690 680 960

Przybywa protestów po powołaniu Przemysława Czarnka na ministra. Sprzeciw wyrażają uczniowie, nauczyciele i naukowcy

Pojawiają się kolejne protesty osób niezadowolonych z osoby Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji i nauki. Jak wskazują, brakuje mu niezbędnej na tym stanowisku intelektualnej i moralnej rzetelności. Do tego wielokrotnie miał składać dowody głębokiej nietolerancji, czy wręcz nienawiści wobec osób o odmiennej orientacji psychoseksualnej.

Do uczniów i nauczycieli, którzy już w ubiegłym tygodniu wyrazili swoją negatywną opinię na temat nowego ministra edukacji i nauki, dołączają naukowcy. Ponad stu pracowników naukowych z polskich i zagranicznych uczelni złożyło swoje podpisy pod listem otwartym, jaki w tej sprawie został skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Jak wskazują, Przemysław Czarnek dał się poznać polskiej opinii publicznej jako osoba, która nie spełnia ani merytorycznych, ani etycznych wymogów potrzebnych do sprawowania tak ważnej funkcji. Podkreślają, że w ciągu ostatnich lat wielokrotnie składał on dowody głębokiej nietolerancji, czy też nienawiści wobec osób o odmiennej orientacji psychoseksualnej.

Naukowcy zaznaczyli, że jedną z ostatnich rzeczy, których potrzebuje polska szkoła, jest przenoszenie do niej wojny kulturowej, jaka toczy się obecnie w polskiej polityce. Chodzi o to, że doprowadzi to do pogłębienia zgubnych podziałów, jak też może stanowić dla uczniów inspirację klimatem nienawiści wobec „innych” od siebie. Dlatego też naukowcy zwrócili się do prezydenta i premiera z apelem o refleksję nad kandydaturą Przemysława Czarnka i ostatecznie niepowoływanie go na szefa resortu. Dodali również, że trudno im uwierzyć, iż w obozie władzy nie znaleziono rzetelnych merytorycznie, a przy tym nie tak szkodliwych ideowo i politycznie kandydatów na to stanowisko.

List podpisali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Collegium Civitas, wielu instytutów Polskiej Akademii Nauk, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej, Washington and Lee University, University of Oxford, University of Sydney, Oslo University oraz University of Bath. Na liście nie brakuje też nazwisk z lubelskich uczelni: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej czy też Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie przypomnijmy, Przemysław Czarnek wraz z początkiem października został zatrudniony na stanowisku profesora.

Kolejni zaś pracownicy naukowi, wspólnie z działaczami organizacji pozarządowych, artystami oraz publicystami wydali oświadczenie, w którym wyrażają zaniepokojenie decyzją powołania na tak poważne stanowisko osoby, która wielokrotnie w publicznych wypowiedziach okazywała brak szacunku dla godności człowieka w odniesieniu do osób należących do mniejszości, w szczególności osób LGBT. Dodali też, że niepokoi ich głoszone przez Przemysława Czarnka poglądy dotyczące wspólnej polsko-żydowskiej historii czy niezrozumiałe wypowiedzi na temat Muzeów – Miejsc Pamięci, z których nigdy się nie wycofał. Podkreślają, że zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także wychowywanie młodych ludzi do zgodnego życia w społeczeństwie, wpajanie im takich zasad, jak szacunek dla drugiego człowieka, także tego, który różni się od większości.

Wcześniej, gdyż w niedzielę 4 października pod gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie kilkaset osób protestowało przeciwko nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Akcja odbywała się pod hasłem „Żądamy edukacji. Nie indoktrynacji”, zaś uczestnicy domagali się powołania innego ministra edukacji. Jak tłumaczono, chodzi o osobę, która „nie będzie selekcjonowała uczniów pod kątem ich orientacji seksualnej”. Z kolei w poniedziałek w niektórych szkołach na terenie kraju rozpoczęła się akcja „czarny poniedziałek polskiej edukacji i nauki”. Jak wskazują organizatorzy, chodzi w niej o to, że uczniowie przychodzą do szkoły ubrani na czarno, aby pokazać, że nominacja Przemysława Czarnka na stanowisko ministra, jest „prawdziwym pogrzebem polskiej oświaty”. Podpisy sprzeciwu zbierają też nauczyciele w niektórych miastach czy miejscowościach.

