Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z nowym krwiobusem (zdjęcia)

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie kupiło drugi krwiobus, który ma pomóc w pozyskiwaniu Honorowych Krwiodawców. Dzięki temu będzie można zwiększyć częstotliwość akcji terenowych i jeszcze skuteczniej docierać do mieszkańców województwa lubelskiego, aby mogli oddawać krew. Specjalistyczny autobus kosztował prawie 3 mln zł.

Krwiobus, czyli potocznie nazywany mobilny punkt poboru krwi, to autobus ze specjalistycznym sprzętem, który pozwala pobrać krew poza centrum krwiodawstwa lub jego oddziałami terenowymi. Dlatego wykorzystywany jest do akcji terenowych – dzięki temu RCKiK może być obecne m.in. na wielu ważnych wydarzeniach jakie odbywają się w regionie. Cała funkcjonalność stacjonarnych punktów poboru krwi została przeniesiona do tego specjalnego autobusu.

– Chcemy być wszędzie tam, gdzie nasi Krwiodawcy. Dlatego współpracujemy z lokalnymi władzami, przedsiębiorcami, czy też galeriami handlowymi promując ideę honorowego krwiodawstwa. Wiemy jednak, że w naszym regionie nadal są miejscowości, w których jeszcze nigdy nie były organizowane akcje poboru krwi i my chcemy to zmienić. Kolejny krwiobus ułatwi nam to zadanie i pozwoli dotrzeć do większej liczby osób – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Nowoczesny krwiobus marki Mercedes, który trafił do RCKiK w Lublinie jest w pełni niezależny technicznie – posiada własny agregat prądotwórczy, wewnętrzną sieć komputerową oraz możliwość podłączenia się do sieci internetowej. Wyposażony jest także w klimatyzację i niezbędny sanitariat. W krwiobusie dawca przechodzi krok po kroku dokładnie tę samą drogę, jaką pokonuje oddając krew stacjonarnie.

Znajduje się tu mała poczekalnia oraz rejestracja, gdzie trzeba okazać dokument tożsamości i wypełnić ankietę. W dalszej kolejności od dawcy pobierana jest próbka krwi do przeprowadzenia niezbędnych badani laboratoryjnych. Następny etap to rozmowa z lekarzem w gabinecie lekarskim, który jest oddzielony od otwartej części autobusu. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiedni komfort i intymność dawcy. Lekarz na podstawie badań laboratoryjnych, ankiety oraz wywiadu kwalifikuje dawcę do oddawania krwi lub jej składników.

Krew pobierana jest w zasadniczej części roboczej krwiobusu, która zajmuje najwięcej miejsca. Znajdują się tu 4 fotele, na których krwiodawcy mogą siedzieć, lub w razie potrzeby wygodnie położyć się. Pobór trwa zazwyczaj do 10 minut. Po wszystkim, dawca odpoczywa jeszcze w wyznaczonym miejscu pod opieką personelu medycznego. Na koniec, każdy dostaje posiłek regeneracyjny – 8 tabliczek czekolady, a w punkcie rejestracyjnym może otrzymać zwolnienie z pracy.

RCKiK w Lublinie od razu wpisało nowy krwiobus do kalendarza swoich akcji terenowych. Na Placu Teatralnym przed CSK odbyła się dziś zbiórka krwi skierowana do mieszkańców Lublina. Udział w niej wzięli m.in. pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i Centrum Spotkania Kultur. W dalszej kolejności krwiobus będzie podróżował po regionie, aby mieszkańcy województwa lubelskiego mogli przyłączyć się do akcji. To szczególnie ważne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie na krew diametralnie rośnie, a duża część stałych krwiodawców wyjeżdża na wakacje. To już drugi krwiobus, którym dysponuje lubelskie centrum krwiodawstwa.

– Gorąco zachęcamy, aby oddawać krew. To bardzo ważny lek, którego nie da się wyprodukować. Podzielmy się z innymi, tym co mamy najcenniejsze, bo nigdy nie wiemy, czy my sami kiedyś nie będziemy potrzebowali tego drogocennego daru od innych – dodaje dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

RCKiK w Lublinie zachęca wszystkich do organizowania własnych akcji, na których będzie można oddać krew. Aby w wyznaczone miejsce przyjechał krwiobus, wystarczy zebrać grupę 25 osób chętnych do oddania krwi w danym dniu i skontaktować się z Działem Promocji RCKiK w Lublinie (adres: [email protected]).

Szczegółowe informacje na temat aktualnie organizowanych akcji poboru krwi w województwie lubelskim znajdują się na stronie: www.rckik.lublin.pl.

(fot. RCKIK)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Brawo.
  Pracownicy pewnie już się cieszą, że pieniądze poszły na tak szczytny cel.
  Krwiodawcy też pewnie zadowoleni, że dostają 8 czekolad po 1zł/szt.
  Tak się robi biznes.

 2. QWERTY,idź oddaj krew,nie bierz tych czekolad…tutaj nie chodzi o czekoladę.

  • Pewnie, że nie chodzi o czekoladę.
   Jako honorowy krwiodawca z ~40L oddanej krwi mogę naprawdę coś na ten temat napisać… Znam także sytuację „od środka”…

 3. Qwerty trolu. Obyś nigdy nie potrzebował tego co oddajemy za te czekolady po 1 zł.

  • Dziękuję za życzenia.
   Obym nigdy nie potrzebowała… 🙂
   Skoro uważasz, że nie mam racji, to pogadaj w spokoju z pracownicą pobierającą krew. Dowiedz się np. o próbie wymuszenia na pracownikach zmiany regulaminu czasu pracy.
   To tylko tak pięknie wygląda w artykułach promocyjnych.
   Idea jest piękna, ale po 16 latach aktywnego oddawania krwi, stwierdzam, że do garnka jej nie włożę.
   Dowiedz się także, jakie problemy mają RCKiK na zachodzie kraju i z czego to wynika… 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7402zł 0.39%
  • GBP 5.1141zł 0.43%
  • EUR 4.5436zł 0.18%
  • CHF 4.216zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL