Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Premier: „Zabytki w całej Polsce odzyskają dawny blask”. Prezydent Lublina: „Żaden z naszych 10 wniosków nie został przyjęty do dofinansowania”

– Stale wspieramy Polskę lokalną i jej mieszkańców. Tym razem samorządy w całej Polsce otrzymają nawet do 3,5 mln zł na remont lub odbudowę zabytków – informował wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Do tych informacji odniósł się prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który przekazał, że żaden z 10 wniosków złożonych do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, nie został przyjęty do dofinansowania.

Ponad 2,5 mld zł w ramach rządowego Program Odbudowy Zabytków

– Drodzy rodacy, wy to doskonale wiecie, w ilu polskich gminach, wioskach, małych miasteczkach i większych trochę miastach – kryją się perły. Perły z polskiej przeszłości, które niszczały. Serce bolało, serce cały czas boli jak niszczeją, jak tracą swoją wartość, jak nikną w oczach – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, na której ogłosił rozpoczęcie realizacji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Przez ostatnie 30 lat, historyczne obiekty w naszym kraju były skazane na zapomnienie. Częstą przyczyną był brak środków na ich odbudowę. Naprawa finansów publicznych pozwoliła na przeznaczenie znaczących środków na ten cel, ponieważ zabytki mają również wartość użytkową. W wielu miejscowościach w całej Polsce budynki szkół, żłobków, przedszkoli czy domów kultury znajdują się właśnie w zabytkach.

Na Rządowy Program Odbudowy Zabytków przeznaczono ponad 2,5 mld zł. Dofinansowania nawet do 3,5 mln zł zostaną przekazane samorządom w całej Polsce – otrzyma je ponad 4800 projektów odbudowy i konserwacji zabytków – informował wczoraj premier.

– Za naszymi słowami idą czyny i środki. Wszystko zaczęło się od naprawy finansów publicznych. Bez której nie tylko nie byłoby naszych wielkich programów społecznych, obniżki podatków do 12%, ale nie byłoby także tego wielkiego, wspaniałego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – zaznaczył premier.

Krzysztof Żuk reaguje na słowa premiera

Na konferencję premiera zareagował prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który przekazał, że żaden z 10 wniosków z Lublina złożonych do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, nie został przyjęty do dofinansowania.

– Dziś dowiedzieliśmy się, że żaden z naszych 10 wniosków złożonych do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, nie został przyjęty do dofinansowania. Na liście projektów złożonych w naborze z marca tego roku znalazły się renowacja zabytkowego budynku dawnego Trybunału Koronnego w Lublinie, Placu po Farze na Starym Mieście, zabytkowego budynku Ratusza, renowacja wystroju sklepień w kościele pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie czy termomodernizacje zabytkowych budynków IV i V LO – poinformował prezydent Lublina.

Dwa kościoły w Lublinie z dofinansowaniem

Na opublikowanej ministerialnej liście znajdują się dwa obiekty w Lublinie, które otrzymały pieniądze w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pierwszym obiektem przeznaczonym do prac konserwatorskich i restauratorskich jest Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul, Bernardyńskiej w Lublinie. Tutaj kwota dofinansowania opiewa na 3,5 mln złotych. Za te pieniądze mają zostać wykonane prace na kościelnych ołtarzach.

Drugim zaś jest Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Lublinie przy ul. Głuskiej, który otrzymał nieco ponad 1 mln złotych na konserwację zabytkowych ołtarzy bocznych.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Program wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach zabytków.  Dzięki prowadzonym pracom mają być one uchronione przed degradacją i niszczeniem. Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będą przeznaczone na:

  • prace konserwatorskie,
  • restauratorskie,
  • roboty budowlane.

Równolegle do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w ciągu ostatnich lat podjęto się wsparcia ochrony zabytków i dziedzictwa. Przeznaczono na ten cel łącznie ponad 1,24 mld zł.

Pełna lista zabytków w woj. lubelskim z rządowym dofinansowaniem 

81 komentarzy

  1. To ma być odbudowa tych dworków co politycy PiSu nakupowali za ułamek wartości, w tym morawiecki, a nie samorządowe zabytki. Głupi ten kto wierzy któremukolwiek pisiorowi.

Dodaj komentarz

Z kraju