(fot. lublin112.pl)

107 komentarzy

 1. Nie bardzo wiem dlaczego o tym kimś jest info na 112 Lublin. Powinno być na … wieś i okolice.
  Ktoś kto od pokoleń jest z Lublina nie życzy sobie „czerstwego bukieta ” na lubelskim FORUM. !!!
  Potwarz ciągle zapocona. Bez szyi. Typowy ” dworus ” wypuszczony do miasta. Za moich czasów w szkole czy na POLIBUDZIE taki dla przykładu i zabawy ciągle w kark był walony zęby nie zapomniał gdzie jego miejsce. STARE DOBRE CZASY. Teraz byle spolegliwy „partyjniak ” tępy jak obuch od siekiery może zostać….. ministrem. TRAGEDIA !!!

  • A nie walczycie przypadkiem o to, żeby każdy miał jednakowe prawa, bez względu na wygląd, wiarę, płeć itd.?
   Hipokryci

 2. Zwolennikiem PiS ani żadnej innej partii nie jestem. ALE !! Podziwiam Pana Prezesa, który potrafił ” owinąć sobie wokół palca ” 45 % społeczeństwa. Mam nadzieję, ze jeszcze raz dokładnie przemyśli wybór tego pana na ministra od …. nie wiadomo czego !!!

 3. Pora oczyścic QL z lewackiej szumowiny. Jak taki aftorytet moralności W. może wstawiać się po przestępczym działaniu sodomity ? Gdzie Biblia i nauka Boga, który wypalił do ziemi grzech ped….wa ? Zdrowia i sił w czynieniu QL prawdziwie miłą Bogu uczelnią Panie Ministrze !

 4. Super wpis ! Wyślij go do… Watykanu i kurii zboczeńców molestujących dzieci. Którego Boga masz na myśli. Czy tego, który sprowadził syna na ziemię i kazał mu sie „prowadzić ” przez 33 lata z
  12- stoma facetami ???? A gdzie Panie, żony tych facetów ??? ?? Bóg przykazał ! Mąż, żona, życie bez rozpusty i przepychu , i… potomstwo
  dla jego chwały. Czy nie. Bo już się pogubiłem. ( Ja postępuję tak jak apostołowie i mistrz. Czyli dobre wino i coś dozwolone do wąchania !!!! – Czyli kadzidło ) )

 5. Volf ,w punkt ,myślę dokładnie tak jak Ty .Zastanawia mnie tylko ile jeszcze lat musi uplynąć żeby ludzie zmądrzeli i zrozumieli że ta cała religia została tak wypaczona przez tych jej przedstawicieli w habitach ,że gdyby ten którego chwałę głoszą to zobaczył ,to by się załamał

 6. Jęczą lewackie szumowiny.

 7. Tyran….sprowadzający kobiety do roli gosposi….i matki która może rodzić jedno dziecko za drugim….poglądy…bez komentarza ale że taka uczelnia jak Kul…się nim szczyci to już pomyłka dla mnie ….nie idźmy tą drogą….ten człowiek się po prostu nie nadaje….kolejny gwóźdź do trumny rządów pISU….

 8. „Naukowcy”… Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Trafił się w końcu jeden mocny co nazywa rzeczy po imieniu, stąd ta rozpaczliwa akcja hejtu wobec niego. Życzymy zdrowia i jak najszybszego objęcia stanowiska. A zaintetesowanym polecam wywiady i publikacje P.CZARNKA nie przepuszczone przez propagandową machinę jego przeciwników, to wiele wyjaśnia.

 9. Słychać wycie – ZNAKOMICIE !!!!!

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin