Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozbierali przedwojenną kamienicę, natrafili na ciekawy depozyt (zdjęcia)

Podczas prowadzonych prac rozbiórkowych jednej z kraśnickich kamienic natrafiono na depozyt amunicji. Była ona zakopana pod klepiskiem w piwnicy domu.

Do ujawnienia amunicji doszło podczas prac rozbiórkowych kamienicy przy ul. Ogrodowej w Kraśniku. Pod klepiskiem w piwnicy domu znajdowało się 49 niewystrzelonych nabojów.

– Korozja „zjadła” lub zasłania spłonki nabojów, co istotnie utrudnia ich datowanie. Niestety, nie odnaleźliśmy broni – najwyraźniej naboje zdeponowano bez niej. Istotne dla oceny kontekstu archeologicznego znaleziska może być fakt, iż naboje nie tylko zakopano płytko, ale również luźno. Nie zapakowano ich, nie owinięto w cokolwiek. co może świadczyć o dużym pośpiechu depozytariuszy – informuje dr Dominik Szulc Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Istnieje hipoteza, że naboje znalazły się w ziemi podczas II wojny światowej i mogli je tam ukryć Żydzi. Jak tłumaczy dr Dominik Szulc, że w domach otaczających kraśnickie synagogi mieszkali rzemieślnicy żydowscy-więźniowie obozu pracy „Kraśnik”, powszechnie nazywanego „Synagogą”.

– Nie wykluczam, że obawiając się fizycznej likwidacji obozu przez Niemców niektórzy z osadzonych w nim zdobyli odnalezione teraz 49 naboi pistoletowych, które pośpiesznie zakopali wykorzystując fakt, iż w piwnicy kamienicy przy ul. Ogrodowej 3A było klepisko, a zatem nie trzeba było zrywać podłogi, co mogło przykuć uwagę Niemców i było bardziej pracochłonne. Być może więźniowie uczynili to w nadziei, że zdołają jeszcze zdobyć broń, do czego zapewne nie doszło lub nie mieli sposobności, aby naboje wykopać – wyjaśnia Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Rozbierali przedwojenną kamienicę, natrafili na ciekawy depozyt (zdjęcia)

Rozbierali przedwojenną kamienicę, natrafili na ciekawy depozyt (zdjęcia)

Rozbierali przedwojenną kamienicę, natrafili na ciekawy depozyt (zdjęcia)

(fot. Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego)

13 komentarzy

  1. Na zdjęciu widać chyba jeszcze kilka nabojów od pepeszy 😉

  2. Nie widać bo to same 7.62 x 25 . A te 44 to chyba kod fabryki a nie rok .
    Wiedza pismaka wielka ( także w tworzeniu historii o naboju ( ach ) .

    • Mniej jadu pomoże szanownemu komentującemu. Materiał oparty na informacjach, jak widać, przekazanych przez Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

    • Nieważne, żydzi byli atakowani, wieczne ofiary.

  3. somsiad z Gensi

    A to Rosjanie produkowali amunicję dla Niemców? Oznaczenia na łuskach typowe dla ruskich TT.

  4. To przede wszystkim są 7,62 mm do TT i PPSz. Tych 9 mm to nie widać. Chyba że zdjęcie jest tylko poglądowe

  5. Sprzaedam Wapno

    takich ukrytych skarbów przeszłości jest bardzo dużo i nie raz jeszcze o nich poczytamy:)

  6. A co jak będzie trzeba oddać to pozostawione mienie bezspadkowe?

  7. somsiad z Gensi

    Zwracam honor Panu Dominikowi. Mogą być niemieckie . To ruscy skopiowali tradycyjnie nabój Parabellum. Bicia co prawda i tak wyglądają na sowieckie ale faktem jest , że Niemcy pierwsi produkowali ten typ naboju.

    • Może tak bardzo się nie rozpędzaj, bo tu akurat chodzi o kopię naboju 7,63×25 mm Mauser.

  8. gratulacje ekspert wygrał talon na … Lamborghini wyprodukowane w FSO na Żeraniu, 1. wystarczy zmierzyć pooglądać obrazki wujka google i wychodzi nie 9mm a 7,62mm, 2. sprawdzić bicia z nich wychodzi że produkcja radziecka z 1944 roku ergo nie żaden walter a ppsz/pps lub tokariev … z pozdrowieniami laik

Z kraju