Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Śmiertelne potrącenie pieszego. 19-latek najechał skodą na 39-latka

Wczoraj wieczorem na trasie Wożuczyn – Rachanie w powiecie tomaszowskim doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Nie żyje 39-letni mężczyzna, na którego najechał skodą 19-letni kierowca. Przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśni prowadzone w tej sprawie śledztwo.

Do wypadku doszło wczoraj przed godziną 19.00 na drodze wojewódzkiej nr 850, pomiędzy miejscowościami Wożuczyn, a Rachanie w powiecie tomaszowskim. Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że pojazd osobowy potrącił mężczyznę. Do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi, poza obszarem zabudowanym, na drodze nieoświetlonej.

– Wstępne ustalenia wskazują, że 19-letni mieszkaniec gminy Tyszowce kierujący skodą najechał na 39-letniego pieszego, mieszkańca gminy Rachanie. Pomimo podjętej na miejscu zdarzenia reanimacji, pieszy na skutek poniesionych obrażeń zmarł. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego skodą, mężczyzna był trzeźwy – informuje młodszy aspirant Małgorzata Pawłowska z tomaszowskiej Policji.

Policjanci prowadzą w sprawie wypadku czynności pod nadzorem prokuratora. Na miejscu zdarzenia obecny był biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

– Podczas zdarzenia padał deszcz i występowały trudne warunki atmosferyczne. Pieszy nie posiadał elementów odblaskowych. Ciało mężczyzny zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych. Dokładne przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśni prowadzone w tej sprawie śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Tomaszowie Lubelskim – dodaje młodszy aspirant Małgorzata Pawłowska.

27 komentarzy

 1. Pieszy nie posiadał elementów odblaskowych, bo obciach je nosić.
  Dlatego, niewątpliwie dobry Bóg powołał go do grona aniołków.

  • Producenci np. kurtek zimowych mogliby robić kurtki z jakimiś chociaż minimalnymi odblaskami. Wszędzie tylko czarne i czarne.

 2. Wszystko dzięki Bogu. I dobre i złe.

 3. Czy kierowca siedzi już w areszcie? Kiedy dzbany samochodziarze w końcu pojmiecie że po ostatniej zmianie przepisów pieszy ma zawsze pierwszeństwo?

  • Tak, mają pierwszeństwo zwłaszcza w drodze na ten ponoć lepszy świat

  • A kiedy dzbanie pieszy zrozumiesz że tych z pierwszeństwem że dużo na cmentarzach i pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo.

   • Na cmentarzach są Ci, którzy pierwszeństwo mieli, i Ci którzy go nie mieli.
    Ale najwięcej jest tych, którzy poruszali się samochodami. Wiec, nie wiedząc czemu, piszesz akurat o pieszych?

  • Na tej drodze nie ma przejść dla pieszych i jest obowiązek noszenia odblasku po za tym pieszy nie ma prawa poruszać się po jezdni tylko poboczem. Dzbanie.

   • Tak, pieszy jest zobowiązany poruszać się poboczem. O ile pobocze jest. Jeżeli nie ma – to jezdnią.

    • Art. 11. Zasady korzystania przez pieszego z chodnika, pobocza, drogi dla pieszych i jezdni
     1.
     Pieszy jest obowiązany korzystać z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, PIESZY MOŻE KORZYSTAĆ Z JEZDNI, POD WARUNKIEM ZAJMOWANIA MIEJSCA JAK NAJBLIŻEJ JEJ KRAWĘDZI I USTĘPOWANIA MIEJSCA NADJEŻDŻAJĄCEMU POJAZDOWI.

     • No właśnie. Jezdnia służy (w przypadku braku pobocza) do ruchu pieszych.

     • Dzięki za przytoczenie przepisów. Tylko szkoda, że jedne cytujesz, a zapominasz o innych, albo uważasz, że nie trzeba ich przestrzegać, bo są nieżyciowe.

     • Poproszę, żebyś przytoczył obowiązki kierującego pojazdem, w przypadku, gdy na jego drodze znajduje się przeszkoda.

      • Podobnie jak Ty wybiórczo podajesz tyko te przepisy, które Ci na rękę, W tym przypadku zapomniałeś, że pieszy może warunkowo korzystać z drogi pod warunkiem, iż będzie poruszał się prawidłową stroną i przede wszystkim ustąpi pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.

       Art. 16. [Obowiązki kierującego pojazdem]
       1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
       2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
       2a. 17 Kierujący pojazdem kategorii N2 lub N3, o których mowa odpowiednio w art. 4 ust. 1 lit. b rozporządzenia 2018/858 albo w załączniku nr 2 do ustawy, lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku jest obowiązany korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.
       3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
       4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
       5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.
       6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.
       7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.
       17 Art. 16 ust. 2a dodany przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. (Dz.U.2023.1193) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2023 r.

       Nigdzie nie ma nic o przeszkodzie na drodze, bo jej nie może być. Droga to nie jest tor przeszkód.
       Dodatkowo „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania”.

  • Tak jak ty myślał denat z artykułu.

  • Najpierw czyta sie artykul, pozniej komentuje. Jezeli napisalas komentarz po przeczytaniu to najwiekszy dzban to ty.

  • Czy sama bywasz pieszą?

  • Z jakiej racji miałby być w areszcie ? Nie znasz okoliczności i tak od razu wydajesz wyrok ?

  • Tak, kretynko, pieszy ma pierwszeństwo idąc poboczem po wsi bez odblasków. Walnij baranka.

 4. Stary, a rozumu zero. Kto naprawi samochód? Kierowca w takim przypadku jest pozostawiony sam sobie? Każdy kto chodzi po ulicy lub chodniku powinien miec obowiązkowe OC.

 5. na drugi raz nałoży kamizelke lub odblaski , polska wschód

  • Fotoradary się w Polsce nie przyjęły. Więc może pora spróbować montować fotoradary wyłapujące pieszych poruszających po zmroku bez kamizelek?

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112