego to nie jedyny efekt współpracy Miasta Lublin ze Światową Organizacją Zdrowia. W poprzednich miesiącach do Lublina trafił drobny sprzęt medyczny w postaci bezdotykowych termometrów, elektronicznych ciśnieniomierzy i płynów do dezynfekcji.

Inną formą wsparcia były też broszury „Mój przewodnik po zdrowiu” w języku ukraińskim, polskim, rosyjskim oraz plakaty dotyczące szczepień m.in. przeciwko grypie (w języku polskimi i ukraińskim). Przekazane materiały edukacyjne ułatwiają osobom z Ukrainy uzyskanie niezbędnych informacji o sposobie korzystania z naszego systemu ochrony zdrowia w zrozumiałej formie językowej. Szacunkowa wartość tej pomocy rzeczowej to około 50 tys. zł.

(fot. UM Lublin\źródło UM Lublin)

7 komentarzy

  1. Ale jak to? Szpitale potrzebują pomocy? Przecież dzięki PiS-owi mamy sprawną służbę zdrowia. Dofinansowaną jak nigdy przedtem. Nowego sprzętu też na pęczki. To prowokacja zgniłej opozycji!

  2. To wszystko dla braci

    • Będzie wesoło za jakiś czas. Już skarżą się na nienawiść, bo niektórzy negatywnie( czyli sama prawda) mówią i ich „bohaterze”. Ale jak rząd powiedział, że jesteśmy ich sługami to pozostaje buzia na kłódkę i bicie pokłonów przed Panami.

  3. Bracia skorzystają a szczepionki testowane na nas .Jakoś żaden brat ani siostra nie byli chętni się zaszczepić. Ale opiekę medyczną mają na cito i to na wysokim poziomie.

  4. Na USG oka z pomiarem ciśnienia w Lublinie jak do tej pory większość okulistów odsyłała prywatnie, albo do szpitala uniwersyteckiego, gdzie jak do tej pory mieli tylko tam taki sprzęt. Nawet korporacje medyczne, których nazw nie będe wymieniał, nie mają takich zabawek w tym mieście. To teraz państwówka będzie mieć takie dwa i czy coś to zmieni? Podejrzewam, że nic chociażby na poziom podejścia do pacjęta przez lekaży okulistów pracujących na NFZ czy w korpo.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo