Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Rak piersi chorobą tysięcy Polek. Przyjdź na bezpłatną mammografię

Rak piersi chorobą tysięcy Polek. Badaj się – przyjdź na bezpłatną mammografię! Sprawdź, gdzie w najbliższym czasie w regionie będą prowadzone darmowe badania.

W Polsce co roku diagnozuje się ponad 20 tysięcy przypadków zachorowań na raka piersi u kobiet. Niestety nierzadko pacjentki zgłaszają się z wysoko zaawansowanymi zmianami. Dlatego tak ważne są samobadanie oraz regularne badania mammograficzne. Najbliższa okazja do bezpłatnej mammografii w miejscowościach: Wyryki, Chełm i Dubienka już w przyszłym tygodniu.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Skuteczność leczenia w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stadium uda się go wykryć. To dlatego tak ważne jest samobadanie.

– Samobadanie należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Co powinno niepokoić? Na przykład zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu. Poza tym alarmująca powinna być surowicza lub zabarwiona krwią wydzielina z brodawki, a także guzek albo stwardnienie, które różni się konsystencją od reszty piersi. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę czy pod pachą nie ma powiększonych węzłów chłonnych – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Gdy zauważy się każdą z takich zmian, należy udać się do lekarza. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to rak, ale zawsze wymaga badania lekarskiego.

– Często są to zmiany zapalne lub nowotwory łagodne. Wczesne wykrycie raka daje większe szanse na wyleczenie i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego namawiamy wszystkie kobiety, aby regularnie się badały. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatną mammografię dla pań od 45 do 74 roku życia – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która na zlecenie NFZ wykonuje bezpłatną mammografię w tysiącach miejsc w Polsce.

Najbliższą okazję (28 maja) do wykonania badania będą miały mieszkanki Wyryk (przy Urzędzie Gminy, Wyryki 154). 29 maja natomiast mammobus będzie w Chełmie (na parkingu przy ul. Sybiraków) i Dubience (przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. 3 Maja 19). Wystarczy, że wcześniej zadzwonią pod numer 58 767 34 44 i zarejestrują się na wizytę w mobilnym mammobusie, wyposażonym w nowoczesny sprzęt. Na miejscu mogą skorzystać z przebieralni i poczekalni. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a wyniki można otrzymać już w ciągu tygodnia.

Listę wszystkich miejsc, do których przyjadą mammobusy, NFZ publikuje na stronie internetowej:
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/

Zapisy online są dostępne także poprzez stronę:
https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php

Wspólnie możemy przeciwdziałać rakowi piersi i chronić zdrowie kobiet!

7 komentarzy

  1. A co z rakiem piersi u mężczyzn? Co na to Leszczyna?

  2. Profilaktyka jest bardzo ważna , cieszę się że są badania dla pań. Teraz czekamy na badania dla mężczyzn. Rak prostaty i jąder ciągle zbierają wśród mężczyzn duże żniwo. Panowie badajmy się! Nie wstydźmy się lekarza. Jeśli już to lepiej przeboleć 5 min wstydu niż chodzić na hemioterapię.

    • Akcja fajna, ale adresatki nietrafione, bezpłatne badania dla kobiet od co najmniej 30 r ż, a nie 59+

    • To niech mężczyźni ruszą cztery litery do urologa. U tego specjalisty nie ma kolejek.

  3. Akcja „łowy” rozpoczęta. Na takie rzeczy są pieniądze, na dalsze leczenie już nie. Odległe terminy, i pełne poczekalnie, czyli nic się nie zmieniło.

Dodaj komentarz