690 680 960

Rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W całym regionie przygotowano szereg bezpłatnych atrakcji

Już od najbliższego weekendu w województwie lubelskim, podobnie jak w innych zakątkach Polski i krajach Unii Europejskiej, rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa. W naszym regionie nie zabraknie atrakcji zarówno w miastach jak i małych miejscowościach.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie 25. edycji EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Organizatorzy udostępnią do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Regionalnym koordynatorem EDD jest Muzeum Wsi Lubelskiej. W naszym województwie atrakcje odbędą się m.in. w: gminie Gościeradów, Kozłówce, gminie Rokitno, Miejskiej Bibliotece im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Ciecierzynie, Górecku Kościelnym, Muzeum na Majdanku, Roztoczańskim Parku Narodowym, Szkole Podstawowej w Krasieninie, w miejscowości Gołąb, Niedrzwicy Dużej, Borkach, Woli Osowińskiej, Puławach, Białej Podlaskiej, Żmijowiskach, Muzeum Lubelskim, na Wzgórzu Czwartek czy też w Miejskiej Bibliotece w Puławach. Szczegółowy program i wyszukiwarka wydarzeń znajduje się na stronie: www.edd.nid.pl. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

51

(fot. nadesłane)
2017-09-07 21:03:45

2 komentarze

  1. Biegać ludzie i oglądać bo jak tak dalej pójdzie to będą dni dziedzictwa ale nie europejskiego .

  2. Jak by to były Europejskie Dni Dziewictwa, to bym poszedł 😉

Kursy walut

  • USD 4.2934zł -0.25%
  • GBP 5.3107zł -0.13%
  • EUR 4.6755zł -0.1%
  • CHF 4.6856zł -0.26%

Polub nas