Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Radni podjęli decyzję, Lublin ma kolejnych Honorowych Obywateli. To Krzysztof Cugowski i Władysław Żmuda

Obaj urodzili się w Lublinie, jeden jest wybitnym muzykiem, drugi znanym piłkarzem. Radni zadecydowali o nadaniu im tytułów Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Lublin, radni podjęli decyzję o nadaniu tytułów Honorowego Obywatela Miasta Lublin dla kolejnych dwóch osób. Mowa tu o wokaliście Krzysztofie Cugowskim oraz piłkarzu Władysławie Żmudzie. Z inicjatywą uhonorowania obu wybitnych Lublinian wyszli sami radni. Pomysł poparł także prezydent Krzysztof Żuk wskazując, iż Krzysztof Cugowski jest od lat ambasadorem Lublina, z kolei Władysław Żmuda to jedna z największych osobowości sportowych oraz najbardziej utytułowany piłkarz pochodzący z Lublina.

Sylwetki Krzysztofa Cugowskiego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Ten wybitny polski muzyk rockowy urodził się w Lublinie i przez całe życie związany jest z miastem. Od 1983 r. do 2014 r. współpracował z Budką Suflera, koncertując w Polsce i za granicą. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Wśród nich znajduje się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Od lat jest również zaangażowany w liczne akcje charytatywne i społeczne.

Z kolei Władysław Żmuda, urodził się w 1954 roku w Lublinie i jest najbardziej utytułowanym lubelskim piłkarzem, który w drużynie narodowej w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów. To jedyny polski piłkarz, który brał udział w czterech Mundialach: w 1974, 1978, 1982 i 1986 roku, zdobywając dla Polski dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Również od urodzenia związany jest z Lublinem, w którym uczył się i stawiał pierwsze kroki w sporcie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 22 na Bronowicach, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 11, gdzie w szkolnej reprezentacji został zauważony przez ówczesnego zawodnika Motoru Lublin, Stanisława Świerka.

Miasto Lublin posiada obecnie 22 Honorowych Obywateli. Oprócz Krzysztofa Cugowskiego oraz Władysława Żmudy w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Ks. Prof. Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz, Juliusz Machulski, Irena Hochman oraz Tadeusz Mysłowski.

(fot. UM Lublin)

16 komentarzy

 1. Widać, że mentalny wschód skoro tylu czarowników uhonorowanych.

 2. Obaj również bardzo zasłużeni na polu konsumpcji wyrobów monopolowych.

  • Ty mi tu nie...

   Radni zapomnieli o tej K. Beacie, której zasługi na polu kultury picia trunków, docenił nawet Wysoki Sąd.
   A też jej sie NALEŻY !!!

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Czy nadanie im tytułów Honorowego Obywatela Miasta Lublin wiąże się z jakąś kasą ?
  Bo nie wiem, jak pan Żmuda, ale pan Cugowski w ubiegłym roku, publicznie jęczał, że ma tylko 1,200 złotych, emerytury.
  Zapominając o milionach jakie zarobił na swojej ostatniej płycie „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii,

 4. cugoski za co niby???

  • Ty mi tu nie...

   A za to, że nie odprowadzał składek do ZUS i teraz płacze, że ma małą emeryturę

 5. Będą mogli jeździć bus pasem ?

 6. Redakcjo, skąd wzięliście kolorowe zdjęcie Krzysztofa? Było dać czarno-białe, jak ostatnio, i jeszcze podpisać Krzysztof C. Taki drobny prztyczek w nos, a może klikalność by wzrosła?

 7. .......................,

  A KIEDY W TYM GRONIE, ZNAJDZIĘ SIĘ MAREK KĘPA ?

  • Bezradni Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin).

   Właśnie się zaczęliśmy o to modlić pod cudownym drzewem w Parczewie.

  • Multikültipenis

   Kiedy sie urodzi ponownie w Lublinie. 🙂

 8. Po raz kolejny redakcja Lublin 112 z uporem powtarza że Cugowski był związany z Budką Suflera od 1983r. Zapraszam na stronę Budki by podszkolić trochę wiedzę, Cugowski zakładał Budkę Suflera w 1969 roku. W 1975 do Cugowskiego, Lipki i Ziółkowskiego dołączył Zeliszewski i ten skład grał do lat 80 tych.

 9. Na jakich instrumentach gra ten muzyk?

 10. Stanisław Paluch Czosnkowy

  A kiedy Bohdan Łazuka- dopiero jak mu się zemrze?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo