Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Rozwód i alimenty, podział majątku, sprawy spadkowe. Czytelnicy pytają, adwokat odpowiada

Publikujemy kolejny materiał poruszający często skomplikowane i nie do końca zrozumiałe aspekty dotyczące życia codziennego. Nasi czytelnicy poprosili o wyjaśnienie kolejnych kwestii, z których rozwikłaniem trudno jest im sobie poradzić. Na pytania odpowiada lubelski adwokat Łukasz Lecyk.

Mam sprawę o rozwód i alimenty. Sędzia powiedziała jak może się skończyć sprawa. Wynik jest negatywny dla mnie. Czy to nie jest stronnicze? Czy powinienem złożyć wniosek o jej wyłączenie?

Zgodnie z niedawno wprowadzonym przepisem art. 156 [1] kodeksu postępowania cywilnego, przewodniczący może pouczyć strony o prawdopodobnym wyniku sprawy w świetle zgłoszonych do tej chwili twierdzeń i dowodów.

Sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie. I tutaj uwaga: za okoliczność, o której mowa powyżej, nie uważa się wyrażenia przez sędziego poglądu co do prawa i faktów przy wyjaśnianiu stronom czynności sądu lub nakłanianiu do ugody. To oznacza, ze wniosek Czytelnika zostanie z dużym prawdopodobieństwem oddalony.

Niedługo mam sprawę o podział majątku w Lublinie. O co mnie może zapytać Sąd? Jakich pytań się spodziewać? Czy mógłby Pan wskazać kilka przykładowych?

Sąd Rejonowy może zapytać:
– Kiedy zapadł wyrok rozwodowy?
– (Jeśli strony nadal są małżeństwem) Kiedy podpisaliście Państwo umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej? Kiedy zapadł wyrok w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej?
– Co wchodzi w skład majątku wspólnego stron?
– Ile warte są poszczególne składniki majątkowe?
– Czy mieszkanie jest obciążone hipoteką?
– Za ile zostało zakupione mieszkanie? Ile warte jest teraz?
– W jaki sposób podzielić majątek?
– Jakie składniki maja przypaść Pani/Panu?
– Czy są Państwo w stanie dobrowolnie podzielić się niektórymi składnikami? (chodzi tu o drobne rzeczy jak talerze, pościel, garnki etc.)
– Czy mają zostać zasądzone spłaty i dopłaty? Czy stać Panią/Pana na spłatę? W jakim terminie? W ilu ratach?

Niedawno umarł mój Tata. Mama też nie żyje. Było nas troje. Ja oraz dwóch braci. Jeden z braci nie żyje. Ma dwoje dzieci. Kto i w jakim ułamku będzie dziedziczył po ojcu?

Zgodnie z przepisem art. 931 kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Zgodnie z kolejnym paragrafem tego artykułu, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Z polskiego na nasze: dziedziczą 4 osoby. Czytelnik (-czka), brat, oraz dwoje dzieci zmarłego brata. Udział spadkowy Czytelnika to ⅓, brata również ⅓, a udziały dzieci zmarłego brata wynoszą po ⅙.

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

  1. z polskiego na nasze, to: po ojcu, gdy matka już nie żyje, dziedziczą ich dzieci po równo, a gdy jedno z tych dzieci nie żyje, to jego udział dziedziczą jego dzieci- też podzielony po równo

  2. a przy podziale majątku, panie i panowie, trzeba się też rozliczyć wobec współmałżonka z długów, których się narobiło , z przetracanych „na lewo „, bez jego zgody pieniędzy. Tak że nieważne, że mąż nie miał pracy, jak ty szastałaś pieniędzmi na drogie perfumy czy ciuchy, wycieczki do spa, zamiast przeznaczać na wspólne gospodarstwo domowe. Pół tego należy się jemu.

  3. Jak się nie można dogadać to można podpalić wszystko .

    • i dać zarobić sądom :). Bo po rozwodzie zazwyczaj nie ma zgody, gdy nowa partnerka/partner chce mieć zyski i podjudza rozwodnika do wyrwania co się tylko da od byłego współmałżonka.

  4. Jestem przed decyzja o wniesieniu sprawy o rozwód. Pan przez całe zycie mnie zdradzal,(obecnie on ma 71 lat ), a to z *** z ***, a to z *** z ***, *** z Ukrainy i innymi. Znam nazwiska imiona, adresy kobiet z którymi chodzil do łóżka, Mam smsy ktore on pisal do nich ze je bardzo kocha, a one pisaly do mnie , ze jest cudowny w łózku, mam zdjecia tych kobiet, Czy to moga byc dowody w sprawie o wniesienie rozwiazania małżeństwa z winy męża który zdradza, poniża, bije?

  5. no ja bym sobie nie poradził bez odpowiedniej pomocy. Klisz i wspólnicy przeprowadzili mnie za rękę przez cały rozwód i wyszedłem na tym o wiele lepiej niż myślałem. Ludzie nie żałujcie w takich sprawach bo to są batalie sądowe o przyszłośc

Z kraju