Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przybywa osób w wieku powyżej stu lat. ZUS podliczył ilu stulatkom wypłaca świadczenia

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w naszym regionie ponad sto osób w wieku 100 lat i więcej pobiera świadczenia. Seniorów z roku na rok ma przybywać.

Polacy żyją coraz dłużej, wynika to zarówno z analiz naukowców, jak też z danych statystycznych. Od lat 50 ub. wieku liczba osób, które mają szansę dożyć 90 lat wzrosła trzykrotnie. Co więcej, z roku na rok przybywa też osób osiągających sto lat życia. Z prognoz demograficznych wynika również, że o ile liczba wszystkich obywateli spadnie z obecnych 38,5 mln do 31,3 mln w 2080 roku, to będzie przybywać seniorów.

Liczba osób w wieku poprodukcyjnym, czyli mężczyzn w wieku co najmniej 65 lat i kobiet w wieku co najmniej 60 lat, ma rosnąć aż do 2056 roku, kiedy to osiągnie szczyt – 12,7 mln. Oznacza to, że seniorów będzie ponad połowę więcej niż obecnie. To samo dotyczy osób w wieku 100 lat i więcej. W 2040 r. będzie ich 20,4 tys., w 2060 r. – 66,8 tys., a w 2080 r. – już 124,2 tys.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na dzień dzisiejszy świadczenia dla stulatków w samym ZUS-ie pobiera 1,9 tys. osób. Każdej osobie, która ukończyła 100 lat, przysługuje tzw. świadczenie honorowe. W województwie lubelskim takich osób jest 102 – 85 kobiet i 17 mężczyzn. Mimo, że panowie w tej grupie są w mniejszości, to najstarszy klient ZUS w Lubelskiem jest właśnie mężczyzną. Ma obecnie 110 lat. Najstarsza klientka ZUS w Polsce ma natomiast 112 lat i mieszka na Śląsku.

Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc wraz z emeryturą. Przyznaje się je w wysokości tzw. kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Obecnie wynosi więc około 4 tys. zł brutto dla osób, które ukończyły setny rok życia 1 marca 2019 roku lub później. Świadczenia honorowe oprócz ZUS-u wypłaca KRUS oraz inne instytucje przyznające emerytury.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

5 komentarzy

  1. no niedługo moja ciotunia dołączy do tego grona…jest po prostu nieszczęśliwa jak przynajmniej 3 osobom dziennie nie zawraca du..y, nikt by nic nie mówił…ale ona w życiu nie pomogła nikomu…bardzo za to sumiennie zajmowała się sama sobą…pewnie dlatego takiego wieku dożyła…

  2. Ha ha ha 😀 akurat będzie wzrastać… to tylko statystyki, nic więcej. A prawda jest taka, że ci 100-latkowie teraz to ludzie z innego, o wiele niegdyś zdrowszego pokolenia, które miało zdrowszą żywność i środowisko. Nam, czyli późniejszym pokoleniom, tj. osobom między 40 a 70 rokiem życia – a co dopiero mówić młodszym, co raz trudniej będzie osiągnąć taki wspaniały wiek. Więc tendencja będzie nie wzrastać, a maleć. Wystarczy spojrzeć jak rośnie zachorowalność na raka i inne ciężkie choroby cywilizacyjne.

  3. zdrowia życzę i kolejnych zasłużonych poborów z zus
    nic tylko pozazdrościć 😉

  4. Ja chcę znać dane nt. ile ludzi w wieku produkcyjnym, tj. od 19 do 65 roku życia nie doczekawszy emerytury umiera w wyniku różnych chorób i wypadków. manipulacja statystyką służyła popaprańcom żeby w naturalny sposób zmniejszyć ilość emerytów.

  5. przynajmniej ci stulatkowie pobierają emerytury za pracę,a nie za siedzenie w domu

Z kraju