690 680 960

Służby mundurowe zaostrzają protest: Pouczenia zamiast mandatów. Ale nie w Lublinie

Związki zawodowe służb mundurowych zadecydowały dzisiaj o tym, że od wtorku akcja protestacyjna zostanie zaostrzona. Zamiast mandatów mają być dawane tylko pouczenia. W ten sposób sprzeciwiają się rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych.

Od wtorku wprowadzony ma zostać tzw. strajk włoski, polegający na tym, że sprawcy wykroczeń nie będą karani mandatami lecz będą dostawać pouczenia, a na przejściach granicznych kontrole będą bardziej szczegółowe. Będzie to drugi etap trwającej od ubiegłej środy akcji protestacyjnej służb mundurowych przeciwko rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. W akcji bierze udział Policja, Straż Pożarna, Służba Więzienna, Straż Graniczna oraz BOR. Na początku w całym kraju oflagowane zostały budynki należące do tych służb, a od jutra protest zostanie spotęgowany.

Związkowcy nie zgadzają się na obniżenie przez rząd zasiłku chorobowego. Obecnie chorzy funkcjonariusze otrzymują na zwolnieniu 100 procent wynagrodzenia, a według nowego projektu byłoby to 80 procent. Zaznaczają przy tym, że będzie to kolejne już rozwiązanie, które jest niekorzystne dla funkcjonariuszy. Przewodniczący NSZZ Policjantów Grzegorz Nems wyjaśnia, że mundurowi chcą również zaprzestania prac nad zmianami przepisów dotyczących zwolnień lekarskich i grup inwalidzkich, wprowadzenia odpłatności za nadgodziny, służbę w nocy, niedziele i święta, waloryzacji uposażeń a także przeznaczenia środków z nie obsadzonych etatowo stanowisk na fundusz motywacyjny.

Oprócz wstrzymywania się od wystawiania mandatów funkcjonariusze zamierzają także wtorek przeznaczyć na badania lekarskie oraz honorowe oddawanie krwi, za co zgodnie z prawem należy się dzień wolny od pracy. Jednocześnie w przypadku dalszego lekceważenia postulatów przez rząd, niewykluczone jest dalsze zaostrzanie formy protestu przez np. przeprowadzanie pikiet- tłumaczyli związkowcy.

Jednak dla lubelskich kierowców nie mamy dobrych informacji. Jak nas zapewniono, lubelscy funkcjonariusze nie zamierzają od jutra w jakiś znaczący sposób zmieniać sposobu karania sprawców wykroczeń – Owszem jesteśmy za postulatami naszych związków zawodowych, jednak nie przewidujemy zwiększania liczby pouczeń dla kierujących którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego – poinformowano nas. Również Straż Graniczna nie spodziewa się zwiększenia kolejek na przejściach granicznych spowodowanych strajkiem – I tak działamy niezwykle skrupulatnie, co przekłada się na ilość zatrzymywanej kontrabandy – wyjaśniają pogranicznicy.

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!