Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Andrzej Duda: „Rakieta, która spadła w Przewodowie, została użyta przez ukraińskie siły obronne” (wideo)

Andrzej Duda poinformował, że rakieta, która spadła na terenie powiatu hrubieszowskiego została użyta przez ukraińskie siły obronne. Prezydent zapewnił, że „nic nie wskazuje, aby dalsze tego typu zdarzenia miały w tym momencie następować”.

W środę prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że rakieta, która spadła w Przewodowie, została użyta przez ukraińskie siły obronne. Dodał, że uderzenie tego pocisku w Polskę „nie było intencjonalne” i najpewniej był to „nieszczęśliwy wypadek”.

Jak wstępnie ustalono pocisk, który spadł w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim, był prawdopodobnie rosyjskiej produkcji z lat 70, a jego model to najpewniej S-300.

– Nie mamy w tej chwili żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez stronę rosyjską, natomiast jest wysokie prawdopodobieństwo, że służyła (ukraińskiej) obronie przeciwrakietowej, czyli została użyta przez ukraińskie siły obronne – wyjaśnił prezydent.

Jak poinformował Andrzej Duda, jest wysoce prawdopodobne, że w środę ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Prezydent podkreślił też, że „nic nie wskazuje, aby dalsze tego typu zdarzenia miały w tym momencie następować”.

– Jak do tej pory można powiedzieć, że to, co się stało było zdarzeniem pojedynczym. Nic nie wskazuje na to, by miały mieć miejsce jakieś kolejne – ocenił.

(fot. wideo Kancelaria Prezydenta RP)

31 komentarzy

 1. Człwieczku niewążne kto ją wystrzelił czy ruskie kacapy , czy Ukraina czy Japonia przeleciała 7 km i nic nie zrobiliściue aby ją strącić. Zgineło dwóch niewinnych ludzi i co łapy rozłożysz. Z tego wniosek ze wszystko może wlecieć na teren Polski i nie zareagujecie , Gdzie ta tarcza antyrakietowa , podobno tylko działa wobec obiektów wojskowych , to brawo.
  jak zwykle nic się nie stało

 2. Jedź na narty!

 3. To smutne że publicznie wyciągane są niepotwierdzone informacje. Starsi ludzie to słuchają i wybucha panika i ogromna dezinformacja. W pracy staram się unikać ludzi, aby nie słyszeć tego „przeżywania” Opcji jest wiele i każda jest „chyba”. Mogła to być ukraińska s300, która zabłądziła, mogła to być rosyjska kh-101 która również zabłądziła. Mogły to być i s300 która podążała za błąkającą się kh-101. Radar w Rzeszowie na pewno coś widział, ale to zostanie utajnione. Takich teorii w stylu „mogłoby” jest co najmniej kilkanaście, także zachowajmy zimną głowę, odczekajmy kilka dni aż wszystko ucichnie i wszystko wróci do normy. Bo dla Amerykanów to jest błachostka, oni trzymają łapę i nie pozwolą na wyciąganie jakichkolwiek konsekwencji, dalszego rozgrzebywania i siania sensacji. Elo

 4. Polacy ! Nic się nie stało . To tylko rakieta a mogły być widły więc cieszmy się . I dajmy im order.

 5. A jak ukraińska to spoko, wsumie rzeź wołyńska już darowaliśmy to i to darujmy, a i chelmyzne też im darujmy wkoncu mówią że to ich

  • to duda i PIS darowal stara sie wybielic ukraine. Sprawa jest prosta ukraincy zabili dwóch polaków nie ma ze nic sie nie stalo.

 6. Co za obsrańcy boją się wszystkiego w razie wojny ze strachu zejdziecie.

 7. Czyli jak się bronili,to OK. Tylko niech nie doprowadzi to do konfliktu z innym narodem,który też ma prawo się bronić,rozjeżdżając buldożerami cywilne osiedla.

 8. Prezydent ukrainy kłamiąc o tym, że rakieta która spadła na Polskę została wystrzelona przez Rosję, tworzy sytuacje zagrożenia dla Polski i świata.

 9. Dlaczego prezydent Ukrainy nie przeprosił za zabijanie ludzi? Kiedy to się stanie? Myślę, że ten ostrzał nie jest przypadkiem, ale planem, który według jego pomysłu miał wciągnąć Polskę do wojny. Nadal kłamie i wzywa wszystkich do wojny.

Wiadomości z info112