Wtorek, 18 marca 202518/03/2025
690 680 960
690 680 960

Protesty przed Lidlami również w naszym regionie. Pikietujący zapewniają, że będą chronić miejsce objawień maryjnych przed zniszczeniem (foto)

W sobotę, przed sklepami sieci Lidl w całej Polsce, zostały zorganizowane pikiety. Akcja związana jest z planami budowy centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie. Protestujący wskazują, iż miejscowość ta słynie z objawień Matki Bożej więc nie jest miejscem na tego typu inwestycje.

Przed wejściem do blisko 200 sklepów sieci Lidl w całym kraju odbyły się dziś akcje protestacyjne. Ogólnopolska akcja związana jest z planami sieci dotyczącymi budowy kolejnego centrum dystrybucyjnego. Na jego lokalizację wybrano miejscowość Gietrzwałd w województwie warmińsko-mazurskim. Planowana inwestycja oburzyła środowiska prawicowe i katolickie. Dołączyli do nich również ekolodzy.

W ocenie przeciwników inwestycji, budowa tego typu obiektu godzi w godność tego miejsca. Wskazują, iż Gietrzwałd jest jedynym w Polsce miejscem, w którym Kościół katolicki uznał objawienia Matki Bożej za prawdziwe. A centrum dystrybucyjne ma stanąć na działce oddalonej o 800 metrów od bazyliki.

Do tego dochodzą też względy historyczne, kulturowe a także środowiskowe. Jeżeli chodzi o te ostatnie, przeciwnicy podnoszą, że zostanie zniszczony krajobraz, wycięte drzewa w zabytkowej alei pielgrzymów, a później miejscowość będzie rozjeżdżana przez ciężarówki dowożące towar do obiektu a później wywożące zaopatrzenie do poszczególnych sklepów. Obliczyli nawet, że każdej doby ma to być nawet 160 pojazdów ciężarowych.

Protesty w tej sprawie prowadzone są od ubiegłego roku. Pikiety organizowano nawet przed kurią biskupią, gdyż zdaniem przeciwników inwestycji, władze kościoła „za mało włączają się w obronę Maryi Gietrzwałdzkiej”. Podczas dzisiejszej akcji pikietujący stali przed wejściem do poszczególnych sklepów trzymając transparenty z hasłem: „Stop LIDL-owi! Pomoc Gietrzwałdowi. Gietrzwałd dla pielgrzymów, nie dla śmieci magazynów!”.

W naszym regionie akcję zorganizowano przez marketami w Biłgoraju i Zamościu. Jak wyjaśniał portalowi Biłgorajska.pl jeden z organizatorów – Stanisław Bąk, protest nie jest przeciwko sieci Lidl, a przeciwko tej konkretnej lokalizacji centrum logistycznego obok sanktuarium. Rozmówca dodał, że przeciwnicy rozumieją potrzebę takich inwestycji, dlatego też walczą, aby centrum powstało w innym miejscu. Wskazują, że istnieje wiele gmin chętnych na przejęcie tej inwestycji, więc dlaczego wybierać teren znajdujący się na obszarze Natura 2000 i narażać środowisko naturalne?

Protestujący zapewniają, że się nie poddadzą i zrobią wszystko, aby nie dopuścić do budowy centrum dystrybucyjnego w pobliżu bazyliki gietrzwałdzkiej. Dodają, iż Gietrzwałd to szczególne miejsce w Polsce, jedyne o tak wyjątkowym znaczeniu historycznym i duchowym, dlatego też będą chronić miejsce objawień maryjnych przed zniszczeniem.

Z kolei przedstawiciele sieci Lidl zaznaczają, że obecnie nie są prowadzone żadne prace związane z tym projektem. Przyznają, że rzeczywiście na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Główną funkcją potencjalnego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów sieci zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych.

– Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne – dodaje sieć.

Jako przykład podano Centrum Dystrybucji w Dobroszycach, gdzie zastosowano instalację fotowoltaiczną, która jest w stanie pokryć około 20 proc. całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych – rozwiązanie przyjęte od wielu lat jako standard dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn ma także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Zastosowano również dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające udział światła naturalnego w magazynie.

Lidl odniósł się też do zarzutów, iż w planach jest także składowisko odpadów. Określili te doniesienia jako fałszywe. Podobnie jak to, że centrum miałoby obsługiwać też sklepy za granicą.

60 komentarzy

  1. Ciemnogród

  2. Wiadomo, że takie inwestycje to nie tylko miejsca pracy ale również pieniądze dla samorządu.
    Może i niewielkie ale zawsze się przydadzą lokalnej społeczności na nowe chodniki i ich oświetlenie.
    Dlaczego zatem jakiś motłoch z innych regionów uniemożliwia powstanie tych nowych miejsc pracy i pozbawia gminę dodatkowych dochodów?

  3. W Gietrzwałdzie ich pogonili, bo chcą mieć pracę i wolą sklep niż urojenia psychopatów. Ale kat0lików inny cżłowiek nie obchodzi tylko ślepa wiara w cudzołożnicę.

  4. Uważam, że ze względu na objawienia i święte miejsce należy wszystkich wysiedlić w promieniu 100 km. Nie może być tak, że kilka kilometrów obok ludzie oddają się uciechom cielesnym plugawiąc święte miejsce.

  5. Cichy komentator
    Ocena: 14

    Ilu księży i biskupów bierze udział w protastach?

  6. Ocena: 13

    Jacy obłudnicy, najpierw blokują a po blokadzie idą kupować marketowe świństwa do lidla, bo promocje. Prawdziwy protest to byłby wtedy gdy nikt nie kupował w tym niemieckim markecie.

    • A ty gdzie kupujesz spożywkę w biedronce, kauflandzie, aldi, stokrotce, polo, no gdzie?

      • Ocena: -6

        W normalnym sklepie osiedlowym w którym jest towa świeży i prawdziwe pieczywo, a nie w żadnej sieciówce i innym markecie gdzie nawet pieczywo jest z proszku

        • Nie bronię dyskontów, ale z pieczywem to głupoty gadasz.
          Tam oprócz tych najtańszych, „wypiekanych” na miejscu, zwykle masz i pieczywo z pobliskiej piekarni.

        • A z czego się robi pieczywo (tymanie), jak nie z proszku (mąki)?

  7. Ocena: 10

    Oczewiście i mafia ekologów nie przepuściła okazji by wymusić haraczyk z kolejnej firmy to wtedy odpuszczą.

  8. Ocena: 9

    Ale jaja!!!

  9. Ocena: 8

    sama młodzież ha ha , precz z moherami wyborcy jedynej słusznej nieudacznej i złodziejskiej

    • Ocena: -10

      Ty też będziesz moherem tylko różnica jest taka że ty będziesz moherem który jest ped..m i dyma się z chłopami i lata na marsze teczowych dla zboczenców i degeneratów a oni są moherami, którzy wierzą w jakieś objawienie z dwóch zdecydowanie wolał bym to drugie które nazywacie ciemnogrodem, oświeceńcy z penisem w du.. ie.

  10. Co ma wspólnego miejsce objawień do budowy centrum dystrybucji co za ciemnogród.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia