Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Silna i niebezpieczna śnieżyca zmierza nad woj. lubelskie. Będą opady marznące, zamiecie i zawieje śnieżne, możliwy poważny paraliż komunikacyjny

Zgodnie z prognozami nad region nadciąga druga większa śnieżyca w tym tygodniu. Będzie ona zdecydowanie intensywniejsza oraz dłuższa, porównując do tej, która dała się we znaki na obszarze woj. lubelskiego minionej nocy. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 10-15 cm w woj. lubelskim.

Przed nadejściem śnieżycy związanej z niżem znad południowej Europy zalega od 27 cm w Terespolu, 29 cm w Radawcu k. Lublina oraz Zamościu 33 cm, natomiast we Włodawie aż 35 cm. Mamy szanse, że po śnieżycy, która wkroczy nad region najbliższej nocy na wielu stacjach synoptycznych IMGW wysokość pokrywy śnieżnej przekroczy 40 cm. Będzie to więc najwyższa pokrywa śnieżna od 12 lat na stacjach PSHM w grudniu.

Już w najbliższy weekend na Lubelszczyźnie może zalegać nawet 40-50 cm białego puchu. Po przejściu śnieżycy, rozbuduje się w trzeci weekend grudnia mobilny, ale mroźny wyż. Przy zalegającej dużej pokrywie śnieżnej, długiej grudniowej nocy i adwekcji mroźnego powietrza arktycznego w tylnej części okludującego się niżu śródziemnomorskiego, wystąpią sprzyjające warunki do wypromieniowania ciepła przy wyżowej pogodzie, skutkując spadkami temperatury poniżej -20°C nocami i o poranku w obszarach przejaśnień oraz rozpogodzeń, jak i też słabego wiatru.

Wraz z początkiem 3 dekady grudnia wkroczy do Polski oraz do naszego regionu odwilż, powodując topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura przejdzie nieznacznie na plus za dnia już w okolicach wtorku/środy, ale noce mogą przynosić spadki poniżej zera. Częste przechodzenie temperatury przez 0°C, skutkować ma oblodzeniem dróg i chodników po dziennych roztopach, gdy nocami chwyci mróz. W początkowej fazie wypierania mroźnego powietrza arktycznego, zdarzyć mogą się również opady o charakterze marznącym, które mogą spowodować gołoledź na sporym obszarze.

Obfite opady zimowe przyniesie niż z systemem frontów atmosferycznych wędrujący i niosący dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. W kolejnych godzinach dzisiejszego dnia rozpocznie on wędrówkę znad południowej Europy i przemieści się następnie nad Bałkany, potem skieruje się nad Węgry, Rumunie oraz Ukrainę, gdzie zacznie się wypełniać nad chłodniejszym lądem. Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych, otrzymał od Niemieckiego Wolnego Instytutu Meteorologicznego imię Erdmute.

Opady atmosferyczne związane będą z zatoką niżową ośrodka niżowego z rodowodem śródziemnomorskim oraz strefą frontu atmosferycznego. Będzie padał w woj. lubelskim ciężki, mokry i lepki śnieg. Dodatkowo zdarzą się opady marznące, które spowodować mogą gołoledź na drogach i chodnikach. Największe prawdopodobieństwo opadów deszczu i mieszanych, jakie powinny powodować szczególne zagrożenie dla kierowców, spodziewamy się w powiatach na południu regionu.

Z prognoz numerycznych wynika, że opady marznące możliwe są w następujących powiatach: kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, krasnostawskim, zamojskim, hrubieszowski i tomaszowski. Na tym obszarze opady powodujące gołoledź są możliwe już w drugiej części nadchodzącej nocy, Będą występować na tym obszarze słabe i umiarkowane opady deszczu, gdzieniegdzie także mżawki, która będzie zamarzać w kontakcie z wychłodzonym podłożem oraz temperaturą ujemną. Śnieżyca bez wyjątku dotknie cały region w piątek.

Opady zimowe pojawią się nad woj. lubelskim już około godziny 21. Najpierw zacznie padać na południu woj. lubelskiego. Będą to opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a gdzieniegdzie także deszczu marznącego, który może stwarzać szczególnie duże zagrożenie dla kierowców i pieszych. W drugiej połowie nocy z czwartku na piątek, strefa opadów o charakterze wielkoskalowym, za którą odpowiedzialny będzie niż śródziemnomorski, przesunie się w kierunku północnej części regionu i obejmie kolejne powiaty. Nad ranem na przeważającym obszarze Lubelszczyzny występować mają umiarkowane, okresowo silne opady o charakterze zimowym. W powiatach położonych na południu regionu, możliwe są opady o charakterze marznącym, gdyż na tym obszarze zaznaczy się napływ cieplejszego i wilgotniejszego powietrza wyżej.

Jest duże prawdopodobieństwo, że prognozy się sprawdzą i już w piątek rano na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, dojdzie do wystąpienia paraliżów komunikacyjnych. Bardzo trudne warunki do jazdy mogą zapanować nie tylko na drogach niższego rzędu, ale utrudnienia w ruchu drogowym mogą objąć także większe aglomeracje miejskie, drogi wojewódzkie, krajowe i ekspresowe. Duże natężenie opadów ciągłych nie będzie ułatwiać usuwania śniegu i śliskości z dróg i chodników, dlatego bardzo prawdopodobne są zatory drogowe. Samochody ciężarowe i autobusy mogą mieć problem z pokonaniem większych wzniesień.

W kulminacyjnym momencie śnieżycy, natężenie opadów sięgać ma nawet 2-3 cm na godzinę. Opady zaczną słabnąć dopiero u schyłku dnia, apogeum osiągną w pierwszej części jutrzejszej doby. Około godziny 15-18 w piątek największe opady śniegu powinny znaleźć się poza regionem. Wiele wskazuje, że utrudnienia komunikacyjne w piątek będą większe na drogach Lubelszczyzny z uwagi na duże natężenie ruchu na drogach. Po przejściu pierwszej śnieżycy, kolejne opady śniegu objąć mogą woj. lubelskie w sobotę. Natężenie opadów będzie jednak dużo niższe niż piątkowych. Opady zaczną zanikać dopiero w sobotę wieczorem. W związku ze wzrostem gradientu barycznego, nasili się prędkość wiatru ze wschodu, północnego wschodu i północy. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 20-25 km/h, natomiast w porywach do 40-50 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne. Widzialność w czasie opadów śniegu będzie ograniczona do nawet 200-600 metrów, dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Koniec weekendu przyniesie duży mróz w woj. lubelskim. Za dnia na termometrach w regionie będzie maksymalnie od -4°C do -8°C, natomiast nocami w obszarach dużych przejaśnień i rozpogodzeń temperatura może spaść poniżej -15°C/-20°C. Niewykluczone, że w porze nocnej, dochodzić będzie do istotnego pogorszenia jakości powietrza w warunkach słabego wiatru, wyżowej pogody i rozwijających się przyziemnych warstw inwersyjnych, które skutkować będą akumulacją zanieczyszczeń przy ziemi, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie.

W przyszłym tygodniu czeka nas odwilż, gdyż przed świętami ruszy cyrkulacja strefowa atmosfery, spowoduje to transport cieplejszych mas powietrza z zachodu, południowego zachodu Europy. Cała pokrywa śnieżna jednak szybko nie stopi się, mimo że temperatura przejdzie na niewielki plus w pierwszych dniach trzeciej dekady grudnia. Niewykluczone, że święta okażą się białe, spaść może także kolejny śnieg i pojawić może się mróz. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy pogody na okres świąt Bożego Narodzenia musimy jeszcze poczekać. W ubiegłym roku Boże Narodzenie i drugi dzień świąt okazały się białe i mroźne. W kolejnych dniach przekonamy się, czy w tym roku będzie podobnie.

Prawdopodobieństwo silnej śnieżycy, która może spowodować w wielu miejscach paraliż komunikacyjny, lokalne śniegołomy i miejscowe przerwy w dostawach prądu ocenia się na 95% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie i natężenie śnieżycy będzie można śledzić online

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

  1. Przecież drogoffcy są przygotowani

  2. Zapowiada się ciekawie 😉

  3. No to co, że zawieje, ale przecież wróżbici twierdzą, że zamiecie….

  4. Istna siła złego na jednego. Będzie się działooo !!!

  5. Rambo z Podlasia

    A co w tym dziwnego zima jest to bedzie i sypac mroz tez nic nadzwyczajnego o tej poze

  6. Kierowcy z prawem jazdy na lato zostańcie w domu i nie blokujcie dróg.

  7. Skąd oni biorą te pomiary powiat Krasnystaw jest 36 cm śniegu mróz też miało być -13 było -20

    • To nie są pomiary robione na balkonie, czy na parkingu, ale w specjalnie wyznaczonych miejsca i wysokościach – klatki meteorologiczne – temperatura na wys. 2 m, śnieg zaś na śniegowskazach.

Z kraju