690 680 960

Prokuratura wkroczyła do Urzędu Gminy, wójt wraz z żoną zatrzymani. Poszło o przetarg

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi wójtowi gminy Sułów w powiecie zamojskim oraz jego żonie, którzy zostali zatrzymani w sprawie nieprawidłowości w jednym z przetargów. Postępowanie miała wygrać firma należąca do małżonki wójta.

Pod koniec czerwca policjanci na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymali wójta gminy Sułów Leona B. oraz jego małżonkę. Jak wyjaśniają śledczy, są oni podejrzani o niekorzystne rozporządzanie mieniem gminy. Mowa tu o kwocie blisko 200 tys. złotych.

Dokładnie chodzi o przetarg ogłoszony pod koniec maja 2019 r. a dotyczący inwestycji polegającej na utwardzeniu dna i odwodnieniu wąwozu lessowego na jednej z dróg gminnych w miejscowości Źrebce. Jak ustaliliśmy, do postępowania przystąpiło czterech oferentów. Wygrała lokalna firma z miejscowości Deszkowice Pierwsze.

Patrząc na wyniki postępowania nic nie wskazuje na żadne nieścisłości związane z rozstrzygnięciem przetargu. Pozostali oferenci, czyli firmy z Zamościa i Lublina, zaoferowały kwoty o kilkanaście tys. zł. wyższe, a głównym czynnikiem branym pod uwagę, była właśnie cena. Jednak jak ustalili śledczy, zwycięska firma należy do żony wójta.

-Zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące nieprawidłowości w toku procedury ogłoszonego przez Gminę Sułów przetargu nieograniczonego i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Gminy Sułów. Nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień – informuje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Wójt wraz z żoną mają odpowiedzieć m.in. za nadużycie władzy, oszustwo oraz przedłożeniu podrobionego i poświadczającego nieprawdę dokumentu. Prokuratura wnioskowała o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy w Zamościu zgodził na takie rozwiązanie, zastrzegając jednak, że mogą oni wyjść na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 70 tys. złotych. Małżonkowie skorzystali z tej możliwości.

Jednocześnie śledczy dokonali zabezpieczenia mienia należącego do wójta i jego żony w łącznej kwocie ponad 500 tys. złotych. Złożyli też zażalenie na decyzję sądu o zastosowaniu wobec podejrzanych kaucji argumentując, że ich wyjście na wolność może wpłynąć na prawidłowy toku prowadzonego postępowania.

(fot. UG Sułów)

12 komentarzy

 1. ObywatelWsiObokMetropolii

  Naprawdę powiat Zamojski to Lublin? Kolejny portal typu Clickbait …

 2. Niczym Wilkowyje .

 3. Ta rodzinka za rządów Leona ma dużo więcej na karku np. Drogi asfaltowe do swoich działek za pieniądze obywateli latarnie w polu niedaleko domu wójta i jego prywatnych działek a o tym ilu swoim ziomkom z pieniędzy gminy ustawił to szkoda gadać ale plecy jak widać ma mocne.

 4. Wybrał najtańszą ofertę to oszczędności dla gminy, a że żony firma to już nie może brać udziału w przetargu? To po co firmę zakładać jak nie wolno prowadzić inwestycji? To gdzie ma przystępować do przetargu w Szczecinie?

  • Problem w tym że po wygraniu albo był podpisywany aneks do umowy i kwota była wyższa niż konkurencja lub prace wykonane wedle zamówienia były tylko na papierze a kasa za pracę poszła. Same oszczędności prawda? Wystarczy przejrzeć dokumenty z przetargu na BIP.

 5. Przecież wiadomo, że takie numery to się odstawia na firmę słup a nie na żonę, leszcze

 6. Przykład płynie z góry! Ciekawe kiedy wezmą się ekipę z pod znaku kaczki

 7. Przetarg na 200 zabezpieczyli 500 o co tu ku….. chodzi o ogołocenie wójta czy co . A to dobra zmiana .

  • Zabezpieczyli więcej bo prokuratura nie ujawniła wszystkiego o co jest oskarżony. Wszystko w swoim czasie.

 8. ,aa,boKrzycho.paPj

  Nic mu nie zrobią,ma kasę i znajomosci

 9. ,aa,boKrzycho.paPj

  Przecież to wszystko co jest w deszczkowicach i sulowie to jego sklepy,skład węgla,kasy ma tyle , że może banknotów jako papieru toaletowego używać

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel