Samemu wytwarzają naczynia. W Łążku Garncarskim trwają warsztaty tego rzemiosła

W Łążku Garncarskim odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie a wraz z nimi warsztaty. Każdy może spróbować swoich sił i zrobić sobie miskę wazon czy gliniana ozdobę.

W piątek w Łążku Garcarskim rozpoczęły się VIII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie, wraz z nimi odbywają się warsztaty, na których jak co roku można prześledzić cały proces powstawania ceramiki. Zaczynając od zdobycia i przygotowania gliny, formowania naczyń na kole, aż do końcowego ich wypalania. Prowadzą je tutejsi garncarze oraz przyjezdni mistrzowie tej sztuki, reprezentujący tak znane i cenione ośrodki jak Bolimów, Pawłów, Czarna Wieś Kościelna czy Węgorzewo. Celem spotkań jest przybliżenie garncarstwa tradycyjnego, które to powoli odeszło w zapomnienie.

Jedną z atrakcji tegorocznej imprezy jest możliwość uczestniczenia w rekonstrukcji średniowiecznego pieca kopułowego, służącego w dawnych czasach zarówno do wypału ceramiki, jak i pieczenia chleba. Spotkania są organizowane nieprzerwanie od 2007 r. w Łążku Garncarskim – ośrodku o ponad 200-letniej tradycji wyrabiania ceramiki, zaliczanej do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce. Łączą ze sobą naukę z poznawaniem a jednocześnie z dobrą zabawą.

Jak co roku wszystko odbywa się u jednego z czterech aktywnie działających w Łążku garncarzy, Adama Żelazko. Tradycja garncarstwa jest w jego rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Teraz on sam od lat ją kultywuje i przekazuje następnym, młodym pokoleniom. Warsztaty jak i spotkania potrwają do niedzieli. Wstęp na nie jest całkowicie bezpłatny.

(fot. Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim)
2014-07-05 17:49:44

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7675zł 0.58%
  • GBP 5.2861zł -0.2%
  • EUR 4.5447zł -0.01%
  • CHF 4.1472zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą