Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków na usuwanie azbestu. Chodzi zarówno o demontaż jak też odbiór

Na terenie całego regionu ruszyła kolejna akcja usuwania azbestu. Mieszkańcy mogą od dzisiaj składać deklaracje. Termin upływa pod koniec miesiąca.

W poniedziałek 1 lutego ruszył piąty nabór zgłoszeń w ramach projektu „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego”. Mieszkańcy, którzy mają wykonane z azbestu pokrycia dachów, mogą przystąpić do programu, w którego ramach azbest zostanie zdemontowany a następnie zabrany z posesji. To samo dotyczy osób, które usunęły azbest we własnym zakresie i składują go na swoich działkach.

Wnioski należy składać do właściwych względem miejsca odbioru azbestu urzędów gmin czy też miast. Z uwagi, iż akcja ta może być już ostatnią w ramach realizowanego projektu, warto się pośpieszyć. Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 lutego, jednak w przypadku dużego zainteresowania nie wszyscy mogą się załapać. Wtedy o zakwalifikowaniu decydować może stopień pilności oraz data złożenia wniosku.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Druki dokumentów niezbędnych do naboru można pobrać ze strony: http://www.azbest.lubelskie.pl – Zakładka Aktualności.

(fot. powiat bialski)

11 komentarzy

  1. Lubelskie to taki „mały’ rozmodlony czarnobyl Europy. Wszędzie krzyże i kościoły. Nic tylko przed technologią padać na kolana !

    • Na zmasakrowane przyrodzenie sobie spadnij.

    • Coś mało podróżujesz jak na turystę. Chyba nie byłeś nigdy na Podkarpaciu czy Podhalu. I co w ogóle mają kościoły do azbestu? O ile wiem, już żaden nie jest pokryty eternitem, tylko blachą. Miedzianą. Z TWOICH Podatków! Siostro, zastrzyk!

  2. A kto da na blachę

  3. Pył azbestowy jest szkodliwy jak leży dachówka na dachu nie zagraża nikomu.

    • Jak to nikomu? A lobbystom ekoterrorystom? 🙂

    • Ulega naturalnemu zużyciu pod wpływem czynników atmosferycznych. Zużycie to objawia się degradacją materiału i emisją pyłów, które są z wiatrem dostarczane mieszkańcom. Wiadomo, że chwilowa ilość substancji nie jest tożsama z emisją względem sytuacji w której tniesz/szlifujesz materiał (i oczyma swymi widzisz tumany pyłu), ale za to odbywa się to w sposób ciągły więc obywatel zasysa to regularnie i z gromadzącym się wraz z kurzem pyłem dzień w dzień pomieszkuje

  4. Nie zabiorą z posesji to zabiorą z lasu czy łąki.

  5. Kiedyś ludzie kryli tylko eternitem, jak i rury wodociągowe są zbudowane z azbestu i z tego co widzę to żyją długo i mają się dobrze lecz żeby firmy zachodnie produkujące blachę miały zbyt to wmawia się ludziom że eternit jest szkodliwy.Natomiast nikt nie mówili ludziom że gdy pokryją blacha domy i będą palić węglem lub drewnem to sądzę uszkodzą blachę po kilku latach.

Z kraju