690 680 960

Rozpoczął się rok szkolny: Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Od dzisiaj droga do szkoły i z powrotem stanie się codziennym elementem w życiu każdego ucznia. Najmłodsi do placówek będą pokonywać drogi w małych miejscowościach i dużych miastach. Niestety, ta droga do szkoły nie zawsze bywa bezpieczna.

Dzieci najczęściej ulegają wypadkom na obszarze zabudowanym w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Wypadki te mają miejsce zarówno w miastach, jak i bardzo małych miejscowościach. Najbardziej zagrożone są dzieci w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne.
Błędy popełniane w ruchu drogowym przez najmłodszych często wynikają z etapu ich rozwoju.

Młodsze dzieci:

– nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie,
– nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym,
– mimo że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze,
– mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości,

W pierwszych dniach września policjanci będą zwracać uwagę na ruch drogowy bezpośrednio w pobliżu placówek oświatowych. Z surowymi karami muszą się liczyć przekraczający dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze będą bezwzględnie reagować na wszystkie przypadki wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Podczas akcji policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów przewożących dzieci, prawidłowość ich oznakowania oraz wymagane dokumenty. Od rodziców egzekwowane będzie przewożenie dzieci w odpowiednich fotelikach.

Wzorem lat ubiegłych prowadzone będą spotkania z dziećmi, zwłaszcza z tymi, które rozpoczynają naukę. Policjanci przekażą im informacje jak należy zachowywać się na drodze. Do udziału w tych spotkaniach zostaną zaproszeni również nauczyciele i rodzice.

Policjanci „drogówki” przypominają, że to my dorośli odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pociech. Zróbmy wszystko aby bezpiecznie dotarły one do szkoły i domu. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem roku szkolnego, warto przejść z dzieckiem z miejsca zamieszkania do szkoły. Wybrać najbezpieczniejszą drogę i przekazać wskazówki jak bezpiecznie pokonać tę trasę. Warto również wyjaśniać dzieciom jak powinny się zachować w sytuacji, w której czują się zagrożone.

2013-09-02 21:41:49
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 3.991zł 0.15%
  • GBP 5.0417zł -0.18%
  • EUR 4.3233zł -0.24%
  • CHF 4.5689zł 0.02%

Polub nas