690 680 960

Rząd wyśle ulotki o koronawirusie. Trafią one do każdego gospodarstwa domowego

Codzienne obrady Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, listy z ulotkami, które trafią do wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, a także ćwiczenia w szpitalach na wypadek wystąpienia epidemii. Zapowiedziano skuteczne przygotowywania Polski na walkę z koronawirusem.

W związku z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w naszym kraju, od dzisiaj codziennie spotykać się będzie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Ma on koordynować wszystkie działania związane z walką z tą chorobą, jak również zapobieżeniu jej rozprzestrzeniania. We wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzje o rozwinięciu akcji informacyjnej wśród społeczeństwa. Na przełomie tygodnia rozpocznie się akcja rozsyłania ulotek z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia się z koronawirusem.

Łącznie przygotowanych ma być 25 mln tego typu materiałów. 15 mln z nich zostanie rozesłanych do mieszkańców, zgodnie z założeniem ulotka ma trafić do każdego gospodarstwa domowego. Kolejne 10 mln ma być dostępnych m.in. na stacjach paliw, oddziałach banków czy firmach ubezpieczeniowych. W akcję informacyjną włączyły się zarówno największe spółki państwowe, jak też wiele mniejszych firm. Ulotki dostępne mają być w 32 tys. miejsc.

Jak dodał Michał Dworczyk, wczoraj Sejm uchwalił specustawę ws. koronawirusa, która daje realne narzędzia, by skutecznie przygotowywać Polskę na walkę z chorobą. Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny czy wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. Odbyła się również wideokonferencja z wojewodami, w której uczestniczyli m.in. szf MSWiA Mariusz Kamiński, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, oraz komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak. Rozmawiano m.in. na temat, jak poszczególne województwa są przygotowane na wystąpienie przypadków zachorowań. Zapowiedziano również, że po prośbach dyrektorów placówek i po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia, przeprowadzone zostaną ćwiczenia w wybranych szpitalach na wypadek epidemii koronawirusa. W naszym regionie odbędą się one dzisiaj w Chełmie i Lublinie.

(fot. Adam Guz/KPRM)

18 komentarzy

  1. Listonosz czy roznosiciel korony

  2. Wirus już nam nie grozi bo nasz Rząd roześle ulotki. Jesteśmy bezpieczni…

  3. a jak zwykle wyjdzie kicha….

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku