690 680 960

Pożar traw przy ul. Kupieckiej (zdjęcia)

W niedzielę rano przy ul. Kupieckiej w Lublinie interweniowała straż pożarna. Strażacy gasili pożar traw na nieużytku.

Do pożaru doszło w niedzielę przed godziną 10:30 w rejonie ul. Kupieckiej. Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze traw na nieużytkach w rejonie centrum handlowego.

Na miejscu interweniował jeden zastęp strażaków. Akcja gaśnicza trwała około pół godziny. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było podpalenie. Od wczoraj w całym regionie strażacy kilkadziesiąt razy interweniowali do płonących traw.

Sankcje karne za wypalanie traw.

Wypalania traw zabrania:

– ustawa o ochronie przyrody, w tym art. 45 mówiący, że „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” i art. 59 mówiący, że „kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny”

– ustawa o lasach, w tym art. 30 ust. 3 mówiący, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Według art. 82 § 1 pkt 7 Kodeksu wykroczeń „kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu:

– używa ciągnika lub innej maszyny bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem,
– roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu,
– pozostawia rozniecony ogień,
– korzysta z otwartego płomienia,
– wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne,
– porzuca nie ugaszone zapałki lub niedopałki papierosów,
– dopuszcza się innych czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Według art. 163 § 1 Kodeksu karnego „ kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10″, natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

(fot. nadesłane Adrian D. – dziękujemy!)

6 komentarzy

 1. No paragrafy sobie a zycie sobie .a po kuwa autami wjezdzaja do.lasow ? 3dni temu po takim.wjezdzie 50 arow lasu poszlo z dymem.a jak.to zwykle bywa gdy na wsi sie pali las lub trawa winni sa rolnicy nikt inny .cala reszta ktora jezdzi.po lasach samochodami motorami.itd jest swieta

 2. Czy nikt tego nie zauważa, że tam gdzie są dziko rosnące chwasty to po wyschnięciu ich na wiosnę płoną i nikt wtedy nie przejmuje się tym, że tam żył jakiś robaczek, żabka albo inny szczurek? Dopiero gdy mają powstać dla ludzi bloki mieszkalne z dobrze zagospodarowanym terenem to wtedy jakaś grupa nawiedzonych robi aferę w obronie jakiegoś kreta.

 3. czyli nie złapali tego bezdomnego co rzucał kiepami? kręcił się w okolicy pożaru. Jest monitoring z autobusu ale trzeba chcieć. dobrze że domki z ogródków działkowych nie spłonęły.

 4. Obciążyć kosztami akcji wlasciciela terenu za zamiedbanie go.Każdy teren powinien być pielęgnowany.Jak nie potrafi niech sprzeda lub odda go innym co będą potrafili o teren dbać.

 5. Naturalny proces odrodzania przyrody

  Spalenie- najlepiej odtwarza się przyroda -zobaczycie jak będzie zielono i pięknie tam w maju

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin