Ściągnęli do Polski ponad 8 tys. migrantów. W urzędach zapewniali, że chcą ich zatrudnić

W ostatnich dniach rozbita została grupa przestępcza składająca się z obywateli Polski i Ukrainy, która ściągała do naszego kraju cudzoziemców oraz legalizowała ich pobyt. Wszystko odbywało się za odpowiednią opłatą.

Trwa śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się organizowaniem nielegalnej migracji. W ostatnim czasie funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Hrebennem zatrzymali 5 osób podejrzewanych o prowadzenie tego typu działalności, niebawem kolejne dwie, wiedząc, że śledczy są na ich tropie, same zgłosiły się do prokuratury. Są to obywatele Polski i Ukrainy.

Jak ustalono, grupa działała od 2012 roku na terenie Polski, Ukrainy, Czech, Szwecji, Rosji, Gruzji, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii oraz innych krajów europejskich. Jej członkowie zakładali fikcyjne spółki, za pomocą których rejestrowali w urzędach pracy w Lublinie, Bychawie i Lubartowie znaczne ilości oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Następnie udawali się do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, gdzie składali wnioski o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.

Na chwilę obecną wiadomo, że w ten sposób do Polski dostało się nie mniej niż 8337 cudzoziemców. Od każdego z nich pobierano odpowiednią opłatę. Wiadomo jednak, że osoby, którym zalegalizowano w ten sposób pobyt w naszym regionie, nie miały zamiaru podejmowania pracy w Polsce. Bezpośrednio po uzyskaniu karty pobytu wyjechały, udając się do pracy na terenie krajów zachodniej Europy.

Wszystkim zatrzymanym śledczy przedstawili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, jak też ułatwiania lub umożliwiania pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw trzecich w zamian za osiągane z tego tytułu korzyści majątkowe. Do tego doszło popełnienie szeregu przestępstw przeciwko dokumentom oraz ustawie o rachunkowości.

Dwie osoby, 49-letni obywatel Ukrainy Volodymyr T. oraz jego żona 31-letnia obywatelka Polski Paulina T. dodatkowo usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. W trakcie przeprowadzonych przeszukań na terenie ośmiu posesji zabezpieczono pełną dokumentację firm, które legalizowały pobyt cudzoziemcom w Polsce. Sześć osób odzyskało wolność i będzie odpowiadało z wolnej stopy, jedna, Volodymyr T., decyzją sądu trafiła do aresztu.

Na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła mienie o wartości blisko 270 tys. zł. Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

(fot.lublin112.pl)

5 komentarzy

 1. Kaczyński mówił że Ukraińcy są spoko, a wy ich tak oczerniacie, jak ukraincy pod chełmem przyjeżdzali na akcje do polski włamywali się kradli i bili polaków, to PIsowska władza, stwierdziła że nie ma dowodów, mimo że po zatrzymaniu tych ludzi ataki ustały, ale to nie dowód dla pisowców, nie tak jak szambo przez CZASKOWSKIEGO w Wiśle, bo 30 lat temu za rządów słusznej partii pod inną nazwą, nakradł trzaskowski XD czego wy nie rozumiecie??

  • „PIsowska władza”
   Masz na myśli „wole sądy”, niezależnie od władzy PiSowiskiej?
   😀
   Chyba się koledze pomyliły działania prokuratury z opinią sądu. Że zacytuję: „Sąd odwoławczy prawomocnie uniewinnił trzech Ukraińców, oskarżonych o brutalne napady na mieszkańców Chełma i okolic”.
   Wolny sąd.
   Niezależny (jak wiesz dobrze) od PiSu 😉
   A szambo Czaskoskiego 😉 bije (i będzie biło) nadal. Do końca świata i jeden dzień dłużej.

 2. Część zapewne zostawała w Polsce, pracując przy zbiorze malin, na budowach, gospodarstwach.

 3. Kiedys pisane bylo w mediach o aresztowaniu biznesmena-polityka z Zamościa, którego aresztowano na lotnisku za podobne działania. Ciekawe co z nim?

 4. Wywalić z kraju wszystkich tam gdzie brali ludzi”POLACY ” haha typową patologią.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS