Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przyjechał z alkoholem i czekoladą, namawiał na głosowanie na partnerkę

O godzinie 10.00 odbyła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Przewodniczący PKW poinformował, że w całym kraju doszło do ponad 200 wykroczeń. W woj. lubelskim była próba przekupienia jednej z osób czterema piwami i czekoladą, w zamian za oddanie głosu na wskazaną osobę.

– Mamy dzisiaj święto demokracji lokalnej. O godzinie 7.00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych, w których zostanie wybranych blisko 47 000 radnych różnych szczebli i 2500 włodarzy gminy. Głosowanie przebiega spokojnie, w słonecznej atmosferze, lokale wyborcze zostały otwarte, a Polki i Polacy mogą oddać głosy w wyborach samorządowych. Utworzono 31 456 obwodów głosowania, a liczba wyborców wynosi 29 037 075 osób. Liczba wyborców głosujących korespondencyjnie wynosi 5461, a zatem biorąc pod uwagę liczbę obwodów głosowania, jedynie co do szóstego lokalu wyborczego trafi koperta zwrotna z pakietem. Z kolei liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika wynosi 31 921, a więc w zasadzie odpowiada liczbie obwodów głosowania. Wybieramy jak wspominałem blisko 2500 włodarzy, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów i 107 prezydentów miast. W 412 gminach de facto wybór kandydata na wójta, czy burmistrza, czy prezydenta miasta, to wybór jednego kandydata, czyli głosowanie jest tak lub nie. Do sejmików wybieramy 552 radnych, do rad powiatu 6170 i wreszcie jeżeli chodzi o rady gminy, wybieramy 32 370 osób, przy czym to dotyczy gmin do 20 000 mieszkańców, a w większych gminach powyżej 20 000, 7046 radnych i jeżeli chodzi o wybory w mieście stołecznym w Warszawie, czyli rady dzielnic, 420 osób – powiedział Sylwester Marciniak Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Ponad 200 działań niezgodnych z prawem.

Wybory w całym kraju przebiegają spokojnie, jednak jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, od początku wyborów zdarzają się jak zawsze incydenty, mniejsze lub większe.

– Jeżeli chodzi o przestępstwa, to odnotowano 7 zdarzeń. Dotyczy to bezprawnego naruszenia swobody głosowania, czy kradzieży, ewentualnie zniszczenia rzeczy. Ponadto jeżeli chodzi o wykroczenia to odnotowano 212 działań, przy czym dotyczy to takich wykroczeń jak naruszenie ciszy wyborczej, prowadzenie agitacji – powiedział Sylwester Marciniak.

Po raz kolejny, tak jak w poprzednich latach odnotowano zdarzenia związane z alkoholem i nietrzeźwymi członkami komisji wyborczych.

– Mamy tutaj przykład w Białymstoku, gdzie przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej się okazało, że jest pod wpływem alkoholu. Skierowany na miejscu patrol policji potwierdził, że mężczyzna znajduje się w stanie nietrzeźwości i zawartość alkoholu wynik 0,19 mg na litr i obowiązki przyjęła zastępca przewodniczącego, a przewodniczący został odwołany. W okręgu płockim przewodnicząca komisji zgłosiła, że jedna z członki komisji jest prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Skierowany na miejsce patrol policji potwierdził, że kobieta znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wynik jak na godzinę 7,00 rano rekordowy, bo 3,45 promila w wydychanym powietrzu.

W okręgu lubelskim próba przekupienia piwem i czekoladą

– Ponadto zdarzyły się takie sytuacje, jak w okręgu lubelskim, gdzie złożono zawiadomienie, że w dniu wczorajszym przyjechał znany jej osobnik, dał jej cztery sztuki piwa oraz czekoladę mówiąc, że to jest za głos oddany na partnerkę tego wręczającego rzeczy, która kandyduje do rady gminy. Osobnik został zatrzymany i osadzony. Ponadto w okręgu krakowskim złożono zawiadomienie dotyczące zniszczenia mienia polegającego na uszkodzeniu banerów wyborczych w ilości 5 sztuk, poprzez ich zamalowanie farbą. Suma strat 1400 zł i również w okręgu krakowskim, nieustalony sprawca dokonał zniszczenia plakatu wyborczego poprzez naniesienie na niego symbolu neofaszystowskiego. Jeżeli chodzi o naruszenie ciszy wyborczej to właściwymi organami nie są organy wyborcze, a organy ścigania, czyli policja bądź prokuratura i wszelkie tego typu zdarzenia należy zgłaszać do tych organów – wyjaśniał Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Jeden komentarz

Wiadomości z info112