Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przedsiębiorco pamiętaj o Rejestrze BDO. Pozostał miesiąc do końca rejestracji

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą wytwarzającym odpady lub wprowadzasz na terytorium Polski produkty w opakowaniach musisz pamiętać o obowiązkowej rejestracji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Czas na rejestrację w systemie firmy mają do końca 2019 r.

Od 1 stycznia 2020 roku wchodzą nowe przepisy regulujące gospodarkę odpadami w firmach. Baza danych o produktach i opakowaniach jest narzędziem, które umożliwi skuteczną kontrolę rynku gospodarki odpadami. Ma się to przyczynić do efektywniejszego wspierania organów inspekcji ochrony środowiska w walce z nieprawidłowościami występującymi w tym sektorze.

Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r. Przedsiębiorcy mają czas do końca roku, aby złożyć stosowne deklaracje i zarejestrować się w systemie, ponieważ od 1 stycznia 2020 r. uruchomione zostaną kolejne moduły systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości realizowane przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Obowiązkiem rejestracji w Rejestrze-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne, firmy budowlane, zakłady mechaniki samochodowej, czy podmioty wytwarzające odpady niebezpieczne.

Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy wytwarzający odpady podlegają obowiązkowi wpisu do Rejestru-BDO. Obowiązek rejestracji nie dotyczy firm, które zlecają wykonanie usługi innemu podmiotowi, gdyż w wyniku zleconej usługi nie będą wytwórcą odpadów.

Podmiotami zwolnionymi z obowiązku rejestracji są:
– osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, które wykorzystuje odpady na potrzeby własne
– podmioty władające powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe do: uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu lub uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz
– podmioty, w których prowadzi się nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych i odpadów w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, takich jak np. leki i opakowania po nich,
– transportujący wytworzone przez siebie odpady
– wytwórca odpadów będący rolnikiem gospodarującym na powierzchni poniżej 75 ha

Co z podmiotami, które nie dokonają wpisu do Rejestru-BDO?

Takie podmioty mogą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu, ponieważ od 1 stycznia 2020 roku, jeżeli podmiot wytworzy odpady i nie będzie zarejestrowany, nie będzie mógł przekazać tych odpadów np. odbierającemu. Nie będzie miał również możliwości wystawienia elektronicznej karty przekazania odpadów, a papierowa karta, która funkcjonuje obecnie nie będzie już dostępna. Firma transportująca nie będzie mogła w związku z tym odebrać od podmiotu odpadów. Dlatego ważne jest aby zarejestrować się do końca 2019 roku.

Wejdź na stronę www.bdo.mos.gov.pl i dowiedz się więcej.

(fot. pixabay.com)

7 komentarzy

  1. Czy warsztat samochodowy, który dokonuje zakupów jedynie w hurtowniach na terenie kraju podlega wpisowi do tego rejestru?

    • Pewnie tak bo śmieci produkuje. Wiadomo o co chodzi o kasę by doje… zwykłemu Kowalskiemu kolejny ukryty podatek pod przykrywką ekologii.

  2. Znak ktoś kogoś kto ogarnia ten temat przy pomocy wypełnienia tych dokumentów, wniosków.

  3. nawet najmniejszy warsztat musi się zarejestrować bo za brak wpisu i prowadzenie działalności grozi nawet kara aresztu i grzywna do 1mln. Opłata roczna 100 zl. Czyli jak kiedyś mówiono, jak rząd mówi że będzie pomagał przedsiębiorcom to trzymajcie się za kieszenie.

  4. Kolejna opłata na barki przedsiębiorców… Jakoś budżet trzeba łatać.

  5. Złodzieje. Zabierają coraz więcej ludziom, którzy uczciwie pracują aby dawać tym, którym nic się nie opłaca i lepiej dziada udawać i brać socjalne itp.

Z kraju