Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rocznie w tym miejscu dochodzi do siebie 1,3 tys. osób. Pobyt w izbie wytrzeźwień będzie droższy

Od blisko 10 lat opłata za pobyt w chełmskiej izbie wytrzeźwień była niezmienna. W końcu jednak przyszedł czas, że miasto postanowiło wprowadzić podwyżkę. Przyczyn jest kilka.

Chełmscy radni jednogłośnie podjęli decyzję o wprowadzeniu wyższej opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, czyli Ośrodku Pomocy Osobom Uzależnionym, gdyż tak oficjalnie nazywa się to miejsce. Obecnie osoby, którym przyszło tam gościć, otrzymują rachunek w wysokości 250 złotych. Kwota ta obowiązuje od blisko 10 lat, a więc w porównaniu do innych tego typu obiektów w kraju, jest bardzo niska.

Jak wskazują urzędnicy, wpływ na na wprowadzenie podwyżki miało wiele czynników. Przede wszystkim chodzi o rosnące od dłuższego czasu koszty utrzymania obiektu. W tym roku wyniosły one ponad milion złotych a w przyszłym mają one być jeszcze wyższe, gdyż o ponad 15 proc. wzrosną płace, o 56 proc. rachunki za ogrzewanie, a o 110 proc. więcej trzeba będzie zapłacić za energię elektryczną.

Problemem jest również fakt, iż co druga osoba uchyla się od zapłaty za pobyt w tym miejscu. W ubiegłym roku z 1362 osób rachunek uiszciło tylko 53 proc. z nich. Zmieniły się też zasady dotyczące egzekwowania zaległych opłat. Teraz zajmuje się tym Urząd Skarbowy, natomiast miasto musi płacić za każde wszczęcie postępowania 40 zł, do tego 100 zł za egzekucję administracyjną. Nawet jeżeli pieniędzy nie uda się odzyskać.

Dlatego też postanowiono podwyższyć opłatę do 340 zł. Jest to niewiele poniżej maksymalnej kwoty, jaka może być ustalana za pobyt w tego typu miejscach. Obecnie wynosi ona 343,54 zł.

12 komentarzy

 1. Liczą ze placa wzrośnie grosze cwaniaczki a same chciały by brać nie wiadomo ile

 2. Oszczędności, a na co to komu?

  Skoro agresywni i tak lądują na dołku a Ci mocno pijani lub mający inne choroby i tak okupują szpitale, to jaki jest sens utrzymywania tych reliktów komuny? No chyba, że jest stołek dla dyrekcji, kierownictwa lub innych wybrańców z nadania partyjnego.

  • Nikt tak nie dzieli społeczeństwa na lepszy i gorszy sort jak ten ***** ***. Przykład, chcesz zobaczyć dzie rzekomo mają powstać elektrownie atomowe, zobacz w ewidencje gruntów Sasina, Obajtka i kolesi :/

 3. Na zdjęciu Jurek Floryda

 4. Kolega mi kiedyś opowiadał jak wieźli na tylnym siedzeniu agresora i skuli go z przodu, bo się mocno szarpał i przy wrzucaniu do radiowozu typ robił takie fikołki, że głową był na podłodze a nogi na podsufitce. Po drodze krzyczy teraz zobaczycie i się zlał specjalnie w gacie, mokre spodnie, koszula i twarz. Oni przed dołkiem musieli się z nim szarpać, czekali w radiowozie godzinę aż go przyjmą i potem jechali w oparach szczyn podmienić auto.

 5. Nie bywam w tak ekskluzywnych lokalach, podwyżkami więc wisi jak pól kilo kitu na agrafce.

 6. Zlewaczałych przygłupów jest sporo.

 7. cena rośnie i co z tego jak większość niewypłacalna to jak z paliwem od wczoraj na giełdach cena spadła np. Holandii VAT spadł na paliwa tylko w biednej POlsce Unia niedobra podwyższa VAt taie ściemy to tylko w TVP

 8. Zawsze wiedziałem że w hełmie są patusy ale nie wiedziałem że aż tylu. Wstyd

Z kraju