Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przedświąteczny poradnik, jak kupić bezpieczną zabawkę i czy można oddać prezent

Co warto wiedzieć wybierając zabawkę dla dziecka? Czy można oddać prezent, który nam się nie spodoba? Odpowiedzi znajdziecie w przedświątecznym poradniku.

Wybór bezpiecznych zabawek dla dzieci nie jest tak oczywiste biorąc pod uwagę wymagania stawiane tym produktom przez przepisy. Wiele z nich nie powinno znaleźć się na rynku a przedświąteczny szał zakupów pozwala handlowcom na szybkie pozbycie się wadliwych produktów.

W 2014 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała 2 533 zabawki u 306 przedsiębiorców (hurtowników i sprzedawców detalicznych). W toku prowadzony czynności zakwestionowano 36 proc. towaru.

Główne zastrzeżenia wobec zabawek to:
-brak adresu producenta (9,2 proc.),
-nieprawidłowo wystawiona deklaracja zgodności (9,1 proc.),
-niezasadne umieszczenie ostrzeżenia informującego, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku 0-3 lata (8,3 proc.),
-niewłaściwa konstrukcja i materiał z jakiego wykonano zabawki (ogółem 6,9 proc),

Najczęściej stwierdzane wady polegały m.in. na obecności małych elementów, które dziecko mogło by połknąć, występowaniu zadziorów stwarzających ryzyko zranienia czy nieodpowiednim zabezpieczeniu komory bateryjnej.

Inspekcja Handlowa skontrolowała także produkty dla małych dzieci. Były to nosidełka, chodziki, barierki bezpieczeństwa i bujaki. Sprawdzono 299 partii produktów u 67 przedsiębiorców, z czego zakwestionowano 26,8 proc. To znacznie mniej niż podczas ubiegłorocznej kontroli wyrobów tego rodzaju, kiedy zakwestionowano 38 proc. sprawdzonych partii.

Większość zastrzeżeń dotyczyła:
-nieprawidłowości w oznakowaniu,
-braku fragmentów instrukcji użytkowania,
-braku informacji oraz ostrzeżeń, które zgodnie z prawem, powinny być umieszczone na produkcie.

Stwierdzono również wady konstrukcyjne dwóch nosidełek. Jedno miało zbyt duże otwory na nogi, co groziło wypadnięciem dziecka na zewnątrz. Drugie zakwestionowano ze względu na odłączanie się uchwytu od zamka błyskawicznego, który mógł by zostać połknięty przez dziecko.


Jak kupić bezpieczna zabawkę – porady Pawła Ratyńskiego z UOKiK

 

Poradnik UOKiK dotyczący zakupu zabawek

Wybierając zabawkę jako prezent dla dziecka należy pamiętać następujące zasady:

1. Zabawka powinna być dostosowana do wieku malucha. Wybór powinny ułatwić informacje na opakowaniu, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie powinny być wykonane z materiałów łatwo ulegających uszkodzeniu (np. szkła lub porcelany).
2. Sprawdźmy czy na opakowaniu zabawki lub samej zabawce znajduje się znak CE. Oznacza on deklarację producenta, że produkt spełnia m.in. wymagania bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem znak CE powinien znajdować się na każdej zabawce oferowanej w państwach członkowskich.
3. Zapoznajmy się dokładnie z informacjami na opakowaniu. W grach zapachowych, zestawach kosmetycznych i grach smakowych mogą się znaleźć substancje, które powodują alergie. Na opakowaniu zabawki powinny znajdować się ich nazwy oraz wyraźne ostrzeżenie o treści: „Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie”.
4. Przed dokonaniem zakupu warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów (np. w kierownicy roweru). Zabawki, które można złożyć (np. wózki dla lalek) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub udławić się nimi.
5. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (powyżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
6. Do niektórych zabawek. np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania w języku polskim. Zabawki kupowane w stanie zdemontowanym powinny posiadać również instrukcje montażu.
7. Instrukcje i informacje dotyczące bezpiecznego używania zabawki przechowujmy w bezpiecznym miejscu. W razie wątpliwości, będziemy mogli do nich zajrzeć.
8. Nie możemy zwrócić do sklepu zabawki, tylko i wyłącznie dlatego, że nie podoba się dziecku. Zgodnie z prawem sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru zgodnego z umową i zwrócenia klientowi pieniędzy, bądź też wymiany na inny. Natomiast jeżeli zabawka jest wadliwa możemy złożyć w sklepie reklamację, żądając naprawy towaru lub wymiany na nowy. Prawo to przysługuje nam w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).

Czy możesz oddać prezent? Wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy. Posłuchaj

Wypowiedź Małgorzaty Cieloch, Rzecznika Prasowego UOKiK na temat zwrotu prezentów

2014-12-07 11:59:23
(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Dlatego ja zawsze kupuję vouchery (w tym roku akurat do Teatru Małego Widza w Warszawie) bo zabawki mogą czasem wyrządzić dziecku krzywdę, jeżeli dokładnie nie sprawdzimy czy dana zabawka jest bezpieczna

Z kraju