Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczyna się rozbiórka dworca PKS. Cały plac zniknął za metalowym płotem (zdjęcia)

Rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją centrum Janowa Lubelskiego. Jest to jedno z najważniejszych zadań, jakie na ten rok postawiły przed sobą władze miasta.

O ostatnim czasie znajdujący się w centrum Janowa Lubelskiego prac dworca PKS został otoczony metalowym ogrodzeniem. Oznacza to rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją tej części miasta. Pierwszy jej etap dotyczy właśnie terenu dworca oraz Rynku. Przebudowa dworca pozwoli zminimalizować jego uciążliwość. Powstanie nowy obiekt wielofunkcyjny, który jest tak zaprojektowany, aby w przyszłości mógł pełnić również funkcje usługowe. Zdegradowane budynki i zadaszenie zastąpi nowy obiekt o formie nowoczesnego przeszklonego pawilonu, w którym oprócz poczekalni i toalet znajdzie się kawiarenka oraz informacja turystyczna z kioskiem. W obiekcie będzie poczekalnia wewnętrzna, jak również zewnętrzna.

Jeżeli chodzi o Rynek, to pomiędzy pawilonem, a szpalerem klonów przy ulicy Wesołej powstanie plac z multimedialną fontanną z elementami dźwiękowymi, świetlnymi. Przy projektowaniu zostały uwzględnione funkcje placu jako miejsca integracji, spotkań, imprez kulturalnych. Zachowane zostaną funkcję targowe na handel koszyczkowy, ławki będą pełnić jednocześnie funkcje stołów do handlu, zostaną też zaprojektowane nowe kramy składane do handlu okazjonalnego. Natomiast w drugiej części Rynku przy ul. Kilińskiego planowany jest remont Zdrojów Rzemiosł wraz z placykiem. Ponadto planuje się likwidacje starych szaletów, a w ich miejsce zostanie powiększony parking. Kolejnym dodatkowym elementem będzie zwiększenie ilości zieleni: drzew alejowych, donice z zielenią.

W pierwszej fazie prac zostanie rozebrany budynek dworca wraz z zadaszeniem i punkt gastronomiczny. Na czas prowadzonych robót, tymczasowe miejsce zatrzymywania się busów i autobusów zostało utworzone w miejscu, gdzie dotychczas był postój taxi. Te ostatnie przeniesiono zaś na ulicę Świerdzową. Zabezpieczono również dojazd do posesji oraz lokali handlowych przy ul. Rynek.

(fot. Dorota Kozdra, UM Janów Lubelski)

5 komentarzy

  1. A co z paskudnym domem handlowym który w większości stoi pusty ?

  2. nowa biedra będzie hura

  3. Dobrze, ze zostanie handel to było targowisko od xxxlat a nabiał i jaja od tych pań smak bez porównania ze sklepem i w końcu zostanie to trochę uporządkowane.

  4. Ale jaka porządna firma bud.to zadanie wykona.ciekawe jacy fachowcy i jakim sprzętem tego dokonają,A czy winda w urzędzie już działa

  5. Przeczytałem nagłówek i przez krótką chwilę się cieszyłem, że to o PKS w Lublinie chodzi 🙁