Rada Ministrów przyjęła projekt podwyżki płacy minimalnej i stawki godzinowej

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przyjęty został projekt rozporządzenia podwyższającego minimalną stawkę godzinową oraz płacę minimalną w 2022 r. Jak przekazuje premier Mateusz Morawiecki w ciągu 7 lat płaca minimalna wzrosła o 58%.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt rozporządzenia podwyższającego minimalną stawkę godzinową w roku 2022 do 19,7 zł brutto – oznacza to wzrost o 1,40 zł względem roku 2021 oraz płacę minimalną – do 3010 zł brutto – to 210 zł więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 proc. W 2015 roku, przed przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, płaca minimalna wynosiła 1750 zł brutto.

– Kolejne lata przyniosły wielkie sukcesy i rozwój gospodarczy Polski, a dzięki solidarnej polityce fiskalnej, którą prowadzimy, owocami tego wzrostu mogą cieszyć się wszyscy Polacy, a nie tylko najbogatsi i wielkie korporacje. W 7 lat płaca minimalna wzrosła o 58% – a z nią poprawił się los milionów polskich rodzin – przekazał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

– Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii – tłumaczy minister Marlena Maląg.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł). Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

(fot. pixabay.com)

46 komentarzy

 1. ***** *** vateusz i kaczka wy***dalac

 2. przy rosnących cenach to jest nic, ale politycy sobie 40% podnieśli bo życie podrożało:)

 3. No to 210 zł względem 2800 zł to nijak się ma do podwyżki jaką dali sobie p.osłowie… ile tam było 40% ?

 4. Galopująca inflacja xD. Może doczekamy znów czasów, że każdy Polak będzie MILIONEREM!!! Wtedy dopiero mogli by ogłosić sukces gospodarki.

 5. Dają zle… nie Dają źle… jak tfusk podnosił wiek emerytalny wszyscy zapewne się cieszyli, jak komór wynosił obrazy bili brawa,

  • Racja, Polakom nigdzie nie dogodzi.

  • tylko czy wiesz że ta podwyżka to pryszcz na zakrytym miejscu, przy tej inflacji, co więcej, wzrost minimalnej podniesie koszt pracownika, przez co wzrośnie koszt produkcji przez to wzrośnie cena produktu przez co te 210 oddasz jako 500 w sklepach. PISdole taką zmiane

 6. Płaca minimalna wzrosła o 58% a wszystko w sklepach 400%. Tym niech się pochwala. 😡

 7. A ceny towarow i usług poszybowaly w samym roku 2021 o 200% ***** ***

 8. Przecież to nie pis podnosi ceny bułek, części samochodowych czy paliwa.

  • Hmmm… Pani Krysia, Genia i Zofia pracujące w sklepie czy na stacji, zarabiają więcej o X zł, bo tak wynika z płacy minimalnej. Sklep utrzymuje pracowników z marży na towarach, więc podniesienie płacy minimalnej, odbija się na marży (czyli na cenie bułek, części samochodowych czy paliwa). Logicznym wnioskiem jest twierdzenie, że partia podnosząca płacę minimalną zwiększa ceny towarów i usług.

   Porażające jest to, że ludzie pracujący z wynagrodzeniem bliskim płacy minimalnej skaczą z radości bo mają więcej pieniędzy, a nie zauważają że z roku na rok coraz mniej mogą za te pieniądze kupić. Oczywiście trzeba nadmienić, że nie jest to jedyna przyczyna takiej sytuacji, ponieważ jest ona wynikiem wielu czynników krajowych oraz globalnych.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew