Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Rowery jak kamfora. Uszczuplenia należności celno-podatkowych to blisko 1,3 mln zł (zdjęcia)

Podczas kontroli prowadzonej na terenie jednego ze składów celnych w powiecie chełmskim funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej stwierdzili szereg nieprawidłowości. Części towarów brakowało, a część znajdowała się w składzie nielegalnie, poza oficjalną ewidencją. Stwierdzone uszczuplenia należności celno-podatkowych to blisko 1,3 mln zł.

Skład celny to specjalnie wydzielone miejsce magazynowe, znajdujące się pod nadzorem celnym, z którego korzystają importerzy towarów. Przeznaczony jest do składowania i przechowywania towarów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej, w tym np. z Chin. Korzystanie ze składu pozwala odroczyć zapłatę należności celno-podatkowych za towar. Dzięki możliwości składowania towarów importerzy nie muszą od razu uiszczać opłat celnych i podatków, a robią to dopiero, gdy towary opuszczają skład celny.

Braki towarowe

Kontrola towarów i dokumentacji potwierdziła, że w jednym ze składów celnych w powiecie chełmskim brakuje aż 822 rowerów górskich – chociaż oficjalnie figurują one w dokumentach. Łączna wartość rynkowa brakującego towaru to 396 tys. zł.

Nadwyżki towarowe

W kontrolowanym składzie funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej stwierdzili też nadwyżki towarowe, które nie miały odzwierciedlenia w prowadzonej dokumentacji. Chodzi o rowery górskie i elektryczne – łącznie 555 „dodatkowych” jednośladów. Część z nich to tańsze zamienniki rowerów, których brakowało na składzie.

Oszustwo celno-skarbowe

Stwierdzone nieprawidłowości – braki towarowe i nadwyżka, w tym podmiana jednych modeli rowerów na inne – to ewidentna próba zaniżenia przez importerów należnych ceł i podatków od sprowadzonego spoza Unii Europejskiej towaru.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oszacowali uszczuplenia należności celno-podatkowych na łączną kwotę około 1,3 mln zł. Dalsze ustalenia w sprawie będzie prowadziła komórka dochodzeniowo-śledcza lubelskiej KAS.

Rowery jak kamfora. Uszczuplenia należności celno-podatkowych to blisko 1,3 mln zł (zdjęcia)

fot. KAS

(Źródło: KAS)

6 komentarzy

  1. Pisowcy ukradli bo kto by inny?

  2. dlatego PIS chciał sądy opanować chcieli być bezkarni

  3. Komuna i PO od 80 lat jest bezkarna dzięki uprzywilejowanej kaście.

  4. technik lotniczy

    Dzień dobry , czy ktoś dziś się zastanawiał ile dzieci żydowska armia zabiła w Palestynie . od początku konfliktu przez 4 m-ce
    jest to 12 300 trupów . Żydzi mordują o tym milczą żydowsko niby polskie portale

  5. złodzieje różnej maści wychodzą z nor, POwolność okradania państwa.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport