Sobota, 05 października 202405/10/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszył program Mój Prąd 6.0. Nawet do 28 tys. zł wsparcia

W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd prosumenci będą mogli uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do 28 tys. zł dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła. W nowej, szóstej edycji programu „Mój Prąd” szczególny nacisk położony jest na magazyny energii, które zapewniają wzrost wykorzystania energii w miejscu jej wytworzenia, a co za tym idzie pomagają w odciążeniu sieci elektroenergetycznej.

Od 2 września 2024 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach szóstej edycji popularnego programu „Mój Prąd”. To kolejny krok w kierunku dekarbonizacji oraz wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce. Program skierowany jest do osób wytwarzających energię na własne potrzeby, które mogą przekazywać jej nadwyżki do sieci energetycznej. Budżet tej edycji wynosi 400 mln złotych, a finansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS).

Wsparcie finansowe na fotowoltaikę i magazyny energii

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła. Program oferuje wsparcie do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, przy czym maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 28 tysięcy złotych. Dla mikroinstalacji fotowoltaicznych bez dodatkowych inwestycji w magazyny energii przewidziano dotację w wysokości 6 tysięcy złotych, jednak warunkiem jest zgłoszenie instalacji do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej do 31 lipca 2024 r.

W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna będzie połączona z inwestycją w magazyn energii, wysokość dotacji wzrośnie do 7 tysięcy złotych. Co istotne, dla mikroinstalacji zgłoszonych do przyłączenia po 1 sierpnia 2024 r., inwestycja w magazyn energii lub ciepła staje się obligatoryjna.

Szczegóły dotyczące magazynów energii

W programie przewidziano także dofinansowanie do magazynów energii. Maksymalna kwota wsparcia dla magazynu energii cieplnej wynosi do 5 tysięcy złotych, przy czym jego minimalna pojemność musi wynosić 20 dm³. Dla magazynów energii elektrycznej przewidziano wsparcie w wysokości do 16 tysięcy złotych, z wymaganiem minimalnej pojemności 2 kWh.

Zgłoszenia do 20 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania środków

Nabór wniosków potrwa do 20 grudnia 2024 r. lub do momentu wyczerpania środków. Okres kwalifikowalności wydatków rozpoczął się już 1 stycznia 2021 r., a warunkiem koniecznym do skorzystania z dofinansowania jest rozliczanie się w systemie net-billing.

Pełne informacje oraz szczegóły dotyczące składania wniosków dostępne są na stronie programu: mojprad.gov.pl.

5 komentarzy

  1. Najlepiej mieć takie slupy wysokiego napięcia na działce i prąd masz za free

  2. a emeryci w dupie

  3. mieszkam w bloku , oczekujęprogramu „Mój prąd”

  4. powiem tak wszyscy maja w du… tych wyborcow kur,, wyłata 3400 a za prąd 440 , do tego gaz . czynsz i pół wypłaty niema

  5. Mein Land
    für Deutschland

Dodaj komentarz

Z kraju