Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieżyca nadchodzi nad region. Zapanują trudne warunki do jazdy

Nad region zbliżają się intensywne opady śniegu. Początkowo wystąpi oblodzenie, potem będzie wzrost ciśnienia do około 1050 hPa. Pogorszą się warunki do jazdy na drogach woj. lubelskiego.

Dziś Polska jest pod wpływem niżu o imieniu Pit z systemem frontów atmosferycznych. Niż nurkuje z północnego zachodu na południowy wschód. Pojawiły się również nad Polską lokalne burze. Grzmi lokalnie na Ziemi Łódzkiej, Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. W kolejnych godzinach burze pojawić się w innych regionach naszego kraju. W weekend zacznie umacniać się rozległy wał wyżowy, który powstrzyma pochód kolejnych atlantyckich niżów.

Śnieżyca nadciąga nad region od zachodu i w kolejnych godzinach wkroczy nad region. Około godziny 17 wkroczy nad zachodnią część woj. lubelskiego. Natężenie opadów ma być umiarkowane, okresowo silne. Będzie przemieszczać się na wschód, południowy-wschód. Z prognoz wynika, że opady utrzymają się do godzin porannych w sobotę. Ustępując w drugiej części nocy znad północnej części regionu dalej na południe. Pojawią się rozpogodzenia w świeżej masie. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć, dodatkowo znajdziemy się w powietrzu pochodzenia arktycznego.

Termiczna zima zapanuje pod koniec tygodnia w regionie. Zimowa aura z występowaniem wysokiego ciśnienia atmosferycznego pozostanie u nas przynajmniej do pierwszych dni drugiej dekady lutego. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie z około 1013 hPa – 1015 hPa do aż 1034-1037 hPa w ciągu najbliższych 48 godzin, a w przyszłym tygodniu zbliży się do 1050 hPa. Mróz całodobowy zacznie być powszechny od soboty i utrzyma się przez wiele dni z rzędu. Po dłuższej przerwie zapanuje u nas pełnoprawna zima termiczna ze śniegiem i mrozem. Zmniejszy się ilość opadów śniegu, częściej wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia, ale okresami pojawią się chmury niższego piętra, z których przelotnie popada śnieg. Ilość opadów będzie poniżej normy na przełomie 1 i 2 dekady lutego.

W piątek na obszarze woj. lubelskiego obserwowane jest zachmurzenie duże. Późnym popołudniem nad region wkroczą opady śniegu. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, zwłaszcza na zachodzie regionu. Na termometrach dziś od -1°C do 1°C. Lokalnie na drogach i chodnikach ślisko. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z kierunków południowych.

Noc z piątku na sobotę zachmurzenie duże z opadami śniegu w całym regionie, na południu początkowo deszczu ze śniegiem. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-7 cm. W najchłodniejszej części nocy od -5°C do -2°C. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie oraz oblodzone. Dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Wiatr umiarkowany i dość silny, tylko na południu przejściowo słaby, w porywach do 60 km/h, z kierunków zmieniających się z przewagą północno-wschodniego.

Sobota przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym w całym regionie. W przerwie pomiędzy opadami wyjrzy słońce zza chmur i pojawią się większa przejaśnienia.. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie. Wiatr na ogół umiarkowany, w porywach początkowo do 60 km/h, potem porywisty, z kierunków północnych.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -10°C do -5°C. Wiatr umiarkowany, początkowo lokalnie porywisty, północny i północno-zachodni. Słabnący z biegiem godzin.

Niedziela przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Lokalnie słabe opady śniegu w regionie. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, północny.

Noc z niedzieli na poniedziałek mroźna w całym regionie. Temperatura może spaść miejscami do -15/-10°C w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Opady śniegu zaczną zanikać w pierwszej części nocy. Pozostaniemy w mroźnej masie pochodzenia arktycznego płynącej z wysokich szerokości geograficznych.

Początek nowego tygodnia z mrozem całodobowym w regionie i wysokim ciśnieniem atmosferycznym, które zbliżyć może się do 1050 hPa na poziomie morza. Zmniejszy się dynamika w pogodzie, pojawi się okresami więcej chwil ze słońcem. Nocami może występować mróz dwucyfrowy przy pogodnym niebie i słabym wietrze. Pojawić może się problem smogu. Wysokie ciśnienie atmosferyczne może wpływać niekorzystnie na zdrowie meteopatów.

Wygląda na to, że zima termiczna ze śniegiem i częstym całodobowym mrozem pozostanie z nami przynajmniej do połowy lutego. Niewiele dni będzie z temperaturą za dnia na plusie. Generalnie mijający miesiąc nie zapowiada się tak ciepły jak ubiegły i okresy z mrozem dwucyfrowym będą mieć miejsce. Blokada antycyklonalna może zablokować cyrkulacje zachodnią i napływ łagodnych atlantyckich mas powietrza na dłużej do naszego kraju.

Najnowsze prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów nad Polską

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

17 komentarzy

  1. Oczekuję „zimy termicznej ze śniegiem i częstym całodobowym mrozem”.

  2. … drogowcy czytają 112 ? , może zadzwońcie czy wiedzą

  3. Mokry Kononowicz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Drogowcy sprzęt już naszykowali na trawniki i gałęzie. A tu [***] zima na być jeszcze?

  4. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Dziś rano z dachu samochodu (nie czekając aż „ktoś” to zrobi) sam, solo, jeden, bohatersko zgarnąłem ok. 10 cm warstwę śniegu.
    Żebyście widzieli jaki z tego dumny jestem… :lol

Z kraju