690 680 960

Sieć Stokrotka odnosi się do protestu załogi. „Mamy na uwadze dobro pracowników i całej organizacji”

Wczoraj przed siedzibą sieci sklepów Stokrotka odbyła się pikieta. Pracownicy oraz związkowcy wysunęli wobec spółki szereg poważnych zarzutów. Dziś firma odniosła się do większości z nich.

W piątek, przedstawiciele sieci sklepów Stokrotka, odnieśli się do wczorajszej pikiety, jaka odbyła się przed siedzibą firmy przy ul. Projektowej w Lublinie. Jak już informowaliśmy, związki zawodowe oraz pracownicy postanowili w ten sposób sprzeciwić się m.in. dyskryminacji działaczy związkowych i redukcji etatów w firmie. Do tego dochodzi żądanie przywrócenia do pracy zwolnionej działaczki i dostępu do informacji związkowych.

Jak wyjaśniał wczoraj Marian Król, przewodniczący zarządu regionu NSZZ Solidarność, sieć sklepów nie przestrzega prawa pracy i nie szanuje człowieka. Do tego najmniej płaci pośród innych tego typu firm, a mimo to najbardziej wykorzystuje ludzi w pracy. Zarzucił także nieprzestrzeganie przepisów BHP co skutkuje zagrożeniem zdrowia i życia pracowników.

Sieć zapewnia jednak, że prowadzi działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, postępuje w sposób odpowiedzialny, mając na uwadze dobro pracowników i całej organizacji. Dodatkowo priorytetem dla firmy ma być budowanie relacji opartych na wzajemnym zaufaniu, dotrzymywaniu zobowiązań i dialogu. W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu zapewniono jednocześnie, iż spółka pozostaje otwarta na współpracę z przedstawicielami organizacji związkowych i przestrzega w tym zakresie obowiązujących przepisów prawa. Rozmowy z organizacjami związkowymi prowadzone są regularnie, co stwarza możliwość wypracowania wspólnych rozwiązań.

Stokrotka odniosła się także do sprawy pani Eweliny, która została zwolniona z centrum dystrybucyjnego w Teresinie. Kobieta wyjaśniała wczoraj, że kiedy 7 maja wróciła ze zwolnienia, została wezwana do biura kierownika. Tam wręczono jej wypowiedzenie umowy o pracę motywowane brakiem wystarczającej wydajności. Kiedy zapytała dlaczego została zwolniona, gdyż jak zapewnia, nie dostała wcześniej żądnego upomnienia, przekazano jej, że to jest decyzja odgórna. W związku z tym pracownica utrzymuje, iż powodem było zapisanie się do Solidarności oraz jej walka o godne warunki pracy.

– Spółka sprzeciwia się wszelkim formom dyskryminacji. Stanowczo podkreślamy, że decyzja o rozwiązaniu za wypowiedzeniem umowy o pracę z pracownikiem wynikała wyłącznie z powodów merytorycznych i została podjęta po przeprowadzeniu rzetelnego postępowania wyjaśniającego. Pełniona przez pracownika funkcja związkowa nie miała wpływu na decyzję pracodawcy, a rozwiązanie umowy nastąpiło zgodnie z przepisami prawa pracy. Każdy pracownik jest zobowiązany do przestrzegania tych samych zasad niezależnie od tego, czy należy do związku zawodowego, czy nie. Członkowie organizacji nie mogą nadużywać prawa w celu uzyskania ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele sieci sklepów dodają jednocześnie, iż Stokrotka jako pracodawca stosuje jednolite standardy wobec wszystkich pracowników. Do tego priorytetem dla spółki ma być działanie zgodne z zasadami współżycia społecznego oraz przepisami prawa, przy czym firma wskazuje, iż tego samego oczekuje ona od pracowników, a także partnerów dialogu społecznego. Sytuacja, jaka występuje w firmie, ma być również na bieżąco monitorowana, a zatrudnienie dopasowane do istniejących potrzeb. To samo jeżeli chodzi o
dopełnianie wszelkich starań, by zapewnić pracownikom odpowiednie i bezpieczne warunki pracy. Na koniec podkreślono, iż celem Stokrotki jest tworzenie dobrego miejsca pracy, dlatego firma docenia każdą inicjatywę, której intencją jest interes pracownika i dobro organizacji.

(fot. lublin112)

14 komentarzy

  1. Na pewno stosują przepisy pracy. Może niech PIP zainteresuje się grafikami miesięcznymi .A chodzi o wpisywanie pracownikom w każdym miesiącu od 2 do 4 dni urlopu wypoczynkowego. To jest stosowanie kodeksu pracy. Chyba litewskiego.

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.0202zł 0.73%
  • GBP 5.0656zł 0.47%
  • EUR 4.3382zł 0.34%
  • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas