Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Skarb Państwa przejmuje kopalnię w Bogdance. Proces ma się zakończyć latem

Kopalnia węgla w Bogdance stanie się spółką Skarbu Państwa i będzie funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy. Ma też rozwijać się w innych obszarach surowcowych.

W środę w Bogdance minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że jeszcze w tym roku kopalnia zostanie przejęta przez Skarb Państwa. Miało to miejsce po rozmowach z przedstawicielami kopalnianych związków zawodowych. Jak tłumaczył, jest to element transformacji sektora elektroenergetycznego związanego z wydzieleniem aktywów węglowych, powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która ma być ostatecznie ukonstytuowana na przełomie marca i kwietnia.

Zgodnie z planem, PGE, ENEA i Tauron mają być firmami wolnymi od aktywów węglowych. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego przejmie elektrownie węglowe od ENEI, a Bogdanka stanie się spółką Skarbu Państwa i będzie funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy. Zwłaszcza, że kopalnia w Bogdance ma odgrywać ogromną rolę w bezpieczeństwie energetycznym kraju, do tego powinna też działać w innych obszarach surowcowych.

– W związku ze zmianami, które przyniosła wojna na Ukrainie, dzisiaj odchodzimy od projektu, aby przejściowym paliwem pomiędzy węglem a nowymi źródłami energii był gaz jako paliwo jednak niepewne, pochodzące z importu. Rola węgla będzie w najbliższych latach duża, ale chcemy również myśleć o Bogdance jako o firmie, która będzie również działała w innych obszarach surowcowych. To jest coś, co będzie również wzięte pod uwagę przy tworzeniu nowej strategii firmy – mówił Jacek Sasin.

Przypomnijmy, list intencyjny dotyczący przejęcia przez Skarb Państwa akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” został podpisany w czerwcu ub. roku. Wskazywano wówczas, że decyzja ta ma duże znaczenie ze względów gospodarczych. Zabezpieczy interes kraju w sektorze energetycznym i zapewni dostawy węgla kamiennego dla odbiorców, w tym dla energetyki zawodowej.

Cały proces związany z wykupem Bogdanki przez Skarb Państwa powinien zostać zrealizowany do końca lipca tego roku.

(fot. LW Bogdanka)

50 komentarzy

  1. Czas posadzić kogoś swojego do kolejnego dojenia. Była sobie dobra kopalnia…. Górnicy brońcie swojej władości bo będzie jak z orlenem. Przyjdzie odgórny jeleń manager i rozpie…doli majątek za zgodą kopertowego znawcy.

  2. Co się jeszcze musi stać w Polsce żeby ludzie wyszli na ulice Zniszczą wszystko