Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Puławskie Azoty pomogą zapewnić właściwą temperaturę dla szczepionek na Covid-19

Stosowane szczepionki przeciwko COVID-19 muszą być przechowywane w bardzo niskich temperaturach, których utrzymanie, a przede wszystkim logistyka produktu, stały się wyzwaniem. Pomóc ma w tym produkowany w Puławach suchy lód.

Grupa Azoty, a dokładnie Zakłady Azotowe w Puławach, podpisały umowę z Agencją Rezerw Materiałowych na dostawy jednego z produktów, który ma zapewnić właściwą logistykę szczepionek na COVID-19. Chodzi o produkowany w Puławach Coolant, czyli suchy lód.

Stosowany on jest głównie do celów chłodniczych w przemyśle spożywczym przy przechowywaniu produktów łatwo psujących się, lecz również w medycynie i technice do uzyskiwania niskich temperatur. Teraz ma pomóc w utrzymywaniu właściwej temperatury szczepionek.

Stosowane szczepionki muszą być przechowywane w temperaturze ok. -80 st. C. Utrzymanie tak niskiej temperatury stało się wyzwaniem, gdyż dotychczas używane produkty najczęściej muszą być przechowywane jedynie w chłodniach, a niektóre z nich w temperaturze do – 25 st. C. Z tego też powodu sprzęt do utrzymywania temperatury na poziomie -80 st. C. posiada niewiele placówek. Wymagania te spowodowały już problemy logistyczne w kilku krajach.

Transport szczepionek odbywa się w specjalnych pojemnikach, które są chłodzone suchym lodem. W tych warunkach szczepionka może być przechowywana przez 15 dni, oczywiście przy stałym uzupełnianiu suchego lodu.

(fot. Grupa Azoty)

4 komentarze

  1. Czarna Niedziela

    Ja mam w chuchu.. mokrego lodu w lodówce (zamrażarce) to mogę sprzedać rządowi za pól ceny. On jak rozmarznie i wyparuje też będzie suchy 🙂

    • Jak wyparuje, to będzie w powietrzu w postaci pary wodnej i nie będzie suchy. Na zdalnych lekcjach nie było? Może stałeś pod blokiem z innymi zasmarkanymi i przegapiłeś.

  2. Krzysztof,, Ochota,,

    Robi się ciekawie, szczepionka plus lód…

  3. co w tym ciekawego, CO2 sublimuje i utrzymuje -78’C -proces normalny

Z kraju

Polityka i społeczeństwo