Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Silna śnieżyca wkroczy do woj. lubelskiego. Będzie paraliż komunikacyjny na drogach i niebezpiecznie ślisko na chodnikach

Minionej doby przyrost pokrywy śnieżnej sięgnął do 4-7 cm w regionie. Najwięcej śniegu leży o poranku dziś na stacji we Włodawie. Nad region nadciągają kolejne opady śniegu.

W piątek zachodnia i północna Polska jest w zasięgu wyżu. Natomiast na wschodzie i południowym-wschodzie zacznie stopniowo wpływać na pogodę strefa frontowa nasuwająca się od południowego wschodu, za którą odpowiedzialny jest płytki niż wędrujących znad Bałkanów. Z prognoz numerycznych wynika, że w ciągu najbliższych 24 godzin przesunie się nad Ukrainę, a potem ze wschodu wkroczy do naszego kraju wraz z układem frontów atmosferycznych.

Opady wyjątkowo obejmą cały region. Minionej doby przyrost pokrywy śnieżnej sięgnął do 4-7 cm w regionie. Najwięcej śniegu leży o poranku dziś na stacji we Włodawie, bo aż 7 cm, na drugim miejscu jest stacja w Radawcu z pokrywą 4 cm, nieco mniej, bo zaledwie 3 cm w Zamościu i 2 cm Terespolu.

Wkrótce pojawią się u nas opady śniegu, których natężenie będzie umiarkowane, okresowo silne. Strefa opadów ma wędrować od południowego wschodu na północny zachód, zachód regionu i spowoduje poważne utrudnienia komunikacyjne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu najbliższych 24 godzin do 10-15 cm na wschodzie kraju.

Dziś na obszarze całego województwa lubelskiego zachmurzenie całkowite. Początkowo zanikające mgły. Gdzieniegdzie opady śniegu, zwłaszcza na południowym wschodzie regionu i tam możliwy przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie do około 5 cm. Intensyfikujące się wyraźnie pod koniec dnia i przesuwające w głąb regionu. W najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie od 0°C do 1°C. Wiatr początkowo słaby, pod koniec dnia wzmagający się chwilami do umiarkowanego i porywistego, z kierunków północnych, potęgujący odczucie chłodu.

Noc z piątku na sobotę w całym regionie przyniesie zachmurzenie całkowite. Przesuwająca się z południowego wschodu na północny zachód strefa wielkoskalowych opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym, na wschodzie także deszcz ze śniegiem i lokalnie deszczu, który nad ranem może być lokalnie marznący i powodować gołoledź. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Przy dużym natężenie opadów warunki na drogach będą trudne. Drogowcy będą mieli problem ze skutecznym usuwaniem śniegu i usuwania śliskości przez wielogodzinną śnieżyce. Opady okresami o umiarkowanym natężeniu. Intensywne opady śniegu mogą lokalnie ograniczać widzialność do około 400-500 m. Prognozowana suma opadów wyniesie do około 10-15 cm. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej wzrośnie do około 10 cm. Temperatura minimalna wyniesie od -1°C do 0°C. Drogi i chodniki staną się śliskie w całym województwie lubelskim. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północny. Wiatr miejscami będzie powodował zawieje śnieżne oraz potęgował odczucie chłodu.

W sobotę zachmurzenie będzie całkowite, po południu możliwe większe przejaśnienia, zwłaszcza na południu regionu. Okresami wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, który rano może być lokalnie marznący i powodować gołoledź. Drogi oraz chodniki będą śliskie. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od -1°C do 1°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zmiennych.

W noc zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami możliwe słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Lokalnie wystąpią marznące mgły, ograniczające widzialność do 200-300 m. Temperatura minimalna od -6°C do -4°C. Wiatr słaby głównie z kierunków wschodnich.

W niedzielę nadejdzie odwilż do całego woj. lubelskiego. Na termometrach będzie od 2°C do 4°C, co spowoduje topnienie pokrywy śnieżnej. Występować mają również mgły adwekcyjny ograniczające widzialność do 100-300 metrów, co utrudniać może ruch na drogach. W wielu regionach popada przelotnie deszcz.

Przyszły tydzień przyniesie dominacje rozległego wału wysokiego ciśnienia i na ogół brak opadów. Rozległy wyż zacznie wpływać na pogodę już w niedzielę. Pomimo wysokiego ciśnienia. Może nie zabraknąć podinwersyjnych chmur niskich i okresowo gęstych mgieł. Ilość dni pogodnych ma być niewielka. Za dnia temperatura na plusie, dlatego śnieg ma topnieć, natomiast noce mogą być często z przymrozkami, a nawet lekkim mrozem, lecz zależeć będzie to od wielkości przejaśnień i rozpogodzeń oraz prędkości wiatru. W warunkach niewielkiego gradientu barycznego, powracać może systematycznie problem smogu, szczególnie nocami w czasie rozwoju silnych warstw inwersyjnego i słabego wiatru oraz niskiej temperatury.

Prawdopodobieństwo silnej śnieżycy w nocy z piątku na sobotę wynosi 95%. Może miejscami dochodzić do paraliżów komunikacyjnych na drogach i drogowcy mogą mieć problem z neutralizacją śliskości i usuwania śniegu przy natężeniu godzinowym opadów śniegu do 2-4 cm. Trudne warunki obejmą też główne ciągi komunikacyjne, czyli drogi ekspresowe i krajowe. Dlatego zalecamy dostosować prędkość do warunków w drugiej części nocy z 20/21 stycznia 2023 r. oraz w pierwszej części jutrzejszego dnia, kiedy to po ustaniu opadów służby powinny uporać się z przejezdnością na głównych drogach w regionie. Gorzej może być na drogach niższego rzędu.

Najnowsze prognozy pogody dla Polski i informacje ze świata w pogodzie

https://fanipogody.pl/

Położenie opadów i śnieżycy, która wkroczy do woj, lubelskiego w pierwszej części nocy z piątku na sobotę

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

13 komentarzy

  1. Sami jesteście jak paraliż, kilka cm śniegu a wy robicie z tego jakiś armagedon.