Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęły się prace nad ortofotomapą dla powiatów województwa lubelskiego

W ostatnim tygodniu podpisano umowy na wykonanie zdjęć lotniczych i ortofotomapy dla projektu „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego”. Umowę w imieniu partnerów podpisał lider projektu – Powiat Lubelski.

W ramach przedsięwzięcia wykonawca wykona zdjęcia terenu wszystkich dwudziestu powiatów ziemskich województwa lubelskiego. Łączny obszar objęty zamówieniem to ponad 24 tys. km kw., a samo zadanie podzielone zostało na dwie części. Efekt finalny prac będzie można zobaczyć wiosną 2018 roku.

Ortofotomapa jest to, najprościej mówiąc, odwzorowanie terenu na płaszczyźnie, wykonane poprzez przetworzenie zdjęć lotniczych lub satelitarnych, przedstawione w nawiązaniu do układu współrzędnych. Odznacza się ona dużą precyzją odwzorowania terenu wraz ze wszystkim istniejącymi na nim obiektami przestrzennymi.

Stanowi świetne narzędzie pracy dla planistów, inwestorów, autorów studiów i planów zagospodarowania przestrzennego, urbanistów i projektantów. Każdy zainteresowany, przed ekranem swojego komputera będzie miał okazję zobaczyć „z lotu ptaka” swoją okolicę, ocenić zmiany jakie zaszły w przestrzeni powiatów województwa lubelskiego – nowe inwestycje, obiekty przemysłowe jak również zobaczyć swoją najbliższą okolicę, dom, podwórko czy też ciekawe zakątki naszego urokliwego regionu.

Przedsięwzięcie wiąże się z korzyściami dla urzędów i mieszkańców – w dobie powszechnej cyfryzacji, ortofotomapa stanowi jedno z podstawowych narzędzi w zakresie zarządzania przestrzenią, bezpieczeństwem i sprawną administracją samorządową. – Jestem zadowolony, że powstanie takie opracowanie – tłumaczy Paweł Pikula, Starosta Lubelski – Daje nam to duże możliwości jeżeli chodzi o różnego rodzaju opracowania geodezyjne, na przykład ustalenia granic lub rozstrzygania sporów granicznych.

Ortofotomapa będzie jednym z wielu efektów realizacji przedsięwzięcia, które docelowo pozwoli na załatwienie wielu spraw w urzędzie bez konieczności wychodzenia z domu. Droga i formalności związane z obsługą mieszkańców w zakresie geodezji i kartografii świadczonych przez Powiaty zdecydowanie się skróci.

Realizacja projektu przewidziana jest do roku 2020, w wyniku jego realizacji większość województwa lubelskiego zostanie „ucyfrowiona”, wśród planowanych zadań przewidywane jest m.in.: dostosowane istniejących baz danych Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB), Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT) i Bazy Danych Obiektów Topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 – 1:5000 (BDOT500).

Zadanie realizowane jest w ramach partnerskiego projektu e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego. Całkowita kwota projektu wynosi 187,5 mln złotych z czego 85 % to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020, zaś pozostałe 15 % stanowić będą środki z budżetu Państwa oraz wkład własny partnerów.

40

(fot. nadesłane)
2017-04-22 08:00:10

5 komentarzy

  1. Na geoportalu można zobaczyć.

  2. Tylko zastanawiam się w jakim celu skoro już powstała ortofotomapa i dane katastralne dla całej Polski

    http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0&actions=acShowWgButtonPanel_kraj_ORTO

    To jest chyba miś na miarę naszych możliwości

    • Dla twojej wiadomości właśnie takie zdjęcia potem tam lądują bez tego dane w ortomapie byłyby nieaktualne
      Wykonanie jej raz na parę lat uważa w polskich warunkach (jako całego województwa a nie samego miasta) za już duży sukces.

      Część fragmentów z obecnej wersji jest mocno nieaktualna.

  3. mysle ze chodzi o podatki nowe budynki itd widac dach jest podatek mam kolege calymi dniami siedzi przed komp i porównuje zdjecia z mapami geodezyjnymi

Z kraju