Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przekąski, które warto wykluczyć z diety

Przekąski mają za zadanie szybko zaspokoić albo głód, albo ochotę na konkretny składnik, co wynika z chwilowego zwiększonego apetytu. Nierzadko stanowią małą przyjemność w ciągu dnia, na którą od czasu do czasu możesz sobie pozwolić nawet na diecie. Pod warunkiem jednak, że nie będą źle wpływać na Twoje zdrowie. Niektóre produkty spożywane w nadmiarze mogą być dla Ciebie zgubne. Które więc warto spożywać w ograniczonym zakresie?

Słodycze i ich pochodne

Batoniki, czekoladki, cukierki — wszystkie te przekąski łączy jedno: bardzo duża zawartość cukrów. Oczywiście, Twój organizm potrzebuje węglowodanów, czyli cukrów właśnie. Jednak węglowodany złożone, które są dla Ciebie najlepsze i które można znaleźć w produktach zbożowych, kaszach czy warzywach, różnią się od cukrów prostych, zawartych w słodyczach. Te drugie prowadzą do gwałtownego wzrostu glukozy we krwi. Ciężko jednak zrezygnować ze słodyczy, ponieważ słodki smak, za który odpowiedzialna jest najczęściej sacharoza z buraka cukrowego, potrafi być uzależniający. Chwilę po zjedzeniu batonika czujemy się błogo, jednak efekt ten nie trwa długo i w krótkim czasie ponownie czujemy chęć sięgnięcia po słodkie co nieco. Z tego powodu ciężko przychodzi całkowite wyeliminowanie słodyczy, ale lekarze są zgodni co do tego, że warto je ograniczyć. Dlaczego? Przeciętny batonik dostarcza równowartości nawet sześciu łyżeczek cukru. Cukier zaś znajduje się jeszcze w innych składnikach, które spożywamy w ciągu dnia.

Co zamiast słodyczy?

Uważaj na wszelkie zamienniki, w których cukier ukrywa się często pod nazwą syrop glukozowo-fruktozowy. To też cukier prosty, który w nadmiarze może Ci zaszkodzić. Siegaj po słodycze od czasu do czasu, a szukając zamienników wybieraj owoce i warzywa. Catering dietetyczny, który uchodzi za jeden z optymalnych sposobów na odżywianie, przy doskonałym zbilansowaniu diety często proponuje kilka porcji warzyw lub owoców dziennie. Zawierają potrzebne witaminy, niewiele cukrów prostych, za to sporo węglowodanów złożonych.

Chipsy, paluszki, nachosy — słone co nieco

Wszelkie słone i tłuste przekąski również nie powinny dominować w Twoim menu, a jedynie gościć w nim od czasu do czasu. Chodzi oczywiście o wpływ nadmiaru soli na Twoje ciało. Dzienna, dopuszczalna zdrowotnie dawka soli to jedna łyżeczka (około 5 g). 200-gramowa paczka chipsów zawiera przeciętnie aż 3 gramy soli. Nadmiar soli w organizmie może skutkować takimi nieprzyjemnościami jak nadciśnienie tętnicze, powiększenie mięśnia sercowego, kamica nerkowa, osteoporoza. Podobnie jak w przypadku cukrów, sól występuje w innych codziennych produktach spożywczych niejako naturalnie, w tym przypadku pod postacią sodu. 1 g sodu odpowiada aż 2,5 grama soli. Sód występuje chociażby w wędlinach czy serach.

Co zamiast soli?

Odzwyczajenie się od soli jest możliwe. Spróbuj, jak najlepszy kucharz, zwiększyć ilość przypraw w swoim menu. Smak i aromat ziół, szczególnie tych świeżych, może pomóc Ci w rekompensowaniu początkowego dyskomfortu, jeśli dotąd nie szczędziłeś soli w potrawach. Zdrowa dieta pudełkowa, bazujaca na świeżych produktach, przemyca do potraw takie przyprawy jak bazylia, kurkuma, imbir, lubczyk, estragon, cebula, czosnek. Spróbuj pójść w te ślady i otwórz się na nowe smaki i aromaty. Jeśli nie przepadasz za gotowaniem, łatwiej będzie Ci na diecie pudełkowej WygodnaDieta.pl. Nie musisz martwić się o skład posiłków, a te odbierzesz codzienne wygodnie prosto spod drzwi.

Ograniczenie cukru i soli z pewnością wyjdzie Ci na dobre. Lista schorzeń, które mogą pojawić się jako skutek nadmiaru cukru i soli w organizmie jest naprawdę długa. Nadwaga, otyłość, czy insulinooporność to tylko jedne z efektów spożywania żywności wysokoprzetworzonej pełnej cukrów prostych i soli. Nigdy nie jest za późno na zmiany. Jeśli jednak od czasu do czasu pozwolisz sobie na ulubiony batonik czy garść słonych orzeszków, nie powinno to znacząco wpłynąć na Twój ogólny stan zdrowia. Umiar jest najważniejszy